Czy stal nierdzewna faktycznie jest w pełni odporna na korozję? Eksperci rozprawiają się z najpopularniejszymi mitami

0
142
fot. materiały prasowe

Materiałoznawstwo z pewnością nie należy do najprostszych w pojmowaniu dziedzin, a niektóre popularne w branżowy określenia i skróty laicy rozumieją czasami zbyt dosłownie. I w przypadku stali nierdzewnej stosunkowo często dochodzi do nieporozumień pomiędzy producentami i sprzedawcami stalowych elementów a zleceniodawcami lub końcowymi odbiorcami. Wbrew temu, co mogłoby się na pierwszy rzut oka, stop żelaza, węgla oraz chromu może ulec zardzewieniu. Jednak korozja pojawi się tylko w specyficznych, wynikających najczęściej z ludzkich błędów sytuacjach.

Nieprawidłowa obróbka czy zanieczyszczenie stalowej powierzchni mogą sprawić, że pojawi się na niej rdza

Proces produkcji stali nierdzewnej wymaga skrupulatnego dochowania wszystkich, ściśle określonych procedur. W przeciwnym wypadku gotowe elementy albo nie nabiorą odpowiednich właściwości, albo bardzo szybko je stracą. Według ekspertów z firmy INOX Polska, zajmującej się sprowadzaniem i dystrybucją wyrobów ze stali nierdzewnej, niektórzy producenci nie dbają wystarczająco o specyfikację swoich produktów. Zdarza się, że stosują metody hutnicze charakterystyczne dla innych typów stali, które przy gatunkach nierdzewnych nie sprawdzają się wystarczająco dobrze. Kolejnymi problemami są nieprawidłowości podczas składowania i transportu, a także drobinki innych materiałów przedostające się do zewnętrznych warstw stali nierdzewnej. Nawet niewielkie ilości czarnej stali zwiększają podatność całego elementu na korozję. Dlatego dystrybutorzy bardzo starannie wybierają , z którymi importerami oraz producentami nawiązują stałą współpracę.

Specyfikację stali nierdzewnej trzeba dobierać stosownie do warunków, jakie panują na miejscu eksploatacji

Kiedy finalny efekt odbiega od przyjętych założeń, nie sposób rekomendować takiego wyrobu końcowym odbiorcom. Ci jednak również nie stronią od pomyłek, często kierując się wyłącznie ceną i nie poświęcając wystarczająco dużo uwagi szczegółowej specyfikacji technicznej. Stal nierdzewną dzieli się na 4 podstawowe rodzaje, w zależności od jej charakterystyki oraz metody wytwarzania. Są to:

  1. stal ustenityczna
  2. stal ferrytyczna
  3. stal ferrytyczno-astenityczna
  4. stal mertenzytyczna

Dodatkowo do każdej z wyżej wymienionych grup przynależy od 4 do 16 odmian! Łącznie, według Europejskiej Normy EN 10088, istnieje aż 31 gatunków stali nierdzewnej o odmiennych właściwościach. Dlatego takie wyroby, jak rury, balustrady, armaturę czy osprzęt żeglarski muszą posiadać cechy odpowiednie do obciążeń, pogody i wielu innych czynników. Specjaliści z INOX Polska z pewnością potrafią wskazać, która stal najlepiej nada się do konkretnego zadania.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here