Diody LED na polskich ulicach. Zobacz, dlaczego warto korzystać z nowoczesnej luminacji

0
155
fot. materiały prasowe

Oświetlenie typu LED całkowicie zrewolucjonizowało nie tylko prywatne przedsiębiorstwa, ale również współczesne jednostki odpowiadające za wyposażenie miejskiej infrastruktury. Z miesiąca na miesiąc na polskich drogach coraz częściej pojawia się nowoczesna luminacja, która całkowicie wypiera z użytku przestarzałe żarówki rtęciowe. Z jakich powodów następuje tak szybkie przejście na diody LED? Prezentujemy najważniejsze korzyści instalacji lamp elektroluminescencyjnych.

Lampa typu LED, czyli wprost idealne rozwiązanie dbające o bezpieczeństwo na drogach

Do masowej produkcji diody elektroluminescencyjne weszły w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wiele źródeł szacuje jednak, że stosowana dziś luminacja została wynaleziona kilkanaście lat wcześniej. Minęło zatem bardzo dużo czasu, zanim lampy LED zdołały wygrać rywalizację z mocno przestarzałymi żarówkami rtęciowymi. Innowacja w takim oświetleniu polega na zjawisku rekombinacji promienistej, dzięki której można uzyskiwać wiązki o charakterystycznym, jasnym zabarwieniu. Doskonałe jakościowo światło poprawia nie tylko widoczność, ale przede wszystkim poziom bezpieczeństwa na drogach. Różnice pomiędzy technologiami widać gołym okiem. Diody LED umożliwiają zauważenie niebezpieczeństwa na jezdni już z kilkudziesięciu metrów. Dystans ten w przypadku starych lamp rtęciowych jest znacznie krótszy. Niebagatelna pozostaje również kwestia zdrowia – ludzkie oko oświetlane nowoczesną diodą z pewnością nie odczuje zmęczenia.

Tanio, bezpiecznie i skutecznie. Diody LED nie obciążają naszych kieszeni i są proekologiczne!

Wśród ogromnych zalet nowoczesnej technologii, dostarczanej m.in. przez polską firmę NowaLed, należy wymienić również ogromną oszczędność. I to nie tylko pieniędzy, ale również środowiska. LED nie pobiera dużej ilości prądu, a już jedna tego typu dioda świeci nawet do 50 000 godzin. Jak taki parametr wyglądał w przypadku tradycyjnych słupów oświetleniowych? Żywotność dobrze znanych nam rtęciówek jest kilkanaście razy mniejsza i nie przekracza półtorej tysiąca godzin. Dodatkowo, nowoczesna luminacja nie emituje mocno szkodliwych dla środowiska substancji. Na jej proekologiczny charakter wpływa także ograniczona emisja CO2. Zaledwie 48 kilogramów w ciągu dwunastu miesięcy musi robić wrażenie na każdej osobie dbającej o kondycję naszej planety. Tradycyjna żarówka rtęciowa potrafiła wyprodukować aż 480 kg dwutlenku węgla. Szereg wymiernych korzyści zostaje spięty przez koszt rocznej eksploatacji. Wszelkie testy oraz badania wykonywane przez specjalistów wskazują, że cały rok korzystania z diody LED wyniesie niespełna 100 zł, czyli nawet pięciokrotnie mniej niż mogą zaoferować inne systemy oświetlenia. Ogromna różnica! Dotyczy ona zaledwie jednej żarówki. W przypadku lamp ustawionych przy jezdniach oraz innych obiektach użytku publicznego można mówić o oszczędności rzędu nawet kilkunastu milionów złotych w skali roku. I to mimo faktu, że koszt początkowy w przypadku diod LED jest zauważalnie wyższy od dotychczas wykorzystywanych żarówek rtęciowych.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here