Co powinno być w kadrze podczas wykonywania zdjęcia krajobrazu?

0
226
fot. materiały prasowe

Otaczająca człowieka przestrzeń stanowi źródło niezliczonych inspiracji. Rozpoczynając od tego, co znajduje się najniżej, przez elementy rzeczywistości będące w zasięgu dłoni, a kończąc na wszystkim co osiągalne jest jedynie wzrokiem. Uchwycenie wyjątkowości świata umożliwia fotografia. Często uwieczniane są obrazy wywołujące zachwyt, dlatego odnoga tej dziedziny sztuki, jaką jest fotografia krajobrazowa, góruje ponad pozostałymi kategoriami.

Istota zagadnienia – co powinno zawierać zdjęcie krajobrazu?

Z definicji krajobraz jest wycinkiem danego terytorium o określonych cechach. Obejmuje zarówno obszary nieposiadające śladów ludzkiej działalności, jak i te, na których mieszkańcy Ziemi odcisnęli piętno. Jakie zatem elementy mogą zawierać zdjęcia krajobrazu?

  • ukształtowanie terenu
  • roślinność
  • zbiorniki oraz cieki wodne
  • formy skalne
  • typowe dla regionu gatunki zwierząt
  • architekturę.

Warto zapamiętać, że fotografia krajobrazowa nie koncentruje się na człowieku ani jego funkcjonowaniu. Istotą kompozycji jest teren, jaki ukształtowany został w sposób naturalny oraz wskutek ingerencji człowieka.

Rodzaje fotografii krajobrazowej – od ziemi do gwiazd

Podgatunków fotografii krajobrazowej występuje naprawdę wiele. Biorąc pod uwagę położenie i naturalne czynniki, wyróżnić można krajobraz nadmorski, nizinny, pojezierny, wyżynny, a także górski. Z kolei działalność ludzka doprowadziła do wyodrębnienia takich form jak krajobraz miejski, przemysłowy czy rolniczy. Sztafaż również na zdjęciach krajobrazowych bywa prezentowany, lecz pełni jedynie rolę dodatku do kompozycji, urozmaicając lub ożywiając ujęcie.

Poszczególne dziedziny fotografii przeplatają się między sobą, przez co nierzadko granice między nimi są zatarte. Świetnym przykładem jest tutaj astrofotografia. Sama w sobie również stanowi dyscyplinę rozbudowaną, choć najczęściej kojarzy się z rozgwieżdżonym niebem będącym też świetnym tłem dla fotografii krajobrazowej.

Także fotografia przyrodnicza jest materią obszerną i wymagającą zarazem. Uchwycenie dzikiej zwierzyny w naturalnym dla niej środowisku bywa nie lada wyzwaniem, ale jeśli ów czynnik zwierzęcy zajmuje jedynie fragment kadru, a nie zdecydowaną jego część, można ujęcie zaliczyć też do zdjęć krajobrazu. Jak widać, czasem konkretny obraz kwalifikuje się do większej liczby kategorii.

Kiepska pogoda nie oznacza kiepskich zdjęć

Początkujący fotoamatorzy czasem wpadają w pułapkę, uważając, że jedynie dobra słoneczna aura nadaje się, by wyruszyć w plener. Oczywiście naturalne światło sprzyja uzyskiwaniu ostrych i wyraźnych kadrów, ale teoretycznie gorsze warunki pogodowe są atrakcyjne z punktu widzenia bardziej doświadczonego fotografa krajobrazu. Wykorzystanie dłuższego czasu naświetlania pozwoli ukazać dynamikę ruchu chmur, wiatr miotający gałęziami drzew nadaje dramatyzmu ujęciu, natomiast obecność mgieł to już poezja dla oczu – tajemnica, niezwykły klimat, bodziec uruchamiający wyobraźnię. A tafla wody posłuży za lustro, odbijając okoliczne widoki.

Decydując się na wykonywanie zdjęć krajobrazu, warto pomyśleć o porach dnia zapewniających niesamowite warunki. Mowa o złotej godzinie. Złota godzina to czas po wschodzie i przed zachodem słońca, w trakcie którego można natrafić na korzystne warunki świetlne. Fotografie krajobrazu realizowane o tej porze zyskują niezwykle przyjemny w odbiorze odcień i blask miękko rozpływający się po kadrze.

Tym, czym różni się fotografia krajobrazowa od zdjęć aranżowanych, jest brak wpływu na zastane warunki. Trzeba więc maksymalnie wykorzystać atuty otoczenia, starając się dostrzec coś, co zainteresuje odbiorców. Warto penetrować sieć w poszukiwaniu wskazówek i za pomocą witryn poradnikowych takich jak https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery znaleźć rozwiązania, wdrożenie których umożliwi osiąganie lepszej jakości kadrów. Być może przydadzą się podpowiedzi, jaki obiektyw w danym momencie dobrać lub czy może należałoby sięgnąć po statyw albo filtry, które wpłyną na ilość wpadającego przez soczewkę światła.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here