Dom Życie Ewy Minge działa już w Zielonej Górze. Jak tam jest? (ZDJĘCIA)

Dom życia leczy nie tylko ciało, ale i duszę

0
840

W Zielonej Górze działa już Dom Życie, którego założycielką jest znana projektantka Ewa Minge. To tu prawie 50 osób chorych na choroby nowotworowe. – Lecznice zajmują się ciałem, my duchem pacjentów i ich rodzin – mówi projektantka. Podopieczni są w różnym wieku. Najmłodszy ma 7 lat, najstarszy ponad 70. Pomaga 35 wolontariuszy. Wsparcie znalazły tu także rodziny chorych. 

– Nie ma możliwości, by pomagać w oderwaniu od rodziny. Opieramy się w dużym zakresie na wolontariacie, ale dążymy do tego by posiadać kadrę podstawową w pełnym wymiarze i zaangażowaniu. Chcemy tworzyć kolejne stałe stanowiska pracy dla personelu specjalistycznego – mówiła Ewa Minge podczas konferencji z okazji z rocznicy działania fundacji Black Butterfies.

Leczą dusze

W placówce znajduje się gabinet psychologiczny, psychoterapii grupowej, gabinet dietetyczny, poradnia prawna, konsultant onkologiczny, zajęcia fitness. – Podopieczni mogą też uczestniczyć w warsztatach teatralnych, malarskich, decoupage, projektowania sztuki użytkowej i kosmetycznych. W przyszłym roku ofertę artterapii uzupełnią warsztaty muzyczne, gabinet fizykoterapii i grafiki komputerowej oraz Akademia Pacjenta – wyjaśniała E. Minge. I podkreślała, że takie formy są bardzo potrzebne chorym, niejednokrotnie ludzie ci odnajdują w sobie nową pasję, a często staje się ona ich zawodem. Udział w zajęciach jest bezpłatny, a to dzięki sponsorom i władzom miasta. Na konferencji podziw dla działań projektantki wyraził prezydent miasta.– Jestem pod wrażeniem tempa działania fundacji. Pani Ewa Minge dotarła do mnie i już na pierwszym spotkaniu zaraziła mnie optymizmem. Idea fundacji spodobała nam się. Mamy coraz lepszy system leczenia chorób onkologicznych i przewlekłych, ale on nie leczy duszy. Fundacja Ewy Minge o tę duszę dba. Dlatego nie mogliśmy odmówić. Bardzo szybko pomogliśmy znaleźć odpowiedni lokal, by Pani Ewa mogła zacząć. I nadal chcemy ją wspierać – mówił podczas konferencji Janusz Kubicki. Dom Życie znajduje się przy ul. Stary Rynek 13, naprzeciwko ratusza.

W ślad za nią pójdą inni

Na tym jednak nie koniec. Projektantka zapowiadała rozszerzenie działalności. –  Wkrótce otworzymy się na chorych ze stwardnieniem rozsianym i zanikiem mięśni – mówiła. I podkreślała, że już pojawiły się propozycje by Dom Życia powstał w kolejnych miastach, m.in. W Żarach, Wrocławiu, czy Krakowie.  – Chcielibyśmy zarazić inne miasta w Polsce i uruchomić rodzaj franczyzy społecznej, aby nasz program autorski mógł działać wszędzie tam gdzie pomoc jest potrzebna. Chcemy stanowić wsparcie dla służby zdrowia w obszarze, który jest zaniedbany, a bardzo pomocny w leczeniu. Kiedy choruje ciało razem z nim choruje głowa i dusza. Ciała nie można wyleczyć w oderwaniu od psychiki człowieka. Jesteśmy po to, by dać moc do walki o życie – dodała Ewa Minge.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here