Co z planami budowy kopalni miedzi w Lubuskiem?

2
1311
Water photo created by Racool_studio - www.freepik.com

Firma Miedzi Copper Corp spotkała się w czerwcu z przedstawicielami lokalnego samorządu terytorialnego, aby rozmawiać o planach budowy kopalni w Województwie Lubuskim.-  Po zatwierdzeniu przez Ministerstwo Klimatu dokumentacji na poziomie C2 i tym samym wpisania do Bilansu Zasobów Kopalin Polskich, firma chce rozmawiać o następnych krokach na drodze ku realizacji inwestycji – poinformowała w informacji prasowej Joanna Zielińska, dyrektor biura OPZL.

Spotkanie mające na celu przedstawienie zatwierdzenia dokumentacji C2 przez Ministerstwo Klimatu (obecnie Ministerstwo Środowiska) miało odbyć się już w marcu bieżącego roku. – Mieliśmy się z Państwem spotkać już 18 marca niestety ze względu na pandemie musieliśmy przełożyć nasze oficjalne plany. Jednakże pomimo wielu przestojów związanych z epidemią nam w międzyczasie udało się zakończyć kolejny etap związany z wywierceniem kolejnego otworu – mówił prof. Stanisław Speczik, dyrektor generalny Miedzi Copper Corp (MCC).

Głębszy poziom wydobycia

Odkryte złoże zlokalizowane jest w województwie lubuskim na terenie gmin Kolsko, Nowa Sól i Siedlisko, w powiecie nowosolskim, gminy Sława w powiecie wschowskim oraz gminy Bojadła w powiecie zielonogórskim. Nowe złoże znajduje się na głębszym niż do tej pory eksploatowanym w Polsce poziomie wydobycia. Jednakże na świecie takie projekty nie są niczym nowym. Przykładem takiej kopalni może być zakład Kidd Creek – 27 km na północ od Timmins, w kanadyjskim Ontario wydobywa się miedź i cynk., gdzie poziom wydobycia sięga już ponad 2930 metrów. Przy projektowaniu kopalni zaproponowano wdrożenie najnowszych technologii górniczych, takich jak m.in. podziemnej przeróbki kopaliny i wynoszenie na powierzchnię koncentratu, stosowania pasty do podsadzania, wykorzystanie zdalnie sterowanych maszyn elektrycznych oraz użycie klimatyzacji z użyciem zawiesiny lodowej (tzw. ice slurry).

Nowa Sól wyjątkowo bogata w miedź
– Zatwierdzenie dokumentacji C2 jest także dodatkowo ważnym wydarzeniem, ponieważ potwierdzona zostaje nie tylko sama obecność złoża, ale także jego ekonomiczna opłacalność wydobycia. Złoże Nowa Sól jest wyjątkowo bogate w miedź – minimalna zasobność złoża na poziomie 1900-2400 m to 60kg/m2, znacznie przewyższająca rekomendowane przez Ministerstwo Środowiska minimum 35kg/m2. Prawdą natomiast jest, iż średnia wartość sięga ponad 100 kg/m2 – wskazywał podczas spotkania prof. Stanisław Speczik.

400 mln zł w poszukiwanie miedzi

W program poszukiwań miedzi i srebra w obszarze monokliny przedsudeckiej Grupa Miedzi Copper Corp zainwestowała łącznie do tej pory ponad 400 mln złotych. Realizacja projektu budowy kopalni wiązałaby się z inwestycją około 4 mld dolarów oraz stworzeniem około 8,5 tysiąca miejsc pracy.

Nowo odkryte złoże w Polsce
W lutym br. firma Zielona Góra Copper otrzymała decyzję o zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej nowego złoża rud miedzi i srebra „Nowa Sól”. Zatwierdzone zasoby złoża szacowana są na prawie 848 481 tyś ton rudy, 10 583tyś ton miedzi oraz 36 410 ton srebra. Jest to pierwsze, od ponad 40 lat, całkowicie nowo odkryte złoże w Polsce.
Miedzi Copper Corp, w której skład wchodzi Zielona Góra Copper, prowadzi w Polsce od 9 lat program poszukiwań miedzi i srebra w obszarze monokliny przedsudeckiej. W realizację tego programu Grupa zainwestowała dotychczas 400 mln złotych. Budowa kompleksu wydobywczego to kolejny koszt rzędu 13-15 mld złotych.
Dokumentacja geologiczna nowego złoża powstała w wyniku prac geologicznych przeprowadzonych przez spółkę Zielona góra Copper, która wchodzi w skład Grupy Miedzi Copper założonej przez Lumina Group która specjalizuje się w rozwijaniu projektów w obszarze surowców naturalnych i energii odnawialnej na całym świecie. Dzięki jej aktywności powstały takie firmy jak Pan American Silver, Equinox Gold, Innergex Renewables, Lumina Gold czy ostatnio Luminex Resources.

Źródło: Materiały prasowe OPZL

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. Meh… idź mieszkać w jaskini i pożywiaj się runem leśnym jeśli tak ci postęp przeszkadza.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here