Czytelnictwo w bibliotece. Co najchętniej czytaliśmy? (LICZBY, CIEKAWOSTKI)

0
232
fot. ZielonaNews.pl

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida wstępnie podsumowała czytelnictwo za poprzedni rok. W biblioteki skorzystało ok. 22 tys. Było 345 tys. wypożyczeń i ok. 60 tys. udostępnień. – Ponieważ opracowanie statystyk w Bibliotece nadal trwa, część danych stanowi wartości przybliżone – wyjaśnia Anna Urbańska z biblioteki Norwida.Czytelnicy i wypożyczenia

Z zasobów zielonogórskiej Biblioteki Norwida w 2019 roku skorzystało w sumie ok. 22 tys. czytelników (ok. 11 tys. w oddziałach w gmachu głównym i 11 tys. w filiach i agendach na terenie miasta). Warto podkreślić, że jest to liczba obejmująca wyłącznie aktywnych czytelników, a nie wszystkich posiadaczy kart bibliotecznych. Od jakiegoś czasu najliczniejszą grupę naszych odbiorców stanowią czytelnicy dojrzali (30+).Rośnie zainteresowanie a-bookami i audiobookami

Spośród wszystkich zbiorów Biblioteki najczęściej wypożyczane były oczywiście książki, choć zainteresowanie audiobookami i e-bookami ciągle rośnie.

W całej Bibliotece odnotowano w 2019 roku ok. 345 tys. wypożyczeń i ok. 60 tys. udostępnień, w tym ok. 29 tys. wypożyczeń i 650 udostępnień stanowią materiały multimedialne.Mediateka Gór Mediów

W samej mediatece Góra Mediów zarejestrowano ponad 16 tys. wypożyczeń i 432 udostępnienia, a ze zbiorów mediateki skorzystały w ubiegłym roku 752 osoby. Najliczniejszą grupą odbiorców tej agendy bibliotecznej stanowią osoby w wieku 25 – 44 lat.
W tym miejscu warto wspomnieć o bazie Legimi, zawierającej ponad 22 tys. e-książek. Liczba aktywnych, niepowtarzających się czytelników Biblioteki Norwida korzystających z bazy Legimi to 315 osób. Na platformie odnotowaliśmy w 2019 r. w sumie 11 632 wypożyczenia. W każdym miesiącu rozdajemy 200 darmowych pinów do bazy. Miesięcznie w Legimi rejestrujemy ok. 1200 wypożyczeń.

Ksiązki jakich autorów najchętniej wypożyczaliśmy?Wśród książek w formie tradycyjnej największą popularnością w 2019 roku cieszyła się twórczość Remigiusza Mroza, Jo Nesbo, Marii Ulatowskiej, Lucindy Riley, Gabrieli Gargaś, Wojciecha Chmielarza i Katarzyny Pużyńskiej, a więc książki kryminalne i sensacyjne oraz obyczajowe polskich autorek.

Spora grupa czytelników sięgnęła także w ubiegłym roku po wszelkie biografie i autobiografie. Niewątpliwie rosnącym zainteresowaniem zaczyna się cieszyć także literatura fantasy. Wiele można zawdzięczać tutaj Andrzejowi Sapkowskiemu, zwłaszcza, że serial “Wiedźmin” niedawno zatriumfował na całym świecie.

Wzrost zainteresowania książkami Olgi TokarczukZ kolei z chwilą przyznania Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk, zauważyliśmy olbrzymie zainteresowanie książkami noblistki. Praktycznie wszystkie tytuły znajdujące się w zasobach Biblioteki są wypożyczone lub zarezerwowane. Przeciętny czas oczekiwania to 1 miesiąc. Na niektóre pozycje np. “Księgi Jakubowe” czy “Bieguni” trzeba poczekać dłużej. Mimo iż mamy wszystkie książki Olgi Tokarczuk, jakie ukazały się do tej pory  na rynku księgarskim (niektóre w wielu egzemplarzach), planujemy dodatkowy zakup – tych najbardziej poszukiwanych przez czytelników.
Podobnie dużym zainteresowaniem cieszą się książki Olgi Tokarczuk w formie cyfrowej (audiobooki i e-booki). Zainteresowanie jest ogromne. W przypadku e-booków dostęp jest nieograniczony, pod warunkiem posiadania darmowego PINu do bazy Legimi.

Najchętniej wypożyczane filmy i audiobookiOdbiorcy mediateki spośród wszystkich zbiorów najczęściej sięgali po filmy i audiobooki. Wśród filmów najczęściej wypożyczane były: „Kler”, „Zimna Wojna”, „7 Uczuć”, „Green Book”, „303 Bitwa o Anglię”, „Narodziny Gwiazdy”, „Bohemian Rhapsody”,  natomiast wśród audiobooków z największym zainteresowaniem spotkały się następujące pozycje: „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris, „Testament”  Remigiusza Mroza, „Nocna runda” Lee Child, „A ja żem jej powiedziała” Katarzyny Nosowskiej, „Czy mnie słyszysz?” Eleny Varvello.

Jeśli chodzi o gusta najmłodszych czytelników naszej Biblioteki, to wśród  książek dziecięco-młodzieżowych królują serie: „Zwiadowcy” Johna Flanagana, „Biuro detektywistyczne Lessiego i Mai” Martina Widmarka, „Harry Potter” J.K. Rowling, „Kicia Kocia” Anety Głowińkiej, „Basia” Zofii Staneckiej, „Okrutny Król” Holly Black, „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinneya oraz seria  „Czytam sobie” – wszystkie trzy poziomy.

Zbiory WiMBP w Zielonej GórzeW 2019 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zakupiła łącznie 7 505 woluminów za kwotę 251 990,98 zł. Na tę sumę składają się: książki (6124 wol.), mulitimedia (1049 wol.), czasopisma i wyd. zbiorowe (221 egz.) oraz notacje muzyczne (111 wol.). Część kwoty wydanej na zakup zbiorów pochodzi z dotacji Biblioteki Narodowej, co stanowi 79 563 zł.

Stan zbiorów WiMBP im. Cypriana Norwida na koniec 2019 r. przedstawia się następująco:

– Książki, w tym zbiory zabezpieczone – 424 408 jedn. inw.
– Zbiory specjalne –  53  494 jedn. inw.
– Dokumenty życia społecznego –  42 960 jedn. inw.
– Czasopisma – 64747 jedn. inw.

Informacje o zbiorach i miejscu ich udostępniania, uzyskuje się przeszukując komputerową bazę danych WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, pracującą w systemie PROLIB, w formacie Marc21 i zawierającą 542 649 opisów bibliograficznych. W gmachu głównym ze zbiorów można skorzystać w Wypożyczalni Głównej, Dziale Informacji Naukowej i Regionalnej, Bibliotece Obcojęzycznej, Czytelni Ogólnej, Czytelni Prasy, Mediatece „Góra Mediów”, Bibliotecznym Centrum dla Dzieci i Młodzieży – „Biblioteka Pana Kleksa”, Dziale Zbiorów Specjalnych.

Księgozbiór biblioteki to:

– literatura piękna dla dorosłych: 115 528 wol.
– literatura piękna dla dzieci: 46 436 wol.
– literatura popularno-naukowa i naukowa: 242 228 wol.
– czasopisma oprawne: 64 747  wol.

Źródło: materiały prasowe WiMBP

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here