Domki drewniane – skąd tak duże zainteresowanie nimi?

0
363
fot. materiały prasowe

Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju domki drewniane, których branża już dawno przestała skupiać się wyłącznie na walorach ściśle związanych z działkami letniskowymi. O tym, co stoi za sprawą tak dużego zainteresowania nimi oraz z jakim przeznaczeniem (poza rekreacyjnym) są one budowane porozmawiamy z Przemysławem Balcewiczem (skrót: PB) – dyrektorem firmy Eko Architektura, której specjalizacją jest właśnie przygotowywanie domów z drewna.

Na jakie domki z drewna decydują się obecnie ludzie?

PB: Szczerze mówiąc – na każdy, ale popularność wybranych rodzajów zależy przede wszystkim od pory roku. Tutaj mam do czynienia z pewnym paradoksem. Zimą ludzie zazwyczaj decydują się na zakup domków letniskowych czy altanek, najbardziej kojarzonych z latem czy wiosną. Latem zaś zwykle wykonujemy najwięcej projektów z drewnianymi domkami całorocznymi. Cieszy fakt, że klienci zdają sobie sprawę, że przygotowanie tego typu konstrukcji może potrwać. Zamawiają je więc odpowiednio wcześnie, aby móc cieszyć się z ich zalet dokładnie wtedy, gdy przyjdzie na to odpowiedni czas.

Wybór zależy też od tego, jaką dana osoba dysponuje działką i jakie przeznaczenie danego domku będzie. To z kolei może być bardzo różne – często spotykam się z domkami przeznaczonymi na składziki narzędziowe, równie często z takimi, w których docelowo ma znaleźć się stół, krzesła i wielkie okna (a zatem coś w stylu zabudowanej altanki). Często też spotykałem się z realizacjami odbiegającymi od standardów. To jednak jest urok drewna jako materiału do zbudowania domku – pozwala na olbrzymią elastyczność i jest w stanie w pełni dopasować się do indywidualnych zapotrzebowań.

Jakie – według Pana – są największe zalety tego typu domków?

PB: Choć mogłoby się wydawać, że prowadząc jedną z najchętniej wybieranych firm produkujących domki drewniane będę zmuszony do ich chwalenia, w rzeczywistości jest inaczej. Wszystko dlatego, że naprawdę wierzę w to, co idzie w parze z domkami oferowanymi przez Eko Architektura, a zatem przede wszystkim w:

  • elastyczne zastosowanie – domki z drewna mogą służyć jako element rekreacyjny, ale też jako składzik (o czym wspomniałem już w rozmowie) czy chociażby dom całoroczny. Można je ocieplać, docieplać, osadzać na fundamentach. Tak naprawdę możliwości są nieograniczone;
  • indywidualne podejście – domki tego typu produkujemy zawsze po uzgodnieniu wszystkiego z klientem; nie wymagamy korzystania z naszych projektów, można skorzystać z własnych – nawet tych rysowanych odręcznie. Nie potrzebujemy skomplikowanych planów od wybitnych architektów – wystarczy zamysł, a my zajmiemy się realizacją, najpierw to wszystko wyceniając. Wszystko czarno na białym;
  • szybki termin realizacji – stawiając dom standardową metodą, latami czekamy na możliwość wprowadzenia się do niego – tutaj ten problem nie występuje; Eko Architektura realizuje swoje projekty w tempie ekspresowym, ale terminy są ustalane w taki sposób, abyśmy mogli dostarczyć produkt najwyższej jakości – nic innego nie wchodzi w grę;
  • ekologiczność, zdrowie i elektrostatyczność – w pomieszczeniach drewnianego domku nie unosi się kurz (drewno ma właściwości elektrostatyczne), a drewno samo w sobie generuje czyste i zdrowe powietrze;
  • niska cena i wysoka jakość – stawiając domek z drewna zapłacimy mniej; to dość tani materiał, więc nie zrujnujemy się finansowo, jednocześnie mogąc cieszyć się czymś funkcjonalnym i po prostu dobrym jakościowo.

Ile kosztuje budowa takiego domku wraz z montażem?

PB: Domki drewniane mogą być różne – te o zastosowaniu całorocznym wymagają od nas więcej pracy (ze względu na konieczność wprowadzenia izolacji i ocieplenia), inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku altanek, domków ogrodowych, domów letniskowych czy też saun. Wiele zależy od tego, jak duży ma być docelowo wybrany domek – Eko Architektura robi wszystko w taki sposób, aby to klient decydował o każdym aspekcie budowy. To w końcu on ma być zadowolony z końcowego efektu – a  wszystkie opcje wpływają na cenę. Ciężko jest więc podać jednoznaczny koszt – lepiej ustalić go indywidualnie.

Dziękujemy za rozmowę.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here