Czym jest internet symetryczny?

0
237
fot. materiały prasowe

Internet to narzędzie, którym w dzisiejszych czasach posługuje się praktycznie każdy. Osoby urodzone po 2000 roku nie znają już świata bez internetu. To medium, które bardzo silnie poszerzyło możliwości globalizacji wirtualnej. Dostęp do bardzo dużych zasobów wiedzy jest możliwy za pomocą smartfonów trzymanych w kieszeniach. Dla wielu firm internet jest podstawowym narzędziem, bez którego nie mogłyby istnieć.

Co to jest internet symetryczny?

Żeby dowiedzieć się czym jest internet symetryczny, warto zrozumieć jak działa internet. Osoba na co dzień korzystająca z internetu może nawet nie zdawać sobie sprawy z ogólnych zasad, które pozwalają mu surfować po ciekawych stronach w zaciszu swojego pokoju. W uproszczeniu proces ten wygląda tak: Podczas korzystania z przeglądarki, klikając w dowolny link (lub inny odnośnik) internauta zleca wysłanie do określonych serwerów swego rodzaju prośby (zapytania) o przesłanie zawartości danego portalu. Strona otwiera się, kiedy wszystkie pliki zostaną przesłane i “ułożone” według szablonu, który zaplanował programista portalu. Klikając w dowolny kolejny przycisk użytkownik uruchamia ten sam proces. Między innymi dlatego tak ważne są wartości prędkości zarówno pobierania, jak i wysyłania. Internet symetryczny to taki, który ma zapewnioną na stałe taką samą wartość prędkości pobierania i wysyłania. Internet asymetryczny to najczęściej taki, którego prędkości wysyłania i pobierania różnią się między sobą. Najczęściej jest tak, że prędkość wysyłania jest znacząco niższa od prędkości pobierania.

W jakich sytuacjach i dlaczego to takie ważne?

Fakt czy internet jest symetryczny lub nie może świadczyć o jego jakości. Bardzo często w firmach na stałe pracuje jednocześnie kilka lub nawet kilkadziesiąt komputerów podłączonych do internetu. Jeżeli w budynku jest wykupiony pakiet z asymetrycznym internetem, ten może pracować bardzo wolno. Niestety pracownicy biur w związku z tym często odczuwają dyskomfort. Jeżeli prędkość przesyłu jest niska, a jednocześnie kilka komputerów będzie próbowało korzystać z przeglądarki lub wysyłać pliki (na przykład na maila) – całość może pracować bardzo powoli. W dzisiejszych czasach bardzo wiele urządzeń stale korzysta z łączności z internetem. Dobrym przykładem są smartfony oraz komputery z nowoczesnymi systemami operacyjnymi. Takie urządzenia bardzo często potrzebują odświeżać aktualny status –  sprawdzają na przykład czy nie ma nowych aktualizacji oprogramowania lub przesyłają dane ze smartfona do chmury. Duża ilość podłączonych urządzeń tego typu może spowolnić prędkość korzystania z internetu – rozwiązaniem jest internet symetryczny. Szczególnie często takie rozwiązanie stosowane jest w biurach. Dowiedz się więcej na stronie https://www.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/internet/netia-bdi

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here