Co z budową ekranów dźwiękochłonnych przy drodze ekspresowej S3?

0
296
fot. ZielonaNews.pl

Ruch na drodze ekspresowej przy S3 jest uciążliwy dla mieszkańców osiedla Pomorskiego, a w szczególności bloków znajdujących się w sąsiedztwie tej trasy. Mieszkańcy dopytują, kiedy rozpoczną się prace związane z budową ekranów dźwiękochłonnych?
Ekrany dźwiękochłonne przy drodze S3. Kiedy ruszy budowa?

To, że podwyższone ekrany dźwiękochłonne powstaną na os. Pomorskim jest już pewne. Przetarg rozstrzygnięto. A teraz mieszkańcy czekają na realizację inwestycji. W imieniu mieszkańców sprawę ekranów poruszył w interpelacji radny Jacek Budziński. Wystąpił z prośbą o informacje dotyczące planowanego postawienia dodatkowych ekranów dźwiękochłonnych. – Kiedy rozpoczną się prace i jak długo będą trwały – pytał radny.

Kiedy rozpoczną się prace?
W tej sprawie spikerowaliśmy pytania do zielonogórskiego oddziału GDDKiA. Zapytaliśmy o to na jakim etapie jest budowa ekranów dźwiękochłonnych w okolicach S3 przy os. Pomorskim a także kiedy ruszą prace i na kiedy zaplanowany jest koniec inwestycji? –Umowa na zaprojektowanie i wybudowanie ekranów została podpisana w ubiegłym roku. Wykonawca jest obecnie na etapie uzyskiwania decyzji pozwolenia na budowę dla inwestycji. Roboty budowlane planuje rozpocząć w czerwcu. Zakończenie prac powinno nastąpić pod koniec br. Na ten moment nie ma żadnych opóźnień w realizacji zadania. Wartość robót to ponad 10 mln zł – poinformowała nas Anna Jakubowska z GDDKiA.

Mieszkańcy czekają na ekrany dźwiękochłonne
Przypomnijmy, że mieszkańcy os. Pomorskiego od dłuższego czasu czekali na ich budowę.  Po oddaniu drogi ekspresowej do użytku musieli czekać rok, by można było wykonać pomiar hałasu i odpowiednie analizy. Były one możliwe jednak dopiero rok po oddaniu drogi do użytku. Taka analiza ruchu hałasu emitowanego przez ruch umożliwia określenie, czy po ustabilizowaniu się ruchu,  zaprojektowane rozwiązanie jest wystarczające, czy nie a także czy są przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu. Przekroczenia wyszły podczas analizy i  dzięki temu GDDKiA mogła zlecić dodatkowe zabezpieczenia w postaci podwyższonych ekranów.

Ekrany przy S3 przy os. Pomorskim będą siedmiometrowe
Teraz GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę ekranów akustycznych.  Ekrany będą siedmiometrowe o konstrukcji pochłaniającej, nieodbijającej. Co ważne, ekrany znajdujące się przy drodze, nie będą rozbierane. – Te, które będą na nowo budowane, będą usytuowane trochę bliżej drogi, tak by hałas był hamowany bliżej źródła – wyjaśniła nam w maju 2021 roku A. Jakubowska z GDDKiA. Część ekranów będzie także zamontowana w pasie rozdziału, pomiędzy jezdniami. – Będzie to dodatkowe zabezpieczenie dla tej drugiej jezdni. W ten sposób hałas będzie skuteczniej tłumiony – tłumaczyła rok temu A. Jakubowska (czytaj więcej: Ekrany dźwiękochłonne przy S3)

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here