Ekstrakcja ósemki to często niezbędny zabieg stomatologiczny, który ma na celu zapobieganie problemom zdrowotnym, stanom zapalnym, uciskom na sąsiednie zęby, czy torbielom. Zazwyczaj zabieg nie jest skomplikowany, ale po jego wykonaniu niezwykle istotne jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń dentysty. Tylko właściwa pielęgnacja po zabiegu umożliwi prawidłowe gojenie się rany oraz uniknięcie komplikacji.
Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, dlaczego wyrywa się ósemki, jak wygląda sam zabieg oraz czego absolutnie nie wolno robić po jego wykonaniu.
Dlaczego wyrywa się ósemki?
Chirurgia stomatologiczna (https://www.allecoudent.pl/oferta/chirurgia-stomatologiczna) zajmuje się m.in. usuwaniem ósemek. Zęby te często nie mają wystarczająco miejsca, aby prawidłowo się rozwijać, przez co rozrastają się inwazyjnie. Zęby mądrości są ostatnimi, które wyrastają, zazwyczaj w późnej młodości lub we wczesnej dorosłości, a ich wyrzynanie się może być problematyczne. W wielu przypadkach ósemki są zatrzymane pod powierzchnią dziąseł, lub wychodzą pod złym kątem, prowadząc do nacisku na inne zęby. To może wywoływać silny ból, stany zapalne oraz trudności w higienie jamy ustnej.
Kolejną przyczyną, dla której wykonuje się ekstrakcję zęba ósemki, jest ryzyko powstania torbieli lub uszkodzeń korzeni sąsiednich zębów. Zdarza się również, że zęby mądrości powodują rozchwianie innych zębów, co dodatkowo komplikuje sytuację. Dlatego ich usunięcie jest często konieczne, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.
Jak wygląda zabieg ekstrakcji zęba?
Zabieg ekstrakcji ósemki przeprowadzany jest przez specjalistę z zakresu chirurgii stomatologicznej i przebiega w znieczuleniu miejscowym. W przypadku bardziej skomplikowanych przypadków, takich jak zatrzymane zęby mądrości, konieczne może być użycie narzędzi chirurgicznych do delikatnego usunięcia tkanki dziąsła, aby dotrzeć do zęba.
Sam zabieg zazwyczaj trwa od kilkunastu minut do godziny, w zależności od stopnia skomplikowania sytuacji. Po usunięciu zęba stomatolog zakłada szwy, aby zamknąć ranę, a pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje, jak postępować po zabiegu. Ekstrakcja zęba nie zawsze oznacza skomplikowany zabieg, a na prawidłowe gojenie się dziąsła ma wpływ przede wszystkim przestrzeganie zaleceń lekarza.
Więcej o tym, jak się przygotować do zabiegu, znajdziesz tutaj: https://www.allecoudent.pl/blog/139-ekstrakcja-zeba-jak-przygotowac-sie-do-zabiegu-usuniecia-zeba.
Tego nie rób po wyrwaniu ósemki
Aby proces gojenia przebiegał prawidłowo, istnieje kilka zasad, których pacjent musi przestrzegać po zabiegu. Zaniedbanie zaleceń może prowadzić do powikłań, które znacząco wydłużają czas rekonwalescencji.
Jednym z podstawowych zakazów jest powstrzymanie się od palenia papierosów. Nikotyna oraz dym tytoniowy mogą spowolnić gojenie się rany i zwiększyć ryzyko infekcji. Palenie powoduje również zmniejszenie przepływu krwi w okolicy rany, co z kolei może prowadzić do powstania stanu zapalnego. Zaleca się całkowite powstrzymanie się od palenia przez co najmniej 48 godzin po zabiegu.
Kolejną ważną kwestią jest niepłukanie jamy ustnej przez pierwsze 24 godziny po zabiegu. Płukanie może spowodować wypłukanie skrzepu, który tworzy się w zębodole, jako naturalny proces gojenia. Wypłukanie skrzepu zwiększa ryzyko powstania suchego zębodołu, co jest bardzo bolesnym powikłaniem.
Unikaj także intensywnego wysiłku fizycznego przez co najmniej 48 godzin. Wysiłek powoduje wzrost ciśnienia krwi, które może prowadzić do krwawienia w miejscu ekstrakcji. Warto również pamiętać, że należy unikać wszelkiego rodzaju aktywności, prowadzącej do nagłego wzrostu ciśnienia w jamie ustnej.
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej opieki stomatologicznej lub masz pytania dotyczące zabiegów chirurgicznych, zapraszamy do skorzystania z oferty Centrum stomatologii Allecoudent- https://www.allecoudent.pl/.