Domy pasywne powstają w Zielonej Górze. Tu zapomnimy o opłatach za ogrzewanie

0
2177
iDom

Czy możliwe jest niepłacenie za prąd i ogrzewanie? Oczywiście i to całkowicie legalnie! Dzięki pasywnym domom wyposażonym m.in.: w rekuperację, trzyszybowe okna i pompę ciepła (zapotrzebowanie na energię poniżej 15 kWh/ mkw. rocznie ) możemy nie tylko zaoszczędzić na rachunkach, ale także zadbać o środowisko. Pasywne domy wykorzystują energię z zewnątrz, nie zanieczyszczają powietrza i zapewniają komfort mieszkania domownikom. Ich estetyka oparta o szacunek do klasycznych standardów architektonicznych, sprawia, że nigdy nie stracą swojego uroku. Co więcej, za wszystkie elementy wpływające na wyjątkowe wyposażenie i funkcjonalność domów, nie zapłacimy więcej.

W iDom energooszczędność w rachunku, ale też w budowaniu

Firma iDom proponuje domy do zamieszkania wiosną 2018 r w Ochli przy ul. Klimatycznej, w sąsiedztwie lasów z czystym i świeżym powietrzem. Osiedle tworzy 12 domów przyjaznych środowisku. Charakteryzuje je zwarta bryła, okna w kierunku słonecznych stron świata, brak ścian szczytowych, które by wytracały ciepło i oddawały do atmosfery. Do ocieplenia używa się wełnę i styropian z niską lambdą i wysokim oporem cieplnym.

Trzy główne elementy zasługują na szczególną uwagę. Przede wszystkim w domach jest rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła. Wyposażone są w ciepłe trzyszybowe okna zapewniające 100% szczelność. Trzecim ważnym, technicznym elementem, jest pompa ciepła, która stanowi najbardziej wydajny i ekologiczny system ogrzewania. Pompy nie działają, jak grzałki, czy farelki lecz wykorzystują prawa fizyki do ogrzewania budynku. Pompy ciepła realizują obieg termodynamiczny, będący odwróceniem obiegu silnika cieplnego. Ciepło jest pobierane przez parujący ciekły czynnik roboczy znajdujący się pod niskim, stałym ciśnieniem w parowniku, i dalej jako para trafia do sprężarki, gdzie rośnie jej ciśnienie oraz energia wewnętrzna. Para pod wysokim, stałym ciśnieniem oddaje ciepło skraplając się w wymienniku ciepła – skraplaczu. Czynnik, w postaci cieczy, przez zawór dławiący, gdzie następuje spadek ciśnienia, trafia z powrotem do parownika. Jest to podobna zasada działania jak w zwykłej lodówce, więc jest to rozwiązanie bezawaryjne.

Osoby, które już mieszkają w realizowanych przez nas domach z pompą ciepła nie płacą za ogrzewanie domu 100 metrowego więcej niż 100 zł miesięcznie. Wiele osób nie wierzy w tak niskie rachunki. Pompa ciepła jest na prąd, ale chodzi o sprężanie i rozprężanie i odzyskanie tego ciepła. Pompa ciepła nawet z minusowej temperatury uzyskuje plusową i przekazuje ją na wodę w ogrzewaniu podłogowym – wyjaśnia Marcin Marczenia, prezes firmy iDom. Co ważne, mimo iż dom jest szczelny to jest w nim świeże powietrze, bo to właśnie rekuperator wtłacza i wyciąga powietrze do domu odzyskując ciepło. Warto doodać, że te domy mieszczą się w lmitach MDM Mieszkanie dla Młodych. Jest to ostatnia szansa na zakup takiego obiektu z dopłatą, gdyż ostatnie umowy w ramach tego programu będzie można zawierać na początku 2018 r.

Jak to jest z ceną domów pasywnych?

Czy taki dom jest droższy od klasycznego? Dom pasywny może być droższy od standardowych domów nie więcej niż 10 procent. Wprawdzie rekuperacja to koszt 10 tys. zł, a pompa cieplna wykorzystywana przez iDom kosztuje do 15 tys. zł, ale za to odchodzą koszty wybudowania komina, wentylacji tradycyjnych, pieca gazowego i przyłączy gazowych. Najtaniej wychodzi utrzymanie domu z pompą ciepła, co przedstawiają badania Ministerstwa Ochrony Środowiska

(dane Ministerstwa Ochrony Środowiska)

