Czym karmić psa, aby był zdrowy?

0
79
fot. materiały prasowe

Prawidłowe żywienie stanowi podstawę właściwej opieki nad czworonożnym pupilem. Dzięki dostarczeniu do jego organizmu niezbędnych składników odżywczych i minerałów możemy zapewnić zwierzęciu długie, szczęśliwe życie, pozbawione bólu. Ponadto jeśli pies już cierpi na dolegliwości żołądkowe, jest w podeszłym wieku lub schorowany, właściwa karma pomoże w łagodzeniu objawów i wzmocni układ odpornościowy.

Główne zasady wyboru karmy dla psa

Najważniejszymi zasadami przy wyborze karmy dla psa powinno być wnikliwe analizowanie jej składu. Zoologiczny sklep Psia Kość ma na stanie wiele różnorodnych, wysokojakościowych pokarmów dla zwierząt. Karma dla psa Eden stanowi jeden z przykładów gotowego jedzenia, które warto polecić ze względu na jej zawartość.

Jednak aby nie bazować wyłącznie na jednym przykładzie, podczas analizowania składu warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

– Wysoka zawartość mięsa w składzie – przynajmniej pięćdziesiąt procent zawartości powinno bazować na produktach pochodzenia zwierzęcego.

– Brak zbóż w składzie – psy, podobnie jak ludzie, mogą mieć alergię na gluten. Ponadto zboża zawierają ciężko przyswajalne przez zwierzęta składniki odżywcze i mogą podrażniać ich żołądki.

– Brak konserwantów i wzmacniaczy smaku – im mniej chemicznych dodatków, tym lepiej. Wielu producentów karm, bazując na odpadach rzeźniczych i popiele białkowym, stosuje liczne, sztuczne aromaty. Są one szkodliwe i negatywnie wpływają na organizm zwierzęcia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa?

Czasami skład karmy wydaje się w porządku. Kolorowe opakowanie, chwytliwy slogan i napis, że znaczna część zawartości to mięso sprawia, że chcemy sięgnąć po to pożywienie dla pupila.

Jednak warto upewnić się, czy producent wprost pisze, z jakich części zwierzęcych wytwarza karmy. Bo niekiedy za lakonicznym sformułowaniem „białko odzwierzęce” czy „produkty pochodzenia zwierzęcego” wciąż kryją się odpady rzeźnicze, takie jak wymiona, kopyta, pazury czy dzioby. Najlepszym wariantem jest, gdy na opakowaniu widzimy konkretną rozpiskę z jakiego rodzaju mięsa została stworzona karma. Podział na podroby i tkanki mięśniowe jest kluczowy, i jednoznacznie dowodzi, że producent nie ma nic do ukrycia.

Dopasuj karmę dla psa do potrzeb jego organizmu

Karma dla seniora? A może dla szczenięcia? Należy pamiętać, że istnieją różnorodne, zmodyfikowane linie gotowego pożywienia dla zwierząt. Odpowiada ono na potrzeby ich organizmów – psy po kastracji powinny mieć ograniczony dostęp do wysokokalorycznego pokarmu ze względu na tendencję do tycia.

Wybierając karmę dla psa należy uwzględnić jego wiek, stan zdrowia i aktywność fizyczną. Młode osobniki potrzebują większą dawkę kalorii ze względu na rozpierającą je energię. Ponadto rosnąć, muszą mieć dostęp do znacznej ilości minerałów i witamin, które wspomagają prawidłową budowę organizmu. Dla psów, u których stwierdzono alergie pokarmowe, należy wybrać hipoalergiczne pożywienie. Ukoi one stany zapalne i nie będzie podrażniać układu trawiennego.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here