Długowieczna trwałość i nienaganny styl. Cegła klinkierowa to budulec z najwyższej półki

0
41
fot. materiały prasowe

Przesadne oszczędzanie na jakości materiałów to niezbyt rozsądny pomysł. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy wymarzony dawno temu dom (lub inny budynek) ma posłużyć nie tylko do końca życia, ale też kilku pokoleniom naprzód. Aby budowla faktycznie utrzymała swoje pierwotne walory przez wiele lat, potrzebuje nie tylko porządnych fundamentów, ale też solidnej konstrukcji. Cegły klinkierowe mają wszystkie właściwości niezbędne do uzyskania imponujących rezultatów. Oddajmy głos ekspertom z firmy Feldhaus.

Parametry cegieł klinkierowych są wynikiem wypalania gliny w specjalny sposób

Wymogi jakościowe, jakie muszą spełnić materiały budowlane tej klasy, są niezwykle wyśrubowane. Gęstość – minimum 1900 kilogramów na metr sześcienny. Poziom nasiąkliwości – poniżej 6 procent. Wreszcie wytrzymałość na obciążenia niszczące od 28 niutonów na milimetr kwadratowy wzwyż. Dopiero po wypełnieniu tych norm cegła klinkierowa może zostać określona mianem prawdziwego klinkieru. Niestety przedstawiciele Feldhaus zauważają, że wiele wyrobów ceramicznych o innej, słabszej specyfikacji sprzedawanych jest jako klinkier. Dlatego przed zakupem cegieł zawsze warto sprawdzić pełną dokumentację. Tylko komplet powyższych cech gwarantuje odpowiedni poziom odporności na uszkodzenia mechaniczne, mróz oraz zabrudzenia. Co równie istotne, struktura takich cegieł przyczynia się do łatwego i szybkiego odprowadzania wody. Nie tylko opadowej, ale też podciąganej z gruntu.

Paleta kolorów klinkieru znacznie wykracza poza typowo ceglaną czerwień

Właściwości fizyczne materiału biorą się z procesu obróbki gliny. Cegły klinkierowe wypala się w temperaturze znacznie przekraczającej 1000 stopni Celsjusza, po uprzedniej obróbce surowca. Zanim uformowany kawałek jednorodnej mieszaniny trafi do pieca, jest wielokrotnie kształtowany i powierzchniowo barwiony. W ten sposób przechodzimy do kwestii estetycznych. Finalny kolor zależy przede wszystkim od tego, skąd pochodziła glina oraz jakie dodatki trafiły do przetwarzanej masy. Cegła klinkierowa wprawdzie nie przybiera wszystkich odcieni tęczy, ale w porównaniu z innymi budulcami pozytywnie zaskakuje różnorodnością. W katalogu firmy Feldhasu możemy zobaczyć cegły o barwie żółtej, piaskowej, jasnoszarej, ciemnoszarej, pomarańczowej, purpurowej, brązowej, a nawet zielonkawej, białej czy czarnej. Można zatem śmiało zaryzykować tezę, że któraś kolekcja z pewnością trafi w Twoje gusta.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here