Czy instalacje fotowoltaiczne są dobre dla rolnictwa? Fachowcy odpowiadają jasno!

0
67
fot. materiały prasowe

Gospodarstwa rolne w Polsce systematycznie się rozwijają. Rozmaite programy dotacji sprawiają, że zaawansowane technologie stają się dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki. Przy czym najczęściej i najwięcej mówi się o maszynach, które bezpośrednio odpowiadają za wydajność produkcji rolnej. A co z ekologicznymi źródłami energii? Zdaniem specjalistów z PSMSolar Polska sp. z o.o. inwestycje w fotowoltaikę będą naturalnym krokiem w rozwoju polskiej wsi.

Mini-elektrownie słoneczne o mocy do 50 kilowatów można uruchamiać bez pozwoleń

Trzeba przy tym zaznaczyć, że wydajność instalacji to nie jedyny czynnik, który decyduje o konieczności uzyskania pozwolenia bądź jego braku. Wiele zależy też statusu ochrony przyrody na danym terenie czy wysokości budynków gospodarczych. To już regulują odrębne przepisy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że inwestując w instalacje fotowoltaiczne należy spodziewać się szybkiego zwrotu wszelkich kosztów. Według wyliczeń przedstawicieli PSMSolar Polska sp. z o.o.– optymistycznie zakładających utrzymanie cen prądu na obecnym poziomie – już po 4-6 latach wyjdzie się „na zero”. A przecież okres eksploatacji ogniw słonecznych wynosi zwykle 20-25 lat, z czego dekadę obejmuje pełna gwarancja na instalację fotowoltaiczną. Niezależność od zewnętrznych dostawców prądu odczujesz naprawdę szybko.

Energię z instalacji fotowoltaicznej można łatwo i szybko zamienić na energię cieplną

Tak przecież potrzebną do utrzymywania optymalnej temperatury – dla komfortu zwierząt gospodarskich albo wegetacji roślin w szklarni. Wystarczy podłączyć odpowiednią pompę ciepła, która konwertuje blisko 100% energii elektrycznej. Standardowo jedno takie urządzenie produkuje 3-4 kW energii cieplnej z jednego kilowata prądu. A na polski rynek weszły już modele, które wytwarzają nawet ponad 5 kW ciepła. A jeżeli zasilający pompy prąd będzie pochodzi z instalacji fotowoltaicznych, czyli praktycznie za darmo, oszczędności stają się jeszcze większe. Firma PSMSolar Polska sp. z o.o. przedstawiła opinię jednego ze swoich klientów, wedle której uruchomienie w gospodarstwie elektrowni o mocy 10 kW przynosi 6-7 tysięcy złotych korzyści w skali roku. Na koniec jeszcze jedna rzecz: kwestia obsługi. Otóż instalacja fotowoltaiczna po montażu i uruchomieniu nie potrzebuje żadnej konserwacji czy przeglądów technicznych. A minimum 10-letnia gwarancja na całość i tak pozostaje ważna. W dłuższej perspektywie, zyski wynikające ze wsparcia gospodarstwa rolnego fotowoltaiką będą zatem niepodważalne.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here