Czy warto korzystać z usług serwisów wózków widłowych? Sprawdzamy!

0
116
czy-warto-korzystac-uslug-serwisow-wozkow-widlowych
fot. materiały prasowe

Na rynku bombardowani jesteśmy różnorodnymi produktami oraz usługami, które za zadanie mają uefektywnić codzienną pracę, usprawnić procesy technologiczne oraz wykonywane działania a także zapewnić maksimum komfortu. Niektóre naprawdę ułatwiają życie i pozwalają lepiej zagospodarować czas, inne wręcz przeciwnie. Dziś pod lupę bierzemy – serwisy wózków widłowych. Sprawdźcie, czy opłaca się korzystać z ich usług!

Serwisy wózków widłowych – skąd bierze się ich popularność?

Serwisy wózków widłowych na mapie Polski rosną jak grzyby po deszczu. I nie trudno się temu dziwić. Z roku na rok wzrasta liczba rejestrowanych i oddawanych do użytku wózków widłowych. Wynika to bezpośrednio z rozwoju gospodarki i jej stale rosnącego potencjału, czego dowodem są m.in. ponad 2 miliony metrów kwadratowych nowych powierzchni przemysłowych i magazynowych, które powstały w samym roku 2018. Prognozuje się, że takie tendencje mają utrzymywać się przez kilka najbliższych lat.
Rozwój handlu oraz gospodarki, stale zwiększająca się liczba powierzchni magazynowych oraz wzrastająca ilość rejestrowanych urządzeń transportu bliskiego, wszystko to przyczynia się do dynamicznych zmian zachodzących na rynku wózków widłowych. Producenci wózków starają się wypuszczać na rynek coraz bardziej zaawansowane technologicznie i wydajniejsze pojazdy, a dealerzy oraz składy wózków widłowych wręcz prześcigają się w zakresie oferowanych usług. Jedną z nich jest właśnie serwis wózków widłowych.

Serwisy wózków widłowych zyskują na popularności z kilku względów:

 • przede wszystkim – są łatwo dostępne;
 • oferują kompleksowe usługi;
 • posiadają w ofercie także części zamienne;
 • wykluczają konieczność zatrudnienia konserwatora.

Jednak, czy korzystanie z usług serwisów wózków widłowych naprawdę jest takie wygodne, a przede wszystkim praktyczne?

Co daje korzystanie z serwisów wózków widłowych?

Współcześnie, posiadacze wózków widłowych mają 3 możliwości, jak poradzić sobie z ich konserwacja, kwestią przeglądów oraz ewentualnych napraw (czyli z całym zapleczem technicznym):

 • zatrudnienie w firmie osoby na stanowisko konserwatora wózków widłowych;
 • podpisanie umowy z zewnętrznym specjalistą – konserwatorem wózków;
 • skorzystanie z usług serwisu wózków widłowych.

Jakie są wady i zalety wyboru trzeciej z przedstawionych opcji? Porównajmy je z dwoma powyższymi możliwościami, tak, aby w pełni wykazać różnice oraz ewentualne plusy i minusy wyboru serwisu wózków widłowych.

co-daje-korzystanie-z-serwisow-wozkow-widlowych
Zacznijmy od korzyści:

 • serwisy wózków widłowych są doskonale wyposażone, posiadają specjalistyczny sprzęt, urządzenia oraz narzędzia, na jakie nie mogą pozwolić sobie zwykle przedsiębiorcy czy właściciele magazynów;
 • ponadto serwisy dysponują miejscem, gdzie swobodnie można dokonać zarówno przeglądów, jak i napraw czy modernizacji urządzeń; w przypadku magazynów i innego typu budynków użytkowych każdy metr powierzchni jest na wagę złota, dlatego trudno o znalezienie miejsca, które można by przystosować tylko i wyłącznie w celu obsługi urządzeń;
 • wszystkie serwisy wózków widłowych do pracy z tego typu pojazdami muszą zatrudniać przeszkolonych i certyfikowanych specjalistów. Nie musisz martwić się, czy Twój pracownik posiada niezbędne umiejętności, zaświadczenia oraz kwalifikacje. Za wszystko odpowiadają doświadczeni specjaliści.
 • korzystając z usług serwisowania nie trzeba się martwić o to, skąd zamówić części zamienne do wózków jezdniowych – zarówno usunięciem awarii, jak i sprowadzeniem części oraz ich wymianą zajmuje się serwis;
 • wszystkie naprawy czy modernizacje objęte są gwarancją.

