Co oni robią?! Widzisz ludzi na desce z wiosłem?

1
701
fot. materiały prasowe

Żar już od dłuższego czasu leje się z nieba, a Ty postanowiłeś skorzystać z doskonałej pogody i zaplanować wypoczynek? Wybrałeś się na rodzinny urlop nad morze lub jezioro? A może zaplanowałeś weekendowy wypad ze znajomy nad pobliską rzekę, duży zalew lub inny akwen wodny? Gdy już rozłożyłeś się na plaży, dostrzegłeś na wodzie ludzi na desce z wiosłem i zupełnie nie wiesz, o co chodzi? Pływanie na desce SUP, z roku na rok, cieszy się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. Przeczytaj krótki poradnik dla początkujących na ten temat. Dowiedz się, jak wybrać idealną deskę dla siebie i zacząć swoją przygodę z tym pasjonującym sportem.

Jak zacząć swoją przygodę z deską SUP?

O sportach wodnych tak naprawdę jeszcze niewiele wiesz, ale marzy Ci się rozpoczęcie tej aktywności? To świetnie! Pływanie na desce SUP to doskonała zabawa i sposób na aktywne spędzenie czasu nad wodą. Sport ten doskonale sprawdzi się dla osób w różnym wieku – zarówno tych, które na co dzień uprawiają sporty, jak i nieco mniej aktywnych. Wcale nie jest on tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy dobrać odpowiedni sprzęt i rozpocząć swoje pierwsze próby na wodzie. Nieoceniona oczywiście będzie pomoc nieco bardziej doświadczonej osoby, która już pływa na desce.

Najlepiej na początku wybrać się na spokojne jezioro lub staw. Osobom niedoświadczonym trudno będzie bowiem walczyć z rwącym nurtem rzeki czy falami morskimi. Z czasem możesz przerzucić się na mniej spokojne zbiorniki.

Deski dzielą się na twarde i pompowane. Interesuje Cię typowa deska SUP dla początkujących? Polecamy model pompowany. Jest on lekki, łatwo go przewieź i przechowywać poza sezonem. Najważniejsze jest jednak coś innego – pompowana deska SUP będzie najbezpieczniejsza. Gdy Twoje pierwsze próby okażą się niezbyt udane, a Ty upadniesz, na pewno nic Ci się nie stanie.

Poznaj rodzaje desek SUP

Deski Sur SUP (surfingowe) sprawdzą się, gdy wybierasz się nad morze. Służą one bowiem do surfowania po falach. Deski turystyczne to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się na długich trasach rzecznych. Dla początkujących świetnie sprawdzą się deski All-round. Możesz nimi pływać podczas pobytu nad morzem oraz w czasie wycieczki nad jezioro, rzekę, staw czy inny akwen wodny. W ofertach producentów pojawiają się także mniejsze i bardziej kompaktowe modele dedykowane specjalnie dla dzieci (określane przez producentów jako All-round Kids). Inną opcją są deski rodzinne, na których mogą pływać 2 osoby – idealne do nauki dla dzieci i rodziców.

Jak dobrać deskę SUP?

Podczas doboru swojej pierwszej deski SUP, dokładnie ustal oczekiwania, które z nią wiążesz. Przede wszystkim zastanów się, czy marzy Ci się rekreacyjne pływanie na jeziorze, zalewie lub innej spokojnej wodzie, czy chcesz walczyć z morskimi falami. Na początek najlepsze będą tzw. modele dla wszystkich i nauka na spokojniejszym akwenie. Z czasem możesz zacząć pokonywać dłuższe trasy rzeczne – tutaj lepsza będzie jednak deska turystyczna.

Pamiętaj także, aby deskę SUP dobrać stosownie do swoje wagi. Producenci zawsze podają maksymalną wagę użytkownika – lepiej jednak wybrać model o maksymalnym udźwigu mniejszym o około 10-15% niż nasza waga. Dzięki temu deska będzie stabilniejsza, a pływanie o wiele wygodniejsze.

Pod uwagę weź także grubość deski. Najpopularniejsze są modele o grubości 12 cm i 15 cm. Ta mniejsza wartość sprawi, że lepiej będziesz czuć wodę. Grubsza deska jest zaś stabilniejsza. Wybór tak naprawdę jest tutaj więc indywidualną decyzją, którą warto dopasować do swoich preferencji.

Długość i szerokość powiązana jest z wypornością deski. Rośnie ona przy większych modelach, a przy mniejszych spada. Jeżeli chodzi o maksymalne ciśnienie, to początkującym wystarczy deska SUP z ciśnieniem na poziomie 15PSI.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here