Czym kierować się wybierając lokatę bankową?

0
43
fot. materiały prasowe

Lokaty w 2021 roku cieszą się stosunkowo sporą popularnością. W świetle niepewnych warunków gospodarczych i nadal niewygaszonej pandemii Covid-19 stanowią jedną z form zabezpieczenia odłożonych pieniędzy. Czym się kierować przy wyborze lokaty?

Jaki bank ma najlepszą lokatę?

Długo- czy krótkoterminowa lokata?

Jaki bank ma najlepszą lokatę?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który bank ma najlepszą lokatę. Wynika to przede wszystkim ze zmiennych warunków lokat. Banki cały czas proponują swoim klientom nowe, nieco zmodyfikowane rozwiązania. Ostatecznej oceny lokaty można także dokonać dopiero po przedstawieniu przez bank szczegółowych warunków wynikających z tego, ile środków i na jaki czas na lokacie zamierza zamknąć konkretny inwestor. Z pomocą przy wyborze lokaty przychodzi jednak ranking lokat bankowych http://hitlokaty.pl/, który pozwala stosunkowo szybko rozpoznać ogólne warunki panujące na rynku. Niezależnie od tego, czy wybierasz lokatę krótko- czy długoterminową, musisz zwrócić uwagę na kilka konkretnych aspektów umowy. Przede wszystkim chodzi o:

  • wysokość oprocentowania w skali roku,
  • okres trwania lokaty.

Te dwa podstawowe warunki dają oczywiście ogólny pogląd na ofertę banków. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzić:

  • jakie są konsekwencje wcześniejszego zamknięcia lokaty,
  • czy bank wymaga dodatkowych czynności ze strony inwestora, np. otwarcia konta w danym banku,
  • jak wygląda kwestia zabezpieczeń twoich środków.

Wszystkie te informacje są ogromnie istotne przy wyborze najlepszej lokaty.

Długo- czy krótkoterminowa lokata?

Przy wyborze lokaty oczywiście ogromną rolę odgrywa wysokość oprocentowania środków, ona zaś właściwie w organiczny sposób jest powiązana z okresem trwania lokaty. Im krótsza lokata, tym z reguły oprocentowanie nieco wyższe, im dłużej ma ona trwać, tym jest ono niższe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że finalnie to na długoterminowej lokacie zarabia się więcej, ponieważ oprocentowanie przyrasta z każdym kolejnym miesiącem. Przy wyborze między lokatą długo- i krótkoterminową kluczowe znaczenie powinny mieć jednak twoje dalsze plany. Jeśli środki przeznaczone są np. na zakup mieszkania, który teraz z jakiegoś powodu postanowiłeś odwlec, lokata długoterminowa nie wydaje się dobrym pomysłem. Kiedy bowiem znajdziesz wymarzone mieszkanie, potrzebować będziesz środków choćby na wkład własny. Jeśli jednak chcesz gdzieś ulokować oszczędności, z których w perspektywie dwóch, trzech, pięciu czy więcej lat nie planujesz korzystać, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie lokata długoterminowa. To rozwiązanie idealne dla osób, które chcą pomnożyć swój kapitał, ale ni mają czasu na angażujące nim zarządzanie.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here