Do czego użyjesz szlifierki wielofunkcyjnej?

0
96
fot. Freepik.com

Możliwości tego typu sprzętów, które stosowane są najczęściej w warsztatach stolarskich różnej wielkości, jest mnóstwo. Począwszy od wstępnej obróbki drewna, aż po szlifowanie do stanu pełnej gładkości. Urządzeń wielofunkcyjnych stolarskich jest na Polskim rynku wiele. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Wszystko zależy od tego, czy maszyna ma być przystosowana do celów przemysłowych, czy jedynie warsztatowej obróbki drewna lub innych materiałów.

Narzędzia stolarskie wielofunkcyjne – podstawowe zastosowania 

Urządzenia wielofunkcyjne stolarskie można zastosować do wielu zadań.

W warsztatach stolarskich używa się ich głównie do polerowania wykończonych krawędzi czy wierzchnich części blatów, struganiu oraz piłowaniu poszczególnych drewnianych elementów oraz wszelkiego rodzaju obróbce końcowej drewna. W zależności od ilości i natężenia pracy, można wyodrębnić sprzęty mniejszych gabarytów przystosowanych do małych warsztatów oraz sprzęty przemysłowe.

 

Narzędzie stolarskie wielofunkcyjne BP-100 Proma jest jednym z tańszych rozwiązań. Nie oznacza to, że jest wersją ubogą. Posiada regulowany stół boczny, opcję szlifowania taśmą lub tarczą. Waży jedynie 15 kg, tym samym to idealny sprzęt do potrzeb mniejszego kalibru. Możliwość łatwego przenoszenia z miejsca na miejsca oszczędza wysiłków, które trzeba wkładać przy transporcie wielkogabarytowych sprzętów. Narzędzia stolarskie wielofunkcyjne o podobnych gabarytach to BKC-305. PROMA oraz BP-150 PROMA. 

 

W kwestii urządzeń o większych gabarytach wiele zakładów przemysłowych poleca model K5 410VFP-3000 Stomana Holzmann, który jest pionierem ze świata tego typu kombajnów stolarskich. Posiada aż 6 prędkości frezowania. Dodatkowo ma jeszcze piłę tarczową oraz funkcję strugania. To prawdziwy kombajn wśród tego typu urządzeń. Jakość nie pozostawia wiele do życzenia. Hartowany stół, regulacje wysokości i kątów nachylenia, dwa ograniczniki i wiele innych funkcji sprawia, że korzystanie z niego jest bardzo wygodne. Wszystko w jednym miejscu.

Maszyny stolarskie wielofunkcyjne – funkcje

  1. Wiertarko-frezarki – mogą wiercić otwory o różnych średnicach i głębokościach w różnych materiałach (takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne) oraz frezować kształty i wgłębienia. Wielofunkcyjne urządzenie do prac stolarskich, które zawiera tę funkcjonalność to K5 410VFP-3000 Stomana Holzmann.
  2. Strugarki czterostronne – mogą równomiernie i precyzyjnie obrabiać powierzchnie drewna, usuwając nierówności, drzazgi i warstwy farby. Nie każde multinarzędzia stolarskie posiadają tę funkcjonalność.
  3. Wyrówniarko-grubościówki – mogą wyrównywać i wygładzać powierzchnię drewna, a także zmniejszać jego grubość do określonej wartości. Takim modelem narzędzia stolarskiego wielofunkcyjnego jest K5 410VFP-2544 Stomana Holzmann.
  4. Piły formatowe – mogą przecinać drewno wzdłuż, poprzek i pod różnymi kątami, co umożliwia tworzenie precyzyjnych cięć i skomplikowanych kształtów.
  5. Obrabiarki do drewna CNC – mogą sterować ruchami narzędzi tnących z dużą precyzją, dzięki czemu umożliwiają wykonywanie skomplikowanych kształtów, wycinanie otworów, frezowanie i grawerowanie. 
  6. Szlifierki taśmowe – mogą szlifować powierzchnie drewna, usuwać warstwy farby, wygładzać krawędzie, a także polerować i polerować. Modelem narzędzia stolarskie wielofunkcyjnego godnego polecenia z tą funkcjonalnością jest BP-100 Proma.

Multinarzędzia stolarskie 

Multinarzędzia stolarskie mają to do siebie, że w jednym urządzeniu skupiają kilka różnych funkcji. Za tym idzie oszczędność miejsca i porządek. Niezależnie od powierzchni pracy jest to wygodne rozwiązanie. Porozrzucane sprzęty zwiększają także czas potrzebny na wykonanie zadania. Często trzeba odpiąć sprzęt, podpiąć kolejny oraz przejść na inne stanowisko pracy. Wiąże się to również z dodatkowym sprzątaniem, czego można uniknąć, używając sprzętów wielofunkcyjnych. Odpady zbierają się w jednym miejscu. Urządzenia wielofunkcyjne są przedstawicielami zarówno małych gospodarstw domowych, jak i ogromnych powierzchni przemysłowych.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here