Chirurgia stomatologiczna – o czym należy pamiętać?

0
35
fot. materiały prasowe

Zabiegi w gabinecie chirurgii stomatologicznej nierzadko budzą u pacjentów duże obawy, związane z samą procedurą zabiegu oraz ewentualnym bólem. Czym zajmuje się ta dziedzina medycyny i o czym pamiętać, by jak najłagodniej przejść przez operację i późniejszą rekonwalescencję?

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się operacyjnym leczeniem jamy ustnej oraz przyległych do niej obszarów – m.in. szczęki, języka i żuchwy. Wiąże się to więc z wykonywaniem operacji znacznie poważniejszych i trudniejszych do wykonania niż ma to miejsce w przypadku standardowych zabiegów dentystycznych. Zakres chirurgii stomatologicznej obejmuje szereg wielu, różnorodnych zabiegów, takich jak usuwanie zębów mądrości, usuwanie korzeni zębów, wstawanie wszczepów, odsłanianie zatrzymanych zębów, a także leczenie przetok i ropni. Więcej na temat chirurgii stomatologicznej, przeczytasz w artykule „Chirurgia stomatologiczna czym się zajmuje?”

O czym pamiętać przed zabiegiem w gabinecie chirurgii stomatologicznej?

Operacje chirurgii stomatologicznej nierzadko wymagają poważnej ingerencji w organizm pacjenta. Często wiążą się ze sporym stresem oraz strachem przed bólem i późniejszą rehabilitacją. Aby jak najłagodniej odczuć skutki operacji, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przygotowanie przed zabiegiem

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina obejmująca szeroki zakres różnorodnych zabiegów, wiążących się z wieloma dolegliwościami i schorzeniami, dlatego też nie ma jednej, uniwersalnej recepty na to, jak przygotować się do operacji. Ponadto przygotowanie w dużej mierze zależy od indywidualnych cech oraz stanu uzębienia każdego pacjenta. Dlatego też szczególnie istotna jest rozmowa z lekarzem prowadzącym oraz zastosowanie się do jego instrukcji. Nie bój się zadawać pytań, proś o dodatkowe informacje i objaśniania. Im więcej się dowiesz, tym pewniej i spokojniej będziesz czuć się w trakcie zabiegu.

Znieczulenie

Zabiegi w gabinecie stomatologicznym generują zwykle u pacjentów duży stres. Obawy te są uzasadnione, ingerencja chirurgiczna często kojarzy się z bólem i poczuciem dyskomfortu. Jednakże należy pamiętać, że w nowoczesnej stomatologii wszystkie zabiegi wykonywane są ze znieczuleniem, dlatego też pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Znieczulenie stosowane w chirurgii stomatologicznej, może powodować uczucie mrowienia, obrzmienia i drętwienia. Są to jednak typowe objawy, których nie należy się obawiać i które powinny ustąpić w przeciągu kilku godzin po zakończeniu zabiegu.

Rekonwalescencja

Należy pamiętać, że większość zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej to operacje w dużym stopniu wpływające na organizm i samopoczucie, dlatego bardzo istotny jest tutaj proces rekonwalescencji. Niektóre zabiegi umożliwiają powrót do „normalności” już po kilku godzinach, inne natomiast wymagają wielu miesięcy żmudnej rehabilitacji. Proces „dochodzenia do siebie” po operacji to bardzo indywidualna kwestia, uzależniona od cech i predyspozycji pacjenta, tego czy rzetelnie stosuje się do zaleceń lekarza, a także rodzaju wykonanego zabiegu.

To tylko niektóre z ważnych kwestii, o których należy pamiętać przed wykonaniem zabiegu w gabinecie chirurgii stomatologicznej. Aby dowiedzieć się więcej o przebiegu poszczególnych operacji, a także poznać więcej informacji na temat, jakim jest chirurgia stomatologiczna – Niebodent.pl to serwis, na którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, a także umówisz się na wizytę z najlepszymi chirurgami stomatologicznymi.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here