Depresja lękowa – jakie metody leczenia są najbardziej skuteczne?

0
314
fot. materiały prasowe

Problem z depresją dotyczy ogromnej części populacji na całym świecie. Nie ma znaczenia dokładny wiek, płeć czy status społeczny – jest to choroba, która może spotkać każdego. Nieleczona depresja coraz bardziej się nasila, a jej objawy stopniowo wyniszczają organizm nie tylko psychicznie, ale również fizycznie. Jak sobie radzić z tym skomplikowanym schorzeniem i jakie metody leczenia wybrać?

Psychoterapia, czyli najważniejsza broń w walce z depresją

Depresja jest chorobą psychiczną. Ma wiele objawów, które związane są zarówno z aspektami fizycznym, jak i emocjonalnymi oraz psychicznymi. Ze względu na swoją złożoność depresja jest schorzeniem bardzo trudnym do wyleczenia. Lekarze nie posiadają skutecznej, złotej rady i sposobu na zwycięstwo w tej walce. Wszystkie metody powinny być dobierane indywidualnie i dopasowane do konkretnego pacjenta. W innym udzielenie fachowej pomocy osobie chorej na depresję i uzyskanie oczekiwanych efektów może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Leczenie depresji należy zacząć od wizyty u psychiatry lub psychologa. Wiele osób decyduje się również na zapisanie się do prywatnego ośrodka, w którym pracują wyłącznie wykwalifikowani specjaliści. Przykładem takiego ośrodka jest Ośrodek Przebudzenie, który znajduje się w Ligocie Pięknej i zajmuje się leczeniem nie tylko depresji, ale również wielu nałogów. Zgłoszenie się do specjalisty jest w tym przypadku kluczowe, tak samo jak przy innych schorzeniach dotyczących układu krwionośnego, nerwowego oraz wielu innych. Na podstawie obszernego wywiadu lekarz dobierze metody leczenia, które mogą przynieść pozytywne efekty. Często jednak zdarza się, że początkowo wybrane sposoby nie do końca działają tak, jak miały. Dlatego ważne są regularne wizyty u lekarza, aby mógł on je odpowiednio zmieniać lub modyfikować w taki sposób, aby jak najlepiej pasowały do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Najważniejszym elementem leczenia depresji, bez względu na jej stopień zaawansowania czy objawy, jest psychoterapia. Istnieje wiele różnych jej rodzajów, które wykorzystywane są w walce z depresją. Aby mieć pewność, że sposób jej prowadzenia zostanie odpowiednio dopasowany, warto zgłosić się do specjalisty z doświadczeniem. Ważne jest również to, jak pacjent będzie czuł się w towarzystwie lekarza. Nawet najlepiej dobrana terapia nie zadziała, jeśli osoba chora nie będzie czuła się komfortowo podczas spotkań. Niezwykle istotną rolą w tej kwestii jest wzajemne zaufanie, empatia oraz nić porozumienia między lekarzem, a pacjentem.

Leki farmakologiczne – czy warto je brać?

O tym, jak będzie przebiegał cały proces leczenia depresji, decyduje lekarz prowadzący, czyli psycholog lub psychiatra, do którego osoba chora zdecyduje się wybrać. Należy mieć na uwadze, że jest to proces złożony i skomplikowany, który wymaga częstych modyfikacji i dopasowywania do zmieniającego się podejścia pacjenta oraz do jego samopoczucia i stanu zdrowia psychicznego. Z tego względu nie należy się martwić, jeśli lekarz w trakcie trwania leczenia zdecyduje się na zmianę metody lub podejmie decyzję o wprowadzeniu nowych sposobów. Takie zabiegi mają na celu tylko i wyłącznie poprawienie efektywności i lepsze dopasowanie całego procesu do potrzeb pacjenta, które są bardzo zróżnicowane w zależności od osoby, a także często ulegają zmianie ze względu na różne czynniki zewnętrzne.

Jak już zostało wspomniane wyżej, najważniejszym elementem leczenia depresji jest psychoterapia. Regularne spotkania z psychologiem umożliwią dotarcie do sedna problemu oraz pozwolą złagodzić objawy choroby. Podjęcie walki z tą trudną chorobą z pominięciem tego kroku jest praktycznie niemożliwe, dlatego nie wolno o tym zapominać i należy systematycznie pojawiać się na terapii indywidualnej lub grupowej – w zależności od zaleceń lekarza. To, jak często należy uczęszczać na tego typu spotkania, również jest uzależnione od decyzji lekarza. Wraz z upływem czasu ilość godzin terapii w tygodniu lub w miesiącu może się stopniowo zmniejszać.

W niektórych przypadkach lekarze podejmują decyzję o włączeniu w proces leczenia leków farmakologicznych. Zazwyczaj są to leki, które mają za zadanie zwiększyć produkcję hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie. Niektórzy specjaliści decydują się również na włączenie do leczenia preparatów ziołowych, które wykazują działanie uspokajające, zapewniają spokój ducha oraz poprawiają samopoczucie. O wiele rzadziej stosuje się zaawansowane antydepresanty oraz leki psychotropowe. Takie metody są zazwyczaj ostatecznością głównie ze względu na dużą ilość środków ubocznych.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here