Dłuższe życie ubrań – o skutecznym suszeniu prania

0
132
fot. ,materiały prasowe

Suszenie prania wydaje się prozaiczną czynnością. Niewiele osób przykłada wagę do tej części pielęgnacji swoich ubrań, a to duży błąd. Prawidłowe suszenie przedłuża bowiem trwałość tkanin. Sprawia również, że wyprane ubrania są miękkie i pachnące. W idealnym świecie pranie schnie równomiernie i szybko. Tylko jak prawidłowo suszyć pranie, gdy w domu zwyczajnie nie ma na to miejsca? Rozwiązaniem są suszarki elektryczne.

Czy suszarki elektryczne są lepsze niż tradycyjne metody suszenia prania?

Wiele osób wzbrania się przed nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak suszarki elektryczne. Tymczasem więcej szkody może przynieść tradycyjne suszenie prania na sznurku lub rozkładanej suszarce.

W przypadku suszarki elektrycznej tylko jej niepoprawne stosowanie może uszkodzić ubrania (tak samo rzecz ma się w przypadku pralki, którą należy przecież nastawić na odpowiedni program). Nie trzeba się zatem obawiać suszarek elektrycznych, które nie tylko ułatwiają życie, ale też dbają o tkaniny. Dobrym rozwiązaniem są także pralkosuszarki Electrolux.

W jaki sposób tradycyjne suszenie prania szkodzi ubraniom?

Powiewające na wietrze białe prześcieradła wyglądają sielsko, ale tak naprawdę już nawet wiatr może uszkodzić tkaninę. W ten sposób tworzą się przetarcia i zmechacenia. Silny wiatr może przynieść ze sobą piasek czy inne zanieczyszczenia, które osiadają na materiale.

Z kolei suszenie w pełnym słońcu również nie jest zalecane, ponieważ ubrania szybko blakną. Suszone na sznurku rzeczy ulegają także odkształceniom (zwłaszcza dzianina). Błędem jest też wieszanie mokrej odzieży na kaloryferze.

Jeśli suszysz pranie w miejscu o wysokiej wilgotności (a takim jest łazienka), to niestety narażasz je na rozwój drobnoustrojów i grzybów. Ponadto takie ubrania mają zwykle nieprzyjemny zapach (mimo stosowania płynów do płukania). Suszenie prania w wilgotnej łazience jest też długotrwałe.

Elektryczne suszarki – nowy wymiar suszenia

Używając suszarki elektrycznej, oszczędzasz czas. Mimo że aspekt ten nie wpływa zanadto na trwałość ubrań, to jednak we współczesnym zabieganym świecie jest bardzo ważny. Jest to również istotne, kiedy masz małe dzieci, a sterty brudnych ubranek rosną w zastraszającym tempie.

Nie musisz się także martwić o to, gdzie wywiesić pranie. Rozstawiona w mieszkaniu suszarka czy wisząca pod sufitem w łazience bielizna to nie jest estetyczny widok. Wbrew pozorom – pralkosuszarka to bardzo ergonomiczne urządzenie, które zmieści się nawet w niewielkiej łazience i całkowicie wyeliminuje ten problem.

Pamiętaj, że pralkosuszarka ma różne programy. Dzięki temu możesz bez obaw wyprać i wysuszyć nawet wyjątkowo wymagające elementy garderoby (na przykład jedwabną bluzkę czy kurtkę puchową). Możesz nastawić program, przeznaczony do suszenia określonych tkanin. Ustawisz także temperaturę i czas suszenia.

Masz pełną kontrolę nad całym procesem suszenia, a jednocześnie urządzenie robi wszystko za ciebie. W jednym cyklu możesz połączyć pranie i suszenie, co jeszcze bardziej oszczędza czas. Właściwie dobrane tryby pracy pozwalają maksymalnie ochronić ubrania i przedłużyć ich żywotność.

Jakie możliwości dają suszarki kondensacyjne i pralkosuszarki?

Producenci mają do zaoferowania wiele różnych modeli – zarówno, jeśli chodzi o suszarki, jak i pralkosuszarki. Najstarsze modele suszarek to suszarki wywiewiowe, które wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej. Ta gałąź przemysłu AGD dynamicznie się rozwija, a zatem na przestrzeni lat wdrożono wiele innowacyjnych rozwiązań. Obecnie masz do wyboru zdecydowanie korzystniejsze opcje.

Należy do nich elektryczna suszarka kondensacyjna. Zasada działania takiego urządzenia opiera się na procesie kondensacji pary w wodę. Inna opcja to pralkosuszarki wyposażone w pompę ciepła. Takie urządzenia pracują zazwyczaj w najwyższych klasach energetycznych (A++ czy A+++). Są zatem wysoce energooszczędne.

Przy zakupie suszarki należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby gospodarstwa domowego. Zwróć też uwagę na dostępne programy. Istotnym parametrem jest głębokość sprzętu (dopilnuj, aby zmieścił się w wyznaczonym miejscu w łazience). Jeżeli kupujesz oddzielną suszarkę, to koniecznie sprawdź, jaka jest ładowność bębna (co do zasady powinna być większa niż ładowność bębna pralki).

Dlaczego suszarki elektryczne pomagają dbać o ubrania?

Jak wspomnieliśmy – suszarki elektryczne dysponują różnymi programami pracy. Mogą zatem w delikatny sposób wysuszyć nawet wymagające tkaniny (jedwab, len, wełna itp.). Wyposażone w system Delicate Care urządzenia dostosowują temperaturę i ruchy bębna do rodzaju tkaniny. Z kolei system Steam Care sprawia, że pranie nie jest pogniecione.

Współczesne suszarki i pralkosuszarki to nowoczesne urządzenia. Można je obsługiwać z poziomu własnego smartfona. Warto korzystać z aplikacji mobilnej, która pozwala na zdalne sterowanie. Ponadto w aplikacji wyświetlają się wskazówki, dotyczące pielęgnacji ubrań.

Wybieranie odpowiednich programów w suszarce w zasadzie wystarczy, by zadbać o ubrania i przedłużyć żywotność tkanin. Urządzenie cię wyręczy, a ty zaoszczędzisz cenny czas i zyskasz świeże, pachnące i zadbane ubrania.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marka Electrolux

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here