Jakie są minusy wyboru usług serwisu wózków widłowych:

 • brak konserwatora na miejscu, w zakładzie pracy;
 • stosunkowo dość wysokie koszty obsługi;
 • konieczność zapewnienia wózkom transportu do i z serwisu.

Jednak tak naprawdę – w tym przypadku trudno mówić o minusach, gdyż właściwie wszystkie (pod warunkiem znalezienia naprawdę dobrego serwisu wózków widłowych, np. takiego jak tu) mogą zamienić się w plusy. Jak to? Zobaczcie sami!

Jak wady zamieniają się w zalety?

Każde rozwiązanie, czy to chodzi o transport czy o konserwację wózków widłowych zwykle ma pewne swoje plusy i minusy. Jednak optymalnie jest, gdy uda się znaleźć rozwiązanie posiadające więcej korzyści niż wad.
Przyjrzyjmy się teraz tym cechom serwisów wózków widłowych, które sprawiają, że przedsiębiorcy boją się korzystania z nich.

1. Brak konserwatora na miejscu – ten argument równie łatwo obalić wspominając o podpisaniu umowy o współpracy z zewnętrznym konserwatorem (on też nie jest dostępny na wyłączność dla jednej firmy przez cały czas, ale ma kilku klientów).
Ponadto, w przypadku niewielkich przedsiębiorstw organizowanie dodatkowego stanowiska pracy, które dodatkowo musi zostać wyposażone chociaż w podstawowe narzędzia i urządzenia nie jest korzystne finansowo.
Z drugiej strony – pomoc serwisu wózków widłowych może być równie niezbędna w przypadku kompletnie odwrotnej sytuacji – czyli bardzo dużej floty wózków. Jeden zatrudniony operator może nie poradzić sobie z równoczesną naprawą dwóch czy trzech urządzeń, co może spowodować duże przestoje w pracy.
2. Koszty obsługi – o opłacalności pośrednio wspomniano już w punkcie powyżej. Koszt usługi serwisowania może być porównywalny ze wszystkimi kosztami wynikającymi z zatrudnienia dodatkowego pracownika. Jednak! Jak zaznaczyliśmy – zakładowy konserwator potrzebuje dodatkowo miejsca oraz narzędzi do swojej pracy.
3. Konieczność transportowania urządzeń do i z serwisu – obecnie wiele serwisów wózków widłowych dbając o wygodę oraz czas klienta, wykonuje przeglądy czy niewielkie naprawy w miejscu pracy wózków.
Natomiast, jeśli urządzenie wymaga bardziej specjalistycznych czynności lub jego naprawa może potrwać dłużej, serwisy wózków widłowych nie tylko samodzielnie zadbają o bezpieczny transport urządzenia, ale także… zaoferują zastępcze urządzenie na czas naprawy!
Jak zatem widać, podsumowując – nie taki diabeł straszny, a na usługach serwisu wózków widłowych więcej można zyskać, niż stracić.

jak-wady-zmieniaja-sie-w-zalety
fot, materiały prasowe

Podsumowanie

Bez względu na to, czy po lekturze naszego tekstu obstajesz przy rozwiązaniu, jakim jest zatrudnienie konserwatora wózków widłowych, czy jednak będziesz planować skorzystać z usług serwisu wózków widłowych – pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo!
Zadbaj o to, aby pracownicy, którzy mają styczność zarówno z obsługą, jak i konserwacją wózków widłowych posiadali właściwe i ważne uprawnienia, a naprawy przeprowadzane były w sposób rzetelny i dokładny. Pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemności związanych z dalszymi awariami i ponownych usterek w przyszłości!

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here