Dzierżawa pod fotowoltaikę – co oferują firmy?

0
133
fot. materiały prasowe

Farmy fotowoltaiczne stały się gorącym tematem z racji transformacji energetycznej, jaką przechodzi Polska. Koszty takiej inwestycji w ostatnich latach znacząco spadły, dlatego na terenie kraju powstaje coraz więcej tego typu elektrowni. Właściciele gruntów rolnych, które charakteryzują się niską klasą gleby, mogą na ten cel wydzierżawić swoją ziemię inwestorowi czerpiąc przez kilkadziesiąt lat stały dochód. Co oferują inwestorzy? Przyjrzyjmy się korzyściom i warunkom umowy na podstawie oferty jednego z europejskich liderów w dziedzinie fotowoltaiki – firmy Green Genius.

Dzierżawa na 29 lat

Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne w ofercie Green Genius trwa 29 lat. Okres ten nie jest przypadkowy z dwóch powodów. Po pierwsze, mniej więcej tyle wynosi przewidywalna żywotność całej instalacji. Po drugie, właściciel może czuć się bezpieczny na wypadek zasiedzenia działki. Czas wymagany do tak zwanego zasiedzenia w złej wierze wynosi 30 lat.

Stały dochód waloryzowany na podstawie inflacji

Przez cały okres trwania umowy właściciel działki czerpie stały miesięczny dochód. Co ważne, ulega on waloryzacji z uwzględnieniem inflacji. Stały dochód nie jest obarczony żadnym ryzykiem, w przeciwieństwie do działalności rolniczej na glebach niskiej klasy. Prawo do zysków z dzierżawy jest dziedziczone wraz z ziemią. W ten sposób można więc zabezpieczyć kolejne pokolenie.

Formalności po stronie inwestora

W Green Genius wszystkie formalności związane z budową farmy fotowoltaicznej, podobnie jak koszty, leżą po stronie inwestora. Dotyczy to kosztów projektu, zdobycia pozwoleń i oczywiście samej budowy. Jedyną naturalną opłatą ponoszoną przez właściciela pozostaje podatek dochodowy od czynszu. Umowa jest podpisywana u notariusza, natomiast sam audyt potencjalnej działki pod dzierżawę jest bezpłatny.

Działalność rolnicza po podpisaniu umowy

W tym miejscu warto rozprawić się z jednym mitem. Budowa elektrowni nie rozpoczyna się natychmiast po podpisaniu umowy. Sporo czasu zajmuje uzyskanie pozwoleń i przygotowanie projektów. W tym czasie właściciel działki może dokończyć sezon związany z działalnością rolniczą.

Dzierżawa terenu pod fotowoltaikę oznacza pewny zysk przez kilkadziesiąt lat i zazwyczaj jest o wiele bardziej opłacalna niż zalesienie terenu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here