Czy magistrat wprowadzi zakaz jazdy rowerem po deptaku?

11
1655
fot. ZielonaNews.pl

Tydzień temu na deptaku jadące tandemem trzy młode dziewczyny wjechały w bawiące się przy zraszaczu 4-letnie dziecko (czytaj więcej: Potrącenie dziecka na deptaku). Rozpętała się medialna burza i pojawiły się pytania, czy wprowadzenie zakazu na deptaku byłoby uzasadnione. Sprawę podchwycił radny Janusz Rewers i napisał interpelację do prezydenta. Pyta w niej m.in. o zakaz wprowadzenia jazdy rowerem na deptaku. Odpowiedzi od magistratu może spodziewać się na początku lipca (całość interpelacji poniżej). – Mam nadzieje, że nie będzie konieczne wyłączenie rowerów z ruchu po deptaku. Myślę, że najpierw powinno się skupić na silnej akcji informacyjnej  – mówił dziś podczas sesji radny J. Rewers.

Czytaj dalej za reklamą —> Zakaz wprowadzenia jazdy na rowerem na deptaku? Zielonogórzanie podzieleni

Sprawę potrącenia dziecka na deptaku, a co za tym idzie możliwość wprowadzenia zakazu jazdy rowerem po deptaku, skomentowano pod naszym postem na Facebooku ponad 200 razy. Zielonogórzanie wyraźnie są podzieleni. Jedni uważają, że zakaz powinien być wprowadzony, inni są zdania, że obowiązek zachowania bezpieczeństwa dotyczy nie tylko rowerzystów, ale wszystkich uczestników ruchu.

Czy powinno wprowadzić się zakaz jazdy rowerem po deptaku?

Poniżej przytaczamy kilka komentarzy (pisownia oryginalna):

Pan Daniel art. 33 punkt 6 prawo o ruchu drogowym ” Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym” jeszcze jakiś miłośnik pedałowania ma coś do powiedzenia? To że nie ma zakazu wjazdu na deptak rowerem nie oznacza że ma się takie same prawa jak pieszy. Dyskusje o biegających dzieciach, prędkościach, nagłych wtargnięciach pod koła roweru nie mają żadnego uzasadnienia deptak jest dla pieszych i myślących rowerzystów. Każda kolizja czy wypadek jest z winy kierującego!

Pan Wojtek:  Daniel brawo, znasz przepisy. Każdy zagorzały rowerzysta wyobraź sobie też je zna. A problemem nie jest to że rowerzysta nie przestrzega przepisów tylko to że po mimo niewiadomo jak bardzo ostrożniej jazdy zawsze pod koła pakują się nie pilnowane, nie mające świadomości poruszania się w terenie publicznym dzieci, młodzież zaopatrzona w komórki i dziadki nieznające obecnych przepisów,,, bo kiedyś takich nie bylo”

Pani Julianna: Moim zdaniem to jest deptak dla pieszych. Należy przeprowadzić rower

Pani Katia: Nie. Jak ktoś się głupio zachowa na basenie, to wprowadza się zakaz kąpieli?

Pani Natalia: Jestem rowerzystka, prawda jest taka, ze jakkolwiek bym nie uważała na to jak jeżdżę to wielokrotnie miałam sytuacje jak dziecko wbiega prosto pod koła. I nie rozwijałam jakiś zawrotnych prędkości a wręcz jeżdżę z rozwaga po takich miejscach. Wina rodzica, ze nie pilnuje. Dzieci nie patrzą na to jak idą , nie maja instynktu samozachowawczego w efekcie wbiegają pod koła patrząc w tył. Zarówno rowerzyści powinni uważać jak jeżdżą po takich miejscach jak i rodzice na swoje pociechy zamiast puszczać je samopas.

Pani Marzena: Miałam sytuacje gdy małe dziecko weszło mi na ścieżkę rowerowa. Szybko nie jechałam, ale naciskając na hamulec przeleciałam przez kierownice. Ja leżę nie moge wstać, telefon na ramieniu ( specjalne etui) pęknięty, rower poobijany.Rodzice wzięli dziecko i po prostu poszli nawet przepraszam nie powiedzieli. Ba nawet mi nie pomogli. Taki świat tylko swój czubek nosa każdy widzi.

Pan Tomek: Deptak jest strefa piesza i jazda rowerem powinna byc zakazana!!!!

Pani Wiesława: Zakaz jazdy rowerem po deptaku wystarczająco jest ścieżek rowerowych i  idzie zwarjowac

Pani Adriana: W takim razie może poruszymy jeszcze temat pieszych na ścieżkach rowerowych którzy spacerując sobie po nich jak święte 🐄 mając obok lub po drugiej stronie ulicy chodnik…? Dlaczego znowu to rowerzysta ma odpowiadać za kogoś kto nie patrz pod nogi lub dookoła siebie, albo za matkę nie potrafiącą upilnowac swojego dziecka.? Uważam że osoba poruszająca się rowerem również na prawo do zjedzenia obiadu, wypicia kawy czy po prostu odpoczynku na deptaku. Zróbcie zakaz poruszania się rowerem po deptaku to na pewno „przyłożycie się” do ochrony środowiska, ponieważ osoby poruszające się rowerem aby skorzystać z deptaku będą musiały z drugiego końca miasta dojechać do niego samochodem

