Czym wyróżniają się nowoczesne meble?

1
128
fot. materiały prasowe

Styl nowoczesny w projektowaniu wnętrz zaczął pojawiać się już w pierwszej połowie XX wieku. Był przejawem buntu przeciwko niezwykle dekoracyjnemu i ornamentowemu wzornictwu z XIX wieku. Choć od tamtego czasu do dzisiaj meble przeszły prawdziwą metamorfozę, to pewne wyznaczniki stylu pozostają wciąż takie same.

Przestrzeń, światło i proste linie

Jeśli chcesz zaprojektować swoje wnętrze w stylu nowoczesnym należy pamiętać, że zachęca on do tworzenia pomieszczeń przestronnych, jasnych, w których światło gra dużą rolę. Ma być przede wszystkim czysto (nie tylko w znaczeniu dosłownym) i minimalistycznie. Charakterystyczna dla układu wnętrza, ale przede wszystkim dla mebli jest prosta linia, niekiedy inne figury geometryczne (koła i wielokąty). Wystarczy zajrzeć na strony internetowe sklepów meblowych, by przekonać się, jak szeroki wybór takich mebli znajduje się na polskim rynku. Najlepiej zajrzyj na mebline.pl – to ponad 6 tysięcy produktów dla Twojego domu. Inną cechą stylu nowoczesnego jest wielofunkcyjność mebli oraz łączenie pomieszczeń (salon z kuchnią, sypialnia z łazienką, jadalnia z kuchnią). Jeśli chodzi o materiały, wybór jest szczególnie szeroki, a innowacyjność kolejnych rozwiązań pozwala na coraz bardziej fantazyjne połączenia i zastosowania. Nikogo już nie dziwi szkło na ścianie zamiast tapety; białe cegły w części pomieszczenia; wielkoformatowe płytki ceramiczne lub terakota; dekoracyjny beton czy panele 3D. Do łask wraca też naturalne drewno i kamień, czasami tylko po minimalnej obróbce nadającej mu geometryczne kształty.

Biel, szarość i czerń z mocnym akcentem

Ogromną rolę w tego rodzaju aranżacjach grają kolory. Tutaj także obowiązuje minimalizm. Styl nowoczesny to przede wszystkim ponadczasowa, uniwersalna i elegancka biel. Świetnie sprawdza się także czerń i grafit, czasem szarość i beż lub brąz. Najmodniejsze jest łączenie tych barw w tonacjach chłodnej (czerń, biel, grafit) i cieplejszej (beż, brąz, jasne écru). Bardzo popularne są systemy meblowe łączące ciemny brąz lub beż z bielą (systemy Vigo, Kendo, Samba II na stronie mebline.pl). W najbardziej współczesnej wersji stylu nowoczesnego pojawiają się mocne akcenty kolorystyczne. Może to być lampa, żyrandol, bieżnik, poduszki, obraz lub plakat na ścianie, zasłony, a czasami nawet jakiś mebel (pufa lub fotel). Często wybieranym wówczas odcieniem jest wyrazisty turkus, fuksja, fiolet, żółty, czy niebieski, nieco rzadziej zielony, czerwony czy granatowy. W systemie Bjorn znajdziesz nowoczesne biało-beżowe meble i ich tapicerowane dopełnienie (narożnik, kanapa, fotel, pufa) w intensywnym morskim kolorze.

Choć niektórym styl nowoczesny może kojarzyć się z monotonią, tak naprawdę doskonale wpływa na ludzki umysł, sprzyja odpoczynkowi i regeneracji. Pomaga oczyścić atmosferę i dodaje energii większą dawką światła. Sprzyja harmonii i uporządkowaniu nie tylko w domowych pomieszczeniach, ale także w duchowym i umysłowym wnętrzu domowników. Dla tych, którzy chcą zaznaczyć swój temperament, również są nieograniczone możliwości w minimalistycznych dodatkach i ich żywych barwach.

Sprawdź nowoczesne meble na mebline.pl

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here