By powstał chodnik trzeba wyciąć 17 drzew. Mieszkańcy niezadowoleni, urząd wyjaśnia

0
748
fot. ZielonaNews.pl

Urząd miasta w październiku ogłosił przetarg na budowę schodów, chodników wraz z podjazdem dla wózków i rowerów, które połączą osiedle przy ul. Obywatelskiej z Doliną Gęśnika (czytaj: Łącznik ul. Obywatelskiej z Doliną Gęśnika). Na tę inwestycję wielu mieszkańców czekało. Ułatwi im to dostęp do terenów rekreacyjnych zlokalizowanych przy ul. Źródlanej. Pojawiły się jednak głosy obawiające się wycinki drzew.
Jako mieszkanka ul .Obywatelskiej nie zgadzam się na wycięcie 17 starych drzew z racji budowy przejścia pieszego na Źródlaną – napisała do nas pani Barbara. Pełni obaw są także inni mieszkańcy miasta. Pan Adam komentował pod naszym postem: Czy zawsze muszą cierpieć drzewa? To już inaczej się tego nie dało zrobić? I to dęby? Nasadzenia kompensacyjne to jakiś żart bo widziałem wiele w okolicy, które po chwili zostają zaorane i wywalone albo zasypane – pisze. A pan Jan dodaje: dziwię się urzędnikom że mając tam tyle miejsca do budowy tych schodów podjęli decyzję aby wybudować je tam gdzie rosną tyle lat te dęby. 

Urząd wyjaśnia wycinkę

fot. materiały przetargowe Urząd Miasta Zielona Góra
Z pytaniem o planowaną wycinkę skierowaliśmy się do urzędu miasta. W odpowiedzi magistrat wyjaśnia, że zadanie jest realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. – Ciąg pieszy z podjazdem dla wózków wnioskowany przez mieszkańców przebiega przez wąski pas terenu szerokości 5,0 m, zgodnie z przeznaczeniem w planie miejscowym. Teren jest porośnięty dużą ilością drzew samosiejek. Nie było możliwości zaprojektowania ciągu pieszego szer. 2,0 m z ominięciem wszystkich drzew. W dniu 29 lipca 2021r. uzyskano decyzję Marszałka Województwa Lubuskiego zezwalającą na wycinkę 16 drzew kolidujących z ciągiem.  Decyzja uzależniła zezwolenie na usuniecie drzew od wykonania nasadzeń kompensacyjnych w ilości 20 szt. drzew, które zostaną nasadzone wzdłuż wybudowanego ciągu. Będą to drzewa z gatunku: brzoza, grab, klon lub jesion – poinformowała nas Monika Zapotoczna z urzędu miasta.

Ile kosztować będzie inwestycja?
Przetarg na realizację inwestycji został już rozstrzygnięty. A inwestycja ma być zrealizowana w ciągu 60 dni od dnia przekazania placu budowy. Koszt realizaji inwestycji to ponad 460 tys. zł (czyta więcej: Koszt budowy łącznika ul. Obywatelskiej z Doliną Gęśnika)

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here