Cztery patenty na oszczędzanie. Czy znasz wszystkie?

0
118
fot. materiały prasowe

Chociaż wielu osobom oszczędzanie kojarzy się z przysłowiowym „zaciskaniem pasa”, wcale tak być nie musi. Nie jest też powiedziane, że trzeba dużo zarabiać, aby móc odkładać pieniądze. Poznaj kilka sprawdzonych patentów na oszczędzanie i zacznij je realizować – nawet od zaraz. Dzięki temu szybko przekonasz się o ich skuteczności.

Wielu osobom oszczędzanie przychodzi z dużym trudem. Niektórzy rezygnują całkowicie, ponieważ uważają, że zarabiają zbyt mało. Inni szybko się poddają – nie mają tyle motywacji, aby odkładać pieniądze systematycznie. Tymczasem wcale nie trzeba dysponować potężnym kapitałem, by z miesiąca na miesiąc gromadzić coraz większą kwotę.

Jak zacząć oszczędzać? 

Każdy sposób jest dobry, jeśli tylko prowadzi do odkładania pieniędzy – z myślą o spożytkowaniu ich na dowolny cel. Jeżeli jednak nie masz pomysłu, a chcesz spróbować, możesz skorzystać z poniższych wskazówek.

  1. Nie kupuj na zapas

Chociaż kupowanie w ilościach hurtowych może wpłynąć na obniżkę ceny jednostkowej, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Zrezygnuj z zakupów „na zapas” takich produktów, które charakteryzują się dość krótką datą przydatności. O ile opcja hurtowych zakupów może sprawdzić się w przypadku chemii gospodarczej, o tyle nie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku większości produktów spożywczych.

Zastanów się więc, które artykuły możesz kupić w większej ilości, a które lepiej nabywać na bieżąco. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko na niższych cenach hurtowych, ale unikniesz niepotrzebnych wydatków.

  1. Częściej gotuj własne posiłki 

Jesteś częstym gościem restauracji? A może lubisz zamawiać jedzenie z dostawą pod wskazany adres? Jeśli chcesz zaoszczędzić, ogranicz wydatki. Nie chodzi o to, by całkowicie rezygnować ze stołowania się w lokalach gastronomicznych. Warto jednak od czasu do czasu przyrządzać posiłki samodzielnie – jest to rozwiązanie o wiele tańsze.

  1. Odkładaj drobne 

Za zakupy płacisz nieodliczoną gotówką? Jeśli tak, otrzymaną resztę odłóż do skarbonki. Dzięki temu już w ciągu kilku miesięcy może uzbierać ci się spora kwota.

A jeśli płacisz bezgotówkowo, również możesz odkładać resztę. Zaokrąglaj kwotę i różnicę wpłacaj na konto oszczędnościowe.

  1. Potraktuj wpłatę na konto oszczędnościowe jak rachunek do zapłacenia

Czy ty też odnosisz wrażenie, że na rachunki zawsze znajdują się pieniądze? Dlatego wpłatę na konto oszczędnościowe potraktuj jak comiesięczny wydatek. Aby łatwiej było to zrealizować, warto ustanowić zlecenie stałe. Dzięki temu w wyznaczonym przez ciebie dniu z konta osobistego zostanie pobrana określona kwota, która trafi na konto oszczędnościowe.

To dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy rachunek jest wysoko oprocentowany. Za przykład może posłużyć Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku z oprocentowaniem do 5% w skali roku. Oprocentowanie rośnie do maksymalnej wartości w momencie „uzbierania” odpowiednio wysokiego kapitału. To dodatkowo zachęca do oszczędzania.

Pamiętaj! Każdy może oszczędzać – nawet bez konieczności znacznego ograniczania wydatków. Wystarczy drobna zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń, aby osiągnąć sukces.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here