Drugie życie paneli fotowoltaicznych czyli recykling

0
205
fot. materiały prasowe

Coraz więcej gospodarstw domowych, a także firm korzysta z instalacji fotowoltaicznej. Jak w przypadku każdej rzeczy z czasem ulegają one zniszczeniu. Co zrobić z takim zużytym sprzętem? Najlepiej go ponownie wykorzystać. Jak zatem wygląda recykling paneli fotowoltaicznych?

Żywotność paneli fotowoltaicznych szacuje się na ok. 25 do 30 lat.  Fotowoltaika w Polsce stała się popularna zaledwie kilka lat temu. Możemy spodziewać się, że za jakiś czas rozkwit tej branży w naszym kraju będzie ogromny. W Europie “boom” na panele fotowoltaiczne trwa już od dawna. I teraz zapotrzebowanie za recykling paneli fotowoltaicznych rośnie. Szacuje się że to już tysiące ton w skali roku. W Polsce są już firmy, które podejmują się recyklingu paneli fotowoltaicznych, choćby tych, które uległy szkodzeniom podczas montażu, czy transportu. Warto nadmienić, że sama utylizacja paneli stanowi pewien problem, bo nie możemy ich po prostu wyrzucić na śmietnik. Zgodnie z unijnymi wytycznymi panele fotowoltaiczne są uprzędzeniami elektronicznymi, a zatem ponad 80 procent z nich musi być wykorzystana do dalszej produkcji.

Recykling paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w większości składają się ze szkła (76 procent). 10 procent stanowi polimer, a 8 procent aluminium. Pięć procent składu to krzem, a zaledwie jeden procent to miedź. W minimalnych ilościach zawierają takie metale jak srebro cyna, czy ołów. Dzięki recyklingowi możliwe jest odzyskanie tych elementów. Szacuje się, że mogą powtórnie wrócić do obiegu nawet w 90 procentach. Jak zatem wygląda proces recyklingu paneli fotowoltaicznych? Recykling paneli fotowoltaicznych rozpoczyna się od odseparowania ramy od reszty modułu. Aluminium i szkło jest w prosty sposób odzyskiwane. Jest to proces znany od lat. Natomiast wafle krzemowe są wytrawiane i następnie poddawane procesowi, który ma przywrócić im ich pierwotne właściwości, tak by mogły być wykorzystane powtórnie. Reszta nieprzetworzonych elementów zostaje zutylizowana w wysokiej temperaturze. Odzyskane materiały trafiają dalej do obiegu i zwykle wykorzystywane są w budownictwie. Warto nadmienić, że póki co odzyskane wafle krzemowe nie są wykorzystywane do budowy ogniw słonecznych.

Przepisy dotyczące recyklingu paneli fotowoltaicznych

W Polsce nie ma jeszcze szczegółowych przepisów normujących kwestię utylizacji paneli fotowoltaicznych. Odpowiedzialność za utylizację paneli fotowoltaicznych ponosi ich właściciel, ale nie może tego wykonać samodzielnie wyrzucając je po prostu na śmietnik. Musi skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej w tej dziedziny firmy, która wyda zaświadczenie o realizacji usługi w odpowiedni sposób. Pewne jest że recykling paneli fotowoltaicznych w Polsce z roku na rok będzie coraz bardziej potrzebny.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here