Czy kod genetyczny może być śmieciowy? Co na to biologia ewolucyjna?

0
175
fot. materiały prasowe

Każdy żywy organizm ma zapisane swoje cechy w cząsteczkach DNA za pomocą szyfru, który składa się z czterech znaków. Te znaki powtarzają się i decydują o budowie żywego organizmu. Zatem, czy kod DNA może być śmieciowy albo zdegenerowany? Co na to biologia ewolucyjna?

Jak zapisywane są informacje w kodzie DNA?

DNA zbudowane jest z miliardów par nukleotydów. Ich kolejność jest nazywana sekwencją i nie jest przypadkowa. Składa się z 4 cyfr: 4 znaków – 4 zasad azotowych, które budują 4 rodzaje nukleotydów. W zależności od tego, jaka jest ich kolejność ułożenia złożone z nich geny zawierają instrukcje powstania. Reguły zapisu szyfru są określane jako kod genetyczny. W ludzkim DNA znajduje się aż 20 tysięcy genów i każdy z nich jest odpowiedzialny za wytworzenie innego białka. Każdy z nich pełni inną funkcję. Jedne są odpowiedzialne za wytworzenie barwy oczu, pracę tkanek i narządów, przebieg różnych reakcji chemicznych w komórkach, czy też odpowiedzialne za wzrost i rozwój. Nukleotydy, z których składają się geny są odczytywane trójkami. Jedna trójka odpowiada jednemu aminokwasowi. Trójka nukleotydów stanowi jedną jednostkę kodon.

Czy kod DNA może być śmieciowy?

Kod DNA tylko w niewielkim stopniu składa się z sekwencji, które kodują białka. Dlatego biolog ewolucyjny w latach siedemdziesiątych Ohmo Susumu twierdził, że pozostała część jest „śmieciowa”. Obecnie wiadomo że DNA ma nie tylko cząsteczki białek, ale również RNA, czyli cząsteczki, które nie przekazują informacji o montażu białek, ale pełnią inne funkcje. Według projektu ENCODE aż 80% genomu ulega przepisaniu na cząsteczki RNA. Zatem, czy określenie, że kod DNA jest zdegenerowany jest bardziej przydatne? Okazuje się, terminu zdegenerowany kod genetyczny używa się, dlatego że w przyporządkowaniach kodon – aminokwas kodony występuje w nadmiarze w stosunku do aminokwasów. Mimo że istnieją aż 64 kodony to kodują tylko 20 rodzajów aminokwasów. Oznacza to, że większość aminokwasów jest kodowana przez więcej niż jeden kodon. W tym sensie zdegenerowany kod genetyczny jest pojęciem, które zdecydowanie bardziej wyczerpuje.

Ewolucja myślenia

Funkcjonowanie kodu DNA jest zdecydowanie ciekawszym zagadnieniem, dlatego aby dowiedzieć się więcej, warto odwiedzić portal https://ewolucjamyslenia.pl. To nowy naukowo – popularny portal, na którym dostępne są również informacje z zakresu geologii, jak i paleontologii. Na portalu można znaleźć materiały, które dotyczą naukowego sporu o pochodzeniu naszej planety, ludzi, jak i zwierząt. Informacje, które zostały przedstawione na portalu pochodzą tylko z rzetelnych źródeł. Mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dla osób chcących pogłębić wiedzę z zakresu biologii oraz nauk o ziemi, ale również są doskonałym uzupełnieniem wiedzy dla tegorocznych maturzystów. Materiały zawarte na portalu są odpowiedzią na wszystkie dotychczasowe pytania: Czy istnieją biologiczne dowody na niedawne istnienie życia? Czy istnieje przeszkoda dla niedawnych mutacji?

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here