Eko Choinka w Zielonej Górze. Odbierz nawóz, weź udział w warsztatach, oddaj choinkę!

0
187
eko choinka
fot. ZielonaNews.pl

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra we współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej (ZGK) zapraszają do udziału w poświątecznej akcji Eko Choinka. Akcja jest przeprowadzona po raz szósty. 

Cykl działań proekologicznych organizowany jest pod hasłami:

 • Eko Patrole w akcji,
 • Drewno Super Surowiec,
 • Dobro z Natury,
 • Leśna Osada.

Jak wyjaśnia Ewelina Fabiańczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze to tematyczne „filary” Eko Choinki – zadania, których myśl przewodnia brzmi: „Odzyskujesz, nie marnujesz i czerpiesz dobro z natury!”, które co roku są rozwijane.

W ramach akcji choinki po świętach są recyklingowane, powtórnie wykorzystane dla dobra przyrody i ludzi. – W ramach akcji nie zabraknie corocznego zrębkowania. Choinki odebrane od mieszkańców przez Eko Patrole – koordynowane przez pracowników zielonogórskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej (ZGK), poddawane są rozdrobnieniu. Dzięki temu wytwarzany jest naturalny nawóz, idealny dla roślin preferujących kwaśny odczyn gleby. „DREWNO SUPER SUROWIEC” to fakt więc wzorem poprzednich lat zielonogórzanie będą mogli odebrać taki nawóz w miejscu i terminie ustalonych przez ZGK – informuje E. Fabiańczyk. Zachęca by śledzić – warto śledzić aktualności na temat akcji, publikowane w social mediach i stronie internetowej (link).

Choinkowe patrole już działają. Harmonogramy działań są już ustalone poniżej znajdziecie harmonogramy odbioru choinek:

Harmonogram odbioru choinek – tzw. stare miasto
Harmonogram odbioru choinek – dzielnica Nowe Miasto

– Wystarczy zapoznać się z planem pracy Eko Patroli i w odpowiednim czasie dostarczyć drzewka w określone miejsca – tłumaczy rzeczniczka RDLP. 

Na tym jednak nie koniec.  – Ponownie, pod hasłem „DOBRO Z NATURY”, realizowane jest twórcze działanie charytatywne. W ramach współpracy artystów z regionu z zielonogórskimi leśnikami wykorzystane zostanie drewno z zeszłorocznej choinki, zdobiącej serce Zielonej Góry. Inicjatywa ta obejmie przekazanie dla chętnych do współpracy artystów specjalnie przygotowanych krążków z pnia kilkunastometrowego świerka, w celu wykonania prac, które autorzy przekażą na wybrane przez siebie cele charytatywne – tłumaczy E. Fabiańczyk. 

fot. Ewelina Fabiańczyk
Prace artystów, którzy włączyli się w zeszłoroczną inicjatywę Dobro z Natury i wykonali dzieła na bazie krążków przygotowanych z pnia choinki miejskiej/ fot. Ewelina Fabiańczyk

 
Artyści poszukiwani!
Osoby zainteresowane wykonaniem prac corocznie mogą zgłaszać się do Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Zielonej Górze. – W tym roku zgłosiło się kilkunastu chętnych do współpracy artystów. Warunkiem udziału w akcji inicjatywie „Dobro z Natury” jest wykonanie dzieł najpóźniej 25 stycznia 2023 r. Wystarczy napisać – na dres e-mail: komunikacja@zielonagora.lasy.gov.pl). Ze względu na ograniczoną liczbę krążków zawsze liczy się kolejność zgłoszeń – informuje E. Fabiańczyk. 

Leśna Osada

Już 25 stycznia br. (g. 10-13) spotkamy się w Leśnej Osadzie, finałowym wydarzeniem Eko Choinki. W Leśnej Osadzie zaplanowaliśmy szereg niespodzianek! – Mowa o pikniku edukacyjnym, skierowanym do uczniów szkół podstawowych z Zielonej Góry. Wspólnie z partnerami pikniku zadbamy o moc ciekawych atrakcji: odbędą się warsztaty i kreatywne eko-zabawy. Imprezę poprowadzi zielonogórski artysta Radosław Blonkowski „Rademenez”. Już niebawem, w social mediach organizatorów i partnerów pikniku, zapowiemy program finału Eko Choinki. Do zielonogórskich szkół zostaną także przesłane zaproszenia wraz ze specjalnym formularzem uczestnika – informuje E. Fabiańczyk. Ze względów organizacyjnych konieczne będzie zgłoszenie udziału uczniów (klas z wskazaniem kategorii wiekowych).

Tylu nas jeszcze nie było!
Organizatorzy wraz z partnerami zadbają o świetną atmosferę w Leśnej Osadzie. Atrakcje w trakcie imprezy przy ratuszu, wspólnie z leśnikami i przedstawicielami Urzędu Miasta, przygotują partnerzy pikniku:

 • Zielonogórski Ośrodek Kultury,
 • Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze,
 • Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra,
 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze oraz Centralne Laboratorium Badawcze, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oddział w Zielonej Górze,
 • Hufiec Zielona Góra Związku Harcerstwa Polskiego,
 • Stelmet S.A.,
 • SWISS KRONO sp. z o.o,
 • Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zielona Góra,
 • Nadleśnictwo Nowa Sól,
 • Nadleśnictwo Krzystkowice,
 • Nadleśnictwo Zielona Góra.

Mamy to #wNaturze!

– Podobnie jak w latach poprzednich, z kilkunastometrowej choinki z lasu, która zdobiła miasto w okresie świątecznym przygotowano wspaniałe rzeczy. Z pnia świerka pospolitego wykonano 47 krążków drewnianych, które trafią do rąk artystów. Ale to nie koniec! Zostały zrobione budki lęgowe dla ptaków – aż dwanaście oraz trzy karmniki. Te wyjątkowe rzeczy będą służyły ptakom jako schronienie – tłumaczy E. Fabiańczyk. 

Informacji szczegółowych, o imprezie warto szukać na profilach Facebook – RDLP w Zielonej Górze (link), Urzędu Miasta Zielona Góra (link) i Zakładu Gospodarki Komunalnej (link), a także w social mediów partnerów planowanego pikniku w Leśnej Osadzie.

Źródło: materiały prasowe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here