Pani Ania: Oczywiście. To ma być miejsce do spacerów a nie szalenczaj jazdy na rowerze

 

Radny apeluje o uporządkowanie ruchu pieszo-rowerowego

Czytaj dalej za reklamą —> Teraz sprawą zajął się radny J. Rewers. Podczas dzisiejszej sesji rady miasta podkreślał konieczność zajęcia się tematem. – Złożyłem interpelację do prezydenta, czy planuje jakieś działania w celu uporządkowania ruchu pieszych i rowerzystów. Złożyłem też kilka propozycji m.in. przeprowadzenie akcji promocyjnej pod hasłem: „Deptak – rowerzysto tu się wolno spaceruje i tak samo pedałuje”. Można by było przeprowadzić akcje informacyjne poprzez aplikację Roweru Miejskiego. Przydałoby się wprowadzenie większej ilości straży miejskiej i policjantów. Mam nadzieje, że nie będzie konieczne wyłączenie rowerów z ruchu po deptaku. Myślę, że najpierw powinno się skupić na silnej akcji informacyjnej  – mówił dziś radny J. Rewers. W interpelacji pyta prezydenta, czy magistrat rozważa możliwość powrotu zakazu poruszania się rowerem na deptak. Radny proponuje także by zastanowić się nad wyznaczeniem ścieżek rowerowych na deptaku. Poniżej znajdziecie całą interpelację. Odpowiedzi na nią możemy się spodziewać do 3 lipca.

 

 

Poniżej znajdziecie post na Faceboku, gdzie znajdziecie więcej komentarzy w tej sprawie:

Pojawiło się zatem pytanie, czy powinno się wprowadzić zakaz jazdy rowerem na deptaku?

Publiée par Zielona News sur Mardi 18 juin 2019

 

PODZIEL SIĘ

11 KOMENTARZE

 1. Problem jest w ludziach i w ich zachowaniu. Kto nie ma kultury ten nie ma jej na rowerze, w samochodzie itp. Wystarczy również myśleć. Co do rowerów miejskich i niektórych kierujących nimi rowerzystów zastanawiam się z nimi dzieje. Zachowania są czasami absurdalne: zero dbania o bezpieczeństwo swoje jak i innych np. ostatni incydent z tandemem, slalomy miedzy pieszymi, przejazdy przez pasy czy nawet przejazdy po ścieżkach bez rozglądania i zwolnienia. Gdzie tu zasady ograniczonego zaufania.
  Co do deptaku – to pozwolenie powinno być dla przemieszczania się rowerem z miejsca A do B ale nie do jeżdżenia. Od tego są ścieżki rowerowe.

 2. Jeśli pies wyprowadzany przez nastolatkę pogryzie dziewczynkę to czy wprowadzimy zakaz wprowadzania psów na deptak ? A co z pijanymi ludźmi ? Też zakaz gdyż sieją wszędzie awantury. Konkluzja ? Niech nikt ani nic nie wchodzi na deptak bo jeszcze coś się stanie ! Nie popadajmy w paranoję tym bardziej że te dziewczyny nie miały prawa prowadzić tego tandemu.

 3. U nas cały czas ludzie nie zwracają uwagi że łażą po ścieżce rowerowej. Na deptaku jednak każdy odpowiedzialny i logicznie myślący rowerzysta powinien zmniejszyć prędkość i mieć ograniczone zaufanie jak każdy kierowca. Proszę mi uwierzyć że moja pięciolatka choć jej tłukę do głowy zasady bezpiecznego poruszania się – wiem że w każdej chwili mogę się spodziewać że wyrwie mi swoją rękę jak tylko zobaczy coś „fascynującego”. Nikt normalny w otoczeniu grupki ludzi, szczególnie jak widzi małe dzieci nie powinien szybko jechać rowerem.

 4. Należy zmodyfikować pomnik Bachusa. Prawa ręka uniesiona ku górze ze wskazującym palcem ,a w liewej dLoni Pismo Święte. (Albo dzieła Lenina).

 5. Jak mawiał Lenin: Ufaj i kontroluj!
  Dotyczy to zarówno dzieci jak i rowerzystów.
  Widać ponoć na monitoringu przecież ze dziewczyny jechały we trzy na tandemie…

 6. Zakaz ruchu rowerzystów nic nie zmieni. Trzeba by wtedy to rozszerzyć go na elektryczne hulajnogi, hulajnogi, rolki, wrotki, deskorolki itp. Przy każdym może zdać się wypadek. Myślę, ze można by stworzyć regulamin poruszania się po deptaku i bezwzględnie go egzekwować i karać. Powtórzę: bezwzględnie egzekwować i karać. I oczywiście umieścić stosowne znaki na początku deptaka.

 7. Calkowity zakaz wszystkiego! Najlepiej zakaz zakazow dawania! Nakaz budowania swiecacych pustka od 10 lat budynkow (zloty dom -tfu)i nakaz budowania kolejnych bankow tak,zeby po 15 psa z kulawa noga juz nikt na deptaku nie widzial,bo jak bank zamlna o 15 to juz nikogo tam panie nie uswiadczysz

 8. Samochód przyjechał pieszego na pasach. Czy powinno się zakazać jeździć samochodom po jezdni gdzie są pasy?

 9. Jeszcze trochę, a deptak stanie się pustynią usługową i handlową i wróci ruch samochodowy. To przy tej okazji i rowerzyści skorzystają.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here