Dochodzenie odszkodowań – o czym warto wiedzieć?

0
134
Dochodzenia odszkodowań

Zgodnie z artykułem 415 Kodeksu cywilnego, kto z winy swej wyrządził szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Przepis ten stanowi swego rodzaju zasadę generalną. Otóż w niektórych przypadkach obowiązek naprawienia szkody zostaje scedowany na inny podmiot. Najlepszym tego przykładem jest odpowiedzialność cywilna kierowców. Każdy z nich bowiem posiada wykupioną polisę OC. Na czym w takim wypadku polega dochodzenie odszkodowań?

Wypadek drogowy i co dalej?

Absolutnie najważniejszą kwestią, o którą należy zadbać po wypadku drogowym, jest życie oraz zdrowie wszystkich poszkodowanych. Jednakże oprócz tego, warto już na miejscu zdarzenia zatroszczyć się o odpowiedni materiał dowodowy. Istnieją pewne dowody, których uzyskanie w późniejszym czasie będzie bardzo utrudnione lub też niemożliwe. Tak jest na przykład w przypadku fotografii z miejsca zdarzenia. Zdjęcia można wykonać zwykłym telefonem komórkowym, który przecież każdy ma w kieszeni. Jeżeli wypadek został zaobserwowany przez inne osoby, dobrze jest spisać ich dane kontaktowe i poprosić o złożenie zeznań w przedmiotowej sprawie. Niebagatelne znaczenie ma także dokumentacja medyczna. Lekarz, który udzielił podstawowej pomocy, sporządza bowiem szereg dokumentów, w których stwierdza, jakich obrażeń doznał poszkodowany. Jest to niezwykle ważne, gdyż poszczególne urazy będą miały bardzo duży wpływ na jego wysokość.

Jak dochodzić odszkodowania?

Po zebraniu wszystkich dokumentów należy zawiadomić firmę ubezpieczeniową o zaistnieniu szkody. Wraz ze zgłoszeniem warto złożyć także załączniki. Ubezpieczyciel w przewidzianym terminie powinien wypłacić pieniądze poszkodowanemu. Niestety często wysokość uzyskanego świadczenia nie jest adekwatna do szkody, której doznała ofiara wypadku. Wówczas warto zgłosić swoje niezadowolenie ubezpieczycielowi, który może zrewidować swoją decyzję dotyczącą przyznanej kwoty. Istnieje też możliwość zgłoszenia sprawy do Rzecznika Finansowego, który może się jej przyjrzeć i sprawdzić w jaki sposób jest została przeprowadzona likwidacja szkody przez firmę ubezpieczeniową. Natomiast gdyby i ta możliwość okazała się niewystarczająca, wówczas pozostaje wkroczenie na drogę sądową. Trzeba jednak pamiętać, że proces jest skomplikowany i najczęściej długotrwały, stąd też niezwykle przydatna staje się pomoc prawna. Można ją uzyskać w kancelarii odszkodowawczej. Dochodzenie odszkodowań z pomocą specjalistów jest niezwykle skuteczne.

Każdy wypadek drogowy jest bardzo ciężkim i traumatycznym przeżyciem. Niemniej jednak, kiedy poszkodowany dojdzie już do siebie, warto pomyśleć o dochodzeniu odszkodowania oraz innych należnych mu świadczeń. Co prawda nie cofną one bólu i innych negatywnych przeżyć, jednakże pozwolą chociaż w pewien sposób zrekompensować szkodę, która powstała w wyniku wypadku. Należy także pamiętać, że poszkodowany nie jest sam na placu boju z ubezpieczycielem. Może on bowiem skorzystać z pomocy prawnej w kancelarii odszkodowawczej.

Źródło: Materiał partnera

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here