Dobre nawyki freelancera. Co zrobić, by praca była efektywniejsza?

0
391

Pracujemy z domu. Miało być efektywniej, wydajniej i mieliśmy dysponować większą ilością wolnego czasu. Tymczasem przy komputerze spędzamy znacznie więcej godzin niż w biurze, bolą nas plecy, a efekty wydają się niewspółmierne do naszego wkładu. Co zrobić, by to zmienić?

Praca zdalna to dla wielu marzenie, często jednak mamy o niej mylne wyobrażenia. Okazuje się, że wbrew naszym oczekiwaniom wcale nie mamy więcej wolnego czasu niż przy pracy na etacie. Standardowe osiem godzin mija, a my zauważamy ze zdumieniem, że wciąż mamy wiele do zrobienia z tego, co zaplanowaliśmy, a przy tym odczuwamy zmęczenie, kręgosłup i mięśnie dają o sobie znać, jesteśmy znużeni i nie potrafimy się skoncentrować. Do tego obowiązki domowe leżą odłogiem, choć dawniej udawało nam się z nich wywiązywać. Z czasem zaczynamy mieć wątpliwości, czy styl pracy freelancera to odpowiednie rozwiązanie dla nas. Tymczasem problem tkwi zazwyczaj nie w naszych predyspozycjach, lecz w organizacji. Jak w każdej pracy, musimy wyrobić w sobie dobre nawyki.

 

Zadbaj o minimum… rutyny

 

Rutyna brzmi strasznie, ale prawda jest taka, że dla naszego mózgu bywa najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim, mimo że pracujemy z domu i nikt nie narzuca nam godzin pracy, warto je sobie ustalić. Może być to osiem godzin intensywnej pracy, jak na etacie, może być sześć – grunt, aby godziny te faktycznie były przeznaczone na wykonanie zaplanowanych zadań. Ten, kto jest rannym ptaszkiem, może pracować od 6:00 do 14:00, wtedy niemal całe popołudnie i wieczór pozostają mu na kontakty z bliskimi, odpoczynek i hobby. Natomiast ten, kto woli dłużej pospać, może śmiało ustalić sobie znacznie późniejsze godziny pracy. Jeśli chcemy pracować efektywnie i wydajnie, musimy zadbać o to, aby żadne inne czynności czy media nie rozpraszały naszej uwagi. Wyłączamy telewizor, blokujemy media społecznościowe i pocztę prywatną (na przykład za pomocą wtyczki StayFocusd), aby nie kusiło nas zaglądanie do nich, a także odkładamy na bok telefon komórkowy lub pilnujemy, by w określonym czasie korzystać z niego tylko w celu prowadzenia rozmów zawodowych. Pracując, robimy regularne przerwy – co 2-3 godziny. Staramy się też koncentrować na jednej czynności na raz, nie skacząc między zleceniem a odpisywaniem na maile. Świadomość ograniczonego czasu przeznaczonego na pracę sprawia, że działamy szybciej, efektywniej i dokładniej.

 

Stwórz swoją przestrzeń do pracy

 

Mimo że często kusi, by z filiżanką świeżo zaparzonej kawy i w szlafroku rozsiąść się na wygodnej kanapie, otworzyć laptopa i w ten sposób zacząć dzień pracy, lepiej tego nie robić. Nasz organizm musi dostać wyraźny sygnał, że przechodzi z trybu odpoczynku w tryb zajęć, a prysznic i odpowiedni ubiór znakomicie się w tej roli sprawdzają. Warto też zadbać o specjalny kąt do pracy. Nie musi być to od razu osobny gabinet, ale ergonomiczne krzesło biurowe i dopasowane do naszych potrzeb biurko to minimum pozwalające uniknąć bólu kręgosłupa, mięśni, karku i barków. Odpowiednie krzesła do biura, spełniające wszelkie standardy nowoczesnych, ergonomicznych mebli biurowych, znajdziemy na przykład w bogatej ofercie firmy AJ Produkty. Produkty tej firmy mają możliwość regulacji wysokości siedziska, wyściełane zagłówki, miękkie podłokietniki, a także funkcję bujania czy przeciwwagi, ułatwiającą dostosowanie mechanizmu kołysania do masy ciała. Wszystko to sprawia, że praca jest komfortowa i nie męczy organizmu. Specjalne maty ochronne na podłogę uchronią z kolei podłogę przed ewentualnymi zarysowaniami, odciążając jednocześnie kończyn podczas pracy na stojąco.

Zachowaj równowagę między życiem zawodowym a prywatnym

Pracując w domu, łatwo stracić poczucie czasu i skupić się na projekcie dłużej, kosztem domowników czy innych obowiązków. Łatwo też – wprost przeciwnie – rozproszyć się. Niestety taka postawa obniża naszą efektywność na każdym polu, tak rodzinnym, jak i zawodowym. Grunt, by znaleźć równowagę, ustalić sobie wytyczne i trzymać się ich.

Praca zdalna jest pracą jak każda inna, wymaga pewnych ram, w obrębie których będziemy się poruszać. Odpowiednie zorganizowanie to połowa sukcesu.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here