Wprawdzie na pierwszym miejscu jest słoma, później drewno i węgiel, lecz wykorzystanie tych surowców jest nie tylko starodawne i pracochłonne, ale przede wszystkim zanieczyszcza środowisko. Najtańsza i najbardziej ekologiczna jest zatem pompa ciepła. Dopłacając dodatkowe 20 tys. zł do inwestycji, dom może „zarabiać” na rachunki za prąd a w tym ogrzewanie. Jak to możliwe? – Jeśli ktoś chce mieć dom zero energetyczny, czyli płacić zero złotych za rachunki, to łatwo dołożyć baterie słoneczne fotowoltaiczne, które w tej chwili oferuje już wiele firm w Polsce – powiedział M. Marczenia. Firma iDom oferuje 100 metrowe pasywne domy w Ochli, których koszt wynosi 439 tys. zl, brutto z pompą ciepła, rekuperacją i rachunkiem poniżej 100 zł. – Domy są położone na dużych 800-900 metrowych działkach,  z oknami od słonecznej strony, a miejsce postojowe  lub garaż usytuowane są po przeciwnej, niesłonecznej stronie.  Budujemy te domy w w wersji prefabrykowanej z ciepłego keramzytobetonu, więc są cieplejsze i najbardziej szczelne, można je postawić, gdziekolwiek klient chce. Nad morzem, w Poznaniu, Wrocławiu. i w dodatku nie dłużej niż w 4 tygodnie – podkreśla M. Marczenia. Firma iDom nie oferuje domów z kominkiem, dlatego że w przypadku domów pasywnych ich się nie montuje. Nie tylko zwiększyłoby to cenę domu, ale przede wszystkim jest to bezzasadne, ponieważ przez kominy ucieka ciepło z domu.

Ponadczasowa architektura

Domy iDom są proste w swoim wyglądzie, a jednocześnie oparte o szacunek do zasad architektury. Co to oznacza? Domy te posiadają boską proporcję, liczbę FI, panoramiczne okno, srebrny podział, symetrię, odpowiednią proporcję bryły i okien. Te domy są ponadczasowe. – Nie buduję domu, na którego wyglądzie bym zaoszczędził. Szanuję architekturę i klienta. Dlatego za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat nie będzie on się wstydził tego projektu. Bo ten rodzaj architektury jest ponadczasowy – mówi M. Marczenia.

10 lat doświadczenia

Marcin Marczenia Deweloper prezes firmy iDom podkreśla, że wieloletnie doświadczenie w branży budownictwa energooszczędnego wpływa na jakość świadczonych usług. – Już w 2008 roku zacząłem budować pierwsze domy z rekuperacją, i oknami trzyszybowymi. Budowałem również pierwsze i jedyne bloki energooszczędne w Zielonej Górze za co otrzymałem dwa Mistery Budowlane za najwyższy standard energooszczędności – mówi M. Marczenia. Budynki znajdują się przy ul. Piaskowej, niedaleko NFZ i na ul. Morelowej obok galerii Focus Mall. Bloki wyposażone są w rekuperację i trzyszybowe okna, dzięki temu posiadają najniższy czynsz w Zielonej Górze. Kwota za ogrzewanie wynosi tutaj zaledwie 3zł za mkw! Co więcej bloki te nie były sprzedawane drożej niż bloki standardowo budowane w tej samej okolicy. Od 2010 r. Marcin Marczenia zaczął budować iDomy z zamiłowania do ekologii. Ale nie tylko energooszczędne domy są właścicielowi firmy bliskie. Wszelkie systemy energooszczędne wykorzystywane w życiu codziennym to ważna rzecz dla Marcina Marczenii i chętnie się z tym dzieli. – Fani nowej technologii mają możliwość skorzystania z wyjątkowej promocji „Tesla na wakacje gratis”, specjalnie dla klientów iDom – mówi M. Marczenia, ale żeby poznać szczegóły promocji należy bezpośrednio się kontaktować: www.iDom.info.pl

Marcin Marczenia Deweloper, prezes firmy IDom: Już w 2008 roku zacząłem budować pierwsze domy z rekuperacją, i oknami trzyszybowymi. W moich domach zastosowane są ponadczasowe zasady projektowania. Na swoich inwestycjach nie oszczędzam. Budowałem również pierwsze i jedyne bloki energooszczędne w Zielonej Górze. W przyszłym roku będziemy realizować nową inwestycję Zamoyskiego Square 2018. Już teraz zachęcam do rezerwowania lokali. Korzystając z okazji życzę Państwu radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym 2018 Roku. 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here