Do czego służy przekładnia kierownicza i jakie rodzaje przekładni kierowniczych są dostępne

0
99
fot. materiały prasowe

Znaczenie bezawaryjnej jednostki CRU w pojeździe jest nie do przecenienia. Stabilność układu kierowniczego zależy w dużej mierze od stanu tej jednostki. Przez link https://sts.parts/catalog/uklad-kierowniczy/przekladnie-kierownicze-10 można znaleźć szczegółowe informacje na temat budowy i działania mechanizmu kierowniczego. Trwałość i niezawodność jednostki oraz jej komponentów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pasażerów i kierowcy. W poniższym artykule zbadamy, czym jest mechanizm kierowniczy i jakie są jego rodzaje.

Czym jest przekładnia kierownicza: funkcja i działanie

Jest to kluczowy element w konstrukcji samochodu, bez którego manipulacja pojazdem staje się niemożliwa. Jej główną funkcją jest przekształcanie ruchu obrotowego kierownicy w ruch kierowniczy przednich kół. Regulacja ruchów kierownicy pojazdu odbywa się w kilku etapach:

  • Zwiększenie siły wywieranej na koło kierownicy. Wiele nowoczesnych pojazdów jest wyposażonych w układy wspomagania kierownicy, których zadaniem jest ułatwienie prowadzenia maszyny. Są one oparte na urządzeniach hydraulicznych lub elektrycznych, które umożliwiają łatwe obracanie kierownicą.
  • Przełożenie siły manewrowej z kierownicy na koła. Do tego właśnie został zaprojektowany mechanizm kierowniczy i stało się to jego podstawową funkcją.
  • Automatyczny powrót kierownicy do pozycji środkowej po zakończeniu manewru. Zapewnia to, że samochód nadal porusza się prosto po zakończeniu skrętu, dzięki czemu kierowanie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Jaki rodzaj mechanizmu kierowniczego jest dostępny?

Istnieją różne rodzaje elementów układu kierowniczego w zależności od konstrukcji. Sklep internetowy STS.Parts oferuje następujące części układu kierowniczego:

  1. Model zębatkowy: charakteryzuje się wysoką precyzją, niezawodnością i łatwością obsługi. Elementem roboczym tego układu jest zębatka z zębami, współdziałająca z zębnikiem na wale. W rezultacie system zapewnia wysoką wydajność. Jest stosowany w większości nowoczesnych pojazdów z napędem na przednie koła.
  2. Napęd ślimakowy: stosowany w pojazdach, w których ważna jest mobilność w terenie, w tym w samochodach osobowych. Jest mniej wrażliwy na wyboje na powierzchni drogi, tworzy szerokie kąty zakrętów i jest znany z lepszego posłuszeństwa pojazdu.

Dostępny jest również model spiralny. Charakteryzuje się on maksymalną wydajnością i jest montowany w ciężkich maszynach rolniczych, ciężarówkach, autobusach i elitarnych markach samochodów osobowych.

Gdzie najlepiej kupić przekładnię kierowniczą i jej komponenty?

Pytanie o to, gdzie kupić części zamienne do tej jednostki, pozostaje gorącym tematem dla wielu właścicieli samochodów. STS.Parts oferuje szeroką gamę części zamiennych do SRU włoskiej produkcji. Do napraw producenci samochodów zalecają kupowanie oryginalnych części, ale można kupić wysokiej jakości europejskie analogi. Są one sprzedawane w lepszych cenach bez utraty jakości. UPS Polska, Poczta Polska i DPD Polska zapewniają szybką i niezawodną dostawę na terenie całej Polski.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here