Co z leczeniem pacjentów „niecovidowych”? Czy będzie dla nich miejsce w szpitalach?

2
1533
fot. ZielonaNews.pl

Ilość potwierdzonych nowych przypadków zakażenia rośnie. W całej Polsce powstają szpitale tymczasowe. Jeden taki powstanie także w Zielonej Górze w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka (czytaj więcej: Szpital tymczasowy w Zielonej Górze). Dla pacjentów covidowych zadysponowane będzie łącznie ponad 160 łóżek. – A co z nami, chorymi na inne schorzenia? Co z zaplanowanymi zabiegami? – niepokoją się zielonogórzanie.

Szpitale robią miejsce dla pacjentów covidowych

Część szpitali w woj. lubuskim wyodrębnia miejsca dla pacjentów covidowych. – Angażujemy szpitale powiatowe, a nie tylko w szpitale w Zielonej Górze i Gorzowie. Mamy zaangażowany szpital 105 w Żaganiu, w Torzymiu, Szpital Powiatowy w Drezdenku. W planach jest także zaangażowanie innych szpitali. Jest mapa reagowania na zwiększoną liczbę zachorowań – wyjaśnia Piotr Bromber, dyrektor lubuskiego NFZ.

Co z niecovidowymi pacjentami?

Co zatem z pacjentami niezakażonymi COVID-19? Wielu mieszkańców obawia się trudności w leczeniu innych chorób. – A przecież nie przestaliśmy chorować – komentowali niejednokrotnie nasi Czytelnicy. Jak wyjaśniał wojewoda lubuski Władysław Dajczak, część szpitali w Lubuskiem rzeczywiście jest przeznaczona do przyjmowania pacjentów tzw. covidowych. Ale część szpitali to tzw. szpitale białe, do których nie trafiają pacjenci covidowi. – Niektóre szpitale decyzją wojewody zostały zobowiązane do przyjmowania pacjentów covidowych. Natomiast mamy szpitale białe. Tych szpitali jest dużo. Sytuacja jest pod kontrolą lubuscy medycy stają na wysokości zadania. Nic nadzwyczajnego, co by zagrażało zdrowiu mieszkańców, w woj. lubuskim się nie dzieje – zapewniał wojewoda. I podkreślał, że nie ma takiej sugestii, żeby wstrzymać zabiegi planowane.

Zawał i rak nie poczeka

Z kolei marszałek województwa Elżbieta Polak podkreślała, że budowa szpitali tymczasowych ma także na celu zabezpieczenie opieki dla pacjentów, którzy cierpią na inne schorzenia. – Po to tworzymy szpital tymczasowy, żeby kardiologia, onkologia, neurologia w Szpitalu Uniwersyteckim i w innych szpitalach mogły normalnie pracować, przyjmować pacjentów. Chorujemy nie tylko na covid i chcemy zapewnić leczenie dostępne dla wszystkich pozostałych pacjentów. Bo boją się przychodzić do szpitali, do lekarzy, a tworzenie takich dodatkowych, wyodrębnionych szpitali będzie temu właśnie dobrze służyło, żeby poprawić bezpieczeństwo – mówiła marszałek. I dodała: Odbieram niepokój, żeby nie pogarszać dostępności leczenia onkologicznego, neurologicznego, kardiologicznego. Bo zawał nie poczeka, rak nie poczeka. I stąd idea szpitali tymczasowych. I stąd porozumienie i zgoda żeby działać natychmiast i przyspieszyć te prace maksymalnie. 

Szpitale w gotowości covidowej i szpitale tzw. białe

W gotowości covidowej w woj. lubuskim funkcjonują 533 łóżka obserwacyjno-zakaźne: Szpital Gorzów –  132, Torzym – 95, Sulechów – 54 , Drezdenko – 126, Żagań – 71, Krosno Odrzańskie – 55. Dodatkowo w szpitalu koordynującym, czyli w Gorzowie, decyzją wojewody powstanie blisko 200 łóżek. Od poniedziałku łóżka covidowe utworzone zostaną w szpitalach w Słubicach – 115 i Kostrzynie – 92.
Białe szpitale, czyli te, do których nie trafiają pacjenci z covid, to m.in.: Sulęcin, Świebodzin, Nowa Sól, Żary, Wschowa.

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. Halo! Tu ziemia. Szpital w Nowej Soli od 19 października wstrzymał planowe przyjęcia w związku z zaleceniem Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 października 2020 r.!

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here