Czy warto przejść na dietę wegetariańską?

0
106
fot, materiały prasowe

Czy vegetarian is the new black? Dieta wegetariańska, a zatem ta, która wymaga zrezygnowania z mięsa ssaków, ptaków i ryb oraz owoców morza, jest niezwykle modna w niektórych kręgach. Jednak dla osób, które nie spożywają mięsa, jest to coś więcej, niż tylko moda. To sposób na zdrowsze życie i często także czyste sumienie. Przecież to, co jemy, przyczynia się do tego, jak wygląda nasza planeta. Czy zatem warto przejść na wegetarianizm?

Tak, bo to zdrowe dla Twojego ciała

Czy wiesz, że Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne stwierdziło, iż dieta roślinna jest dobra dla każdego człowieka, niezależnie od wieku i płci? Roślinami może zajadać się sportowiec i kobieta w ciąży, dziecko i senior. Ten sposób żywienia, o ile poprowadzony jest mądrze, może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia każdego. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że roślinne diety umożliwiają zmniejszenie ryzyka występowania takich chorób jak nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i otyłość. Dieta wegetariańska jest również zbawienna dla Twojego serca i całego układu sercowo-naczyniowego. Obniża przecież zły cholesterol dzięki znacznemu zredukowaniu kwasów nasyconych i zastąpieniu ich wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. To jednak nie wszystko. Za dietę roślinną podziękują także Twoje jelita, które – dzięki dużej podaży błonnika – pracują lepiej. A zdrowe jelita, to lepszy układ odpornościowy. Do tego wszystkiego dorzuć jeszcze większą ochronę przed nowotworem, zwłaszcza rakiem jelita grubego. Widzisz już, jak dobra jest dla Ciebie dieta wegetariańska? To moment, w którym warto zastanowić się nad pomysłem, jakim jest catering wegetariański. Bez gotowania, a jednak zdrowo!

Tak, bo to może pomóc Ci w odchudzaniu

Teraz chwila na odrobinę próżności. Przecież właśnie dlatego niektórzy zaczynają dietę wegetariańską. I nie ma w tym nic dziwnego, bo dieta z roślinami w roli głównej jest w stanie nie tylko pomóc Ci zrzucić kilka kilogramów, ale także – jak wspomnieliśmy wyżej – zmniejszyć ryzyko zachorowania na otyłość. Dlaczego? Produkty pochodzenia roślinnego dzięki błonnikowi są bardziej sycące, dodatkowo posiadają niższą gęstość energetyczną. A zatem nie czujesz głodu, choć spożywasz mniej energii. A przecież to deficyt energetyczny umożliwia zmniejszenie wagi. Proste? Proste.

 

Tak, bo pomaga naszej planecie

A teraz coś dla osób, które chcą zmienić dietę nie tylko dla siebie, ale również dla innych. Właściwie to dla nas wszystkich. Tak, zmiany klimatu nie są wymysłem. Tak, ochrona środowiska to niezwykle palący temat. A dieta wiąże się z oboma tematami bardzo mocno. To oczywiście temat na cały artykuł, ba, nawet książkę. Jednak warto wspomnieć o najważniejszych założeniach.

  • Produkcja mięsa wiąże się z ogromnymi ilościami zmarnowanego miejsca, ale też jedzenia. Tego jedzenia, którego brakuje ponad ośmiuset milionom ludzi na świecie.
  • Mięso wymaga wody! 1 kilogram kurczaka to około 4300 litrów wody. Kilogram pomidorów to zaledwie 214 litrów.
  • Mięso to również dwutlenek węgla. Tak, Twój schabowy przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych.

 

To tylko kilka argumentów „za” wegetarianizmem. Jest ich jednak znacznie więcej. Warto jednak te główne zalety zawsze mieć w głowie, by pokazywać innym, jak wiele dobrego robi dieta roślinna.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here