Nowy szpital o kilka lat opóźni budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

1
458

Pozostajemy przy temacie nowej lecznicy i budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Wokół inwestycji wiele się dzieje, bo miasto i marszałek mają odmienne zdania na temat nowej lecznicy. Marszałek Polak twierdzi, że Centrum Zdrowia Matki i Dziecka musi powstać na terenie obecnego szpitala, bo innych realnych opcji nie ma.

Poseł Materna wprowadza w błąd?

Marszałek Polak odpowiada posłowi Jerzemu Maternie, który podczas konferencji prasowej twierdził, że szpital pediatryczny miałby powstać w nowej placówce, przy Trasie Północnej. Elżbieta Polak z pomysłu miała się niespodziewanie wycofać (czytaj: Centrum Zdrowia Matki i dziecka powstanie w nowym szpitalu?). J. Materna apelował do marszałek o przemyślenie swojej decyzji, a teraz marszałek apeluje do posła. – Proszę zaprzestać wprowadzania w błąd opinii publicznej. Nie możemy przenieść lokalizacji Centrum Zdrowia Matki i Dziecka bez szkody dla realizacji tej inwestycji. W kontekście idei budowy nowego szpitala dla miasta Zielona Góra, proszę o przedstawienie zakresu zadania, harmonogramu przebiegu inwestycji, jej kosztów i źródeł finansowania. Bez tych informacji, dalszą dyskusja o nowym szpitalu uważam za niezasadną. Z taką samą determinacją, z jaką przeprowadziłam zgodę na budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, chciałabym w przyszłości walczyć o nowy szpital dla Zielonej Góry, jeżeli to będzie realne. Na początek proponuję Panu Jerzemu Maternie zejść z tych obłoków na zimę i wpisać – skoro ma taką możliwość – inwestycje do programu autorstwa PiS: Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, bo – póki co – w tym programie dla lubuskiej ochrony zdrowia nie ma nic – komentuje sprawę ostro marszałek Polak.

Elżbieta Polak o faktach

Marszałek zarzuca, że wokół nowego szpitala powstaje wiele wizji, ale bez konkretnych możliwości finansowych i przede wszystkim bez planu. – Nie miałabym odwagi pozbawić lubuskich rodziców szpitala pediatrycznego, na który czekają od bardzo dawna. Budowa CZMiD na terenie Szpitala Uniwersyteckiego to obecnie jedyna realna opcja – mówi marszałek. Lecznica pediatryczna w nowym szpitalu może wiązać się nawet z całkowitym zaprzepaszczeniem projektu, dlatego E. Polak podaje konkretne informacje o realnych planach realizacji tego projektu. Poniżej treść informacji podanych przez Urząd Marszałkowski:

  1. Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze sp. z o.o. jest finansowane w większości ze środków unijnych – z Regionalnego Programu Operacyjnego-Lubuskie 2020 (56 mln zł). Część wkładu własnego zapewnia Samorząd Województwa Lubuskiego (12 mln zł) i budżet państwa (ok. 9 mln zł). Wsparcie unijne dotyczy perspektywy finansowej 2014-2020. Środki muszą zostać wydatkowane w tym czasie.
  2. Aby inwestycja – budowa CZMiD – mogła otrzymać wsparcie unijne, wymagana była wcześniej zgoda Wojewody Lubuskiego (opinia o celowości inwestycji) oraz zgoda Komitetu Sterującego ds. koordynacji interwencji EFSI w sektorze zdrowia. Przewodniczącym Komitetu Sterującego jest wiceminister zdrowia, który był całkowicie przeciwny takiej inwestycji z Lubuskiem. Swoją negatywną opinię argumentował m.in. zbyt wysoką liczbą łóżek pediatrycznych w naszym województwie.
  3. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zabezpieczy potrzeby małych pacjentów, które obecnie na terenie naszego regionu nie są zabezpieczane WCALE. Już w 2014 roku konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii zauważył, że w Lubuskiem – jako w jedynym województwie w kraju – brakuje pediatrycznego oddziału intensywnej opieki medycznej. W CZMiD będzie taki dziecięcy OIOM, jak również będą inne pododdziały, których aktualnie w regionie nie ma (m.in. dziecięca onkologia i laryngologia). Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia płacił rocznie ponad 25 mln zł na leczenie lubuskich dzieci poza granicami woj. lubuskiego. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze jest potrzebne jak najszybciej.
  4. Poza tym, że  Rada Miasta Zielonej Góry podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań, w sprawie budowy nowego szpitala w mieście Zielona Góra nic więcej się nie wydarzyło. Nie wiadomo: kiedy szpital będzie budowany, przez kogo, ile będzie kosztował, jakie będzie źródło finansowania, kto będzie podmiotem tworzącym, jaki będzie zakres działalności szpitala itd. Tym samym niezasadne jest na obecnym etapie mówienie o przeniesieniu do nowej lokalizacji Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.
  5. Faktem jest, że marszałek Elżbieta Anna Polak nigdy publicznie nie zanegowała pomysłu budowy nowego szpitala w Zielonej Górze, a jedynie wskazywała obowiązujące obwarowania prawne (w tym brak zgody Komisji Europejskiej na budowę nowych szpitali w Polsce). Sama idea koncentracji usług zdrowotnych w jednym obiekcie – zamiast w wielu pawilonach – jest słuszna. Natomiast obecnie poza populistycznymi apelami, nie idą żadne konkretne działania, ani środki. A Samorząd Województwa Lubuskiego realizuje te działania, na które ma pieniądze w budżecie.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Jeżeli są środki i zgody to budujmy “dziecięcy” jest potrzebny , a marzenia zostawmy marzycielom , niech się wykażą jacy są skuteczni.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here