Czym jest Wi-Fi i jak działa?

0
186

Pojęcie „Wi-Fi” znane jest obecnie nawet dzieciom. Jest to technologia, która umożliwia nam bezprzewodowe połączenie z internetem. Funkcję sieci Wi-Fi w tych czasach mają nie tylko routery, ale również smartfony, drukarki czy nawet lodówki, pralki i… grille. Można powiedzieć, że możliwość korzystania z sieci bezprzewodowej jest jednym z poważniejszych udoskonaleń związanych z internetem. Jak to działa i co konkretnie daje użytkownikom sieci?

Wi-Fi to oszczędności i udogodnienia

Jeszcze kilkanaście lat temu zdecydowanie dominowała przewodowa łączność z internetem. Zdarzało się, że klient zainteresowany internetem musiał wykorzystać do podłączenia się kilkadziesiąt metrów przewodu sieciowego. I tak wyglądało to w przypadku każdego urządzenia. Teraz mając np. szybki internet UPC, za pomocą routera tworzymy sieć Wi-Fi i dzięki temu wszyscy domownicy mogą korzystać na różnych urządzeniach z internetu bez konieczności podłączenia kablowego.

Wi-Fi to też duże oszczędności. Będąc w domu, nie musimy wykorzystywać transmisji danych w ramach oferty operatora komórkowego. Łączymy się całkowicie za darmo z naszą siecią bezprzewodową. Oczywiście jeśli w tym samym czasie z jednej sieci korzysta wiele osób, może to doprowadzić do pogorszenia jakości działania usługi, ale do zwyczajnego przeglądania stron przez kilka osób wystarczy nawet łącze o podstawowych parametrach.

Wi-Fi – co to w zasadzie oznacza?

Rozwinięcie skrótu Wi-Fi nie mówi wiele – Wireless Fidelity. Można to przetłumaczyć jako bezprzewodową dokładność. Co ciekawe, skrót ten jest znakiem towarowym Wi-Fi Alliance. Rozwiązania zgodne z Wi-Fi są specjalnie oznaczone odpowiednim logo:

Zasięg w przypadku Wi-Fi wynosi od kilku metrów do nawet kilku kilometrów. Pasmo częstotliwości, w jakim działa sieć Wi-Fi, to od 2400 do 2485 MHz (2,4 GHz) lub od 4915 do 5825 MHz (5 GHz). Warto dodać, że do stworzenia sieci Wi-Fi nie jest potrzebny router – wystarczy bezprzewodowa karta sieciowa i odpowiednie oprogramowanie.

Zabezpieczenie domowej sieci Wi-Fi

Poza wieloma oczywistymi plusami połączenie bezprzewodowe to również zdecydowanie duże ryzyko, związane m.in. z możliwością włamania do naszej sieci i wyrządzenia szkód. Dlatego ogromne znaczenie ma właściwe jej zabezpieczenie:

  • Stosujmy WPA2 Personal z szyfrowaniem AES – uwierzytelnianie tego typu jest kompromisem pomiędzy bezpieczeństwem a łatwością konfiguracji. Istnieją rozwiązania bezpieczniejsze, jednak dla zwyczajnego użytkownika ich konfiguracja może być zdecydowanie zbyt trudna.
  • Dbajmy o długie i skomplikowane hasła – ośmioznakowe hasło, składające się z samych cyfr, może być złamane przez specjalny program w ciągu 2 minut. Natomiast hasło, w którym wykorzystamy różnego typu znaki, może przez ten sam program zostać złamane po… ponad 200 latach.
  • Hasło z naklejki urządzenia wymaga zmiany – jeśli używamy hasła, które znaleźliśmy na naklejce sprzętu sieciowego, to koniecznie je zmieńmy. Możemy to zrobić po zalogowaniu do panelu administracyjnego. Kolejnym ważnym krokiem jest zmiana nazwy sieci. Często sieci domyślnie noszą nazwę sugerującą producenta routera. Dla osoby próbującej się włamać to już ogromne ułatwienie – może próbować zalogować się, używając domyślnego hasła i loginu, jakie stosuje dany producent.
  • Zmiana hasła w panelu administratora – pozostawienie domyślnego hasła do panelu administratora jest złym rozwiązaniem. Koniecznie je zmieńmy.
  • Deaktywacja WPS – funkcja ta umożliwia łatwe podłączanie urządzeń do sieci dzięki kodowi PIN. Ma ona jednak poważne luki w zabezpieczeniach i nie jest polecane korzystanie z niej.
  • Wyłączenie zdalnego dostępu do routera – zazwyczaj ta funkcja jest domyślnie wyłączona, ale sprawdźmy koniecznie, czy aby na pewno tak jest.
  • Aktualizujmy oprogramowanie routera – jeśli w oprogramowaniu zostanie wykryta jakaś luka, to producent udostępnia aktualizację. Należy ją koniecznie zainstalować, żeby zabezpieczyć się przed potencjalnym atakiem.

Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi

Ogromna popularność internetu i sieci Wi-Fi spowodowała, że możemy korzystać z darmowych sieci w restauracjach, hotelach, a nawet w tramwajach. Pytanie tylko, czy łączenie się z takimi sieciami jest bezpieczne? Niestety, ale niesie to ze sobą pewne ryzyko związane z tym, że nasze dane zostaną przejęte przez niepowołane osoby. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest wyłącznie automatycznego łączenia się z sieciami bezprzewodowymi. W ten sposób dane urządzenie nie będzie się natychmiast łączyć z wykrytą siecią. Wyłączmy również opcję udostępnienia sieci Wi-Fi dla innych. Dzięki temu nasz telefon przestanie być widoczny.

Oczywiście jeśli znajdujemy się w miejscu publicznym, np. w centrum handlowym, i możemy połączyć się z jego siecią, to raczej nie będzie to związane z większym ryzykiem. Pytanie, czy aby na pewno jest to sieć udostępniona przez to centrum? Zachowajmy ostrożność. Można np. zapytać napotkanych pracowników, czy dostępne w tej lokalizacji Wi-Fi jest bezpieczne. Przestępcy mogą wykorzystywać brak czujności klientów i tworzyć sieci, przez które będą wykradać dane.

Dobrym sposobem na zabezpieczenie połączenia z taką siecią jest wykorzystanie VPN. Pozwala on na zaszyfrowanie wszystkich połączeń przychodzących i wychodzących. Dzięki temu osoba, która przejmie nasze dane, zobaczy jedynie szereg niezrozumiałych informacji. Oczywiście VPN nie zastępuje innych istotnych kwestii, takich jak choćby stosowanie długich i skomplikowanych haseł.

Jeśli korzystamy z publicznej sieci Wi-Fi, to najlepiej nie logujmy się do żadnych serwisów, i co szczególnie ważne – nie wykonujmy żadnych operacji w ramach bankowości elektronicznej. Dla przestępców to doskonała okazja do przejęcia danych dostępowych do naszego konta bankowego.

Wi-Fi? Zdecydowanie tak!

Sieci Wi-Fi nie przypadkiem zdobyły taką popularność. Zapewniają one komfortowe korzystanie z sieci, co istotne – bezprzewodowe. Jeśli tylko zachowujemy wszelkie środki bezpieczeństwa, to możemy swobodnie korzystać z możliwości, jakie nam daje Wi-Fi.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here