Pociąg Harry’ego Potter’a miał przystanek w Bibliotece Norwida (ZDJĘCIA)

0
391

Dziś sala wykładowa w Bibliotece Norwida przemieniła się w krainę Harry’ego Potter’a. Był Peron 9 i 3/4, magiczne dekoracje, przybyli nawet profesorowie ze szkoły magii i czarodziejstwa. A wszystko to po to, aby uczniowie z zielonogórskich szkół poczuli odrobinę magii.

Wingardium Leviosa, Quidditch i inne czary

Konkurs wiedzy o książce Harry Potter i Kamień Filozoficzny odbył się w ramach 7 Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”. Udział wzięły cztery szkoły, które do konkursu wystawiły po troje reprezentantów. Wybrani uczniowie za sprawą magii stali się uczniami czterech domów Hogwartu: Gryffindoru, Hufflepuffu, Ravenclaw, Slytherinu. Uczestnicy nie tylko musieli wykazać się znajomością treści książki, ale również magicznymi i sportowymi umiejętnościami. Oprócz quizów, były także zadania z rzuceniem czarów (działających dzięki prawom fizyki) i możliwość wykazania się celnością podczas zadania z quidditcha! W konkursie udział wzięły następujące szkoły z Zielonej Góry: Szkoła Podstawowa nr 18, Niepubliczna Szkoła im. Marii Montessori, Zespół Edukacyjny nr 9 i Szkoła Podstawowa nr 15.

Uczniowie czytają!

Zwyciężyły przedstawicielki SP nr 18 i jednocześnie domu Hufflepuff: Hania, Zosia i Karolina. – Dzieci często wracają do lektur nadobowiązkowych i Harry Potter jest ich ulubioną lekturą. Do konkursu zgłosiło się 9 osób z klasy 24 osobowej, mieliśmy problem żeby wybrać reprezentantów, ale uczniowie między sobą wybrali osoby, które najlepiej znają książkę. Wszyscy wiedzieli, że reszta klasy będzie dopingować – powiedziała Katarzynka Skibińska z SP nr 18. Dziś reprezentantki tej szkoły zwyciężyły w Harrym Potterze, a wczoraj w Kleksomaniaku (konkursie również organizowanym przez Bibliotekę) reprezentanci tej samej szkoły także zajęli 1 miejsce. – Udaje nam się, jako polonistom zachęcić dzieci do czytania. Nie wiem, jak to robimy, ale dzieci lektury czytają – zapewnia K. Skibińska. Wszyscy uczestnicy otrzymali magiczne znicze, różdżki Wiktora Kruma, a także magiczne kapelusze. Zwyciężczynie otrzymały karty podarunkowe do wykorzystania w Empiku.  Zmaganiom uczniów przyglądali się profesorowie z Hogwartu, czyli jury: Justyna Hak (Norwid), Michał Chłosta (Norwid), Agnieszka Der (RMF MAXXX). Współprowadzili Bartek Czerniawski (Norwid) i Sandra Stempniewska (ZielonaNews).

Dlaczego Harry Potter?

Harry Potter to chłopiec, który przeżył starcie z potężnym czarnoksiężnikiem, ale w jaki sposób Biblioteka Norwida wybrała właśnie tę postać i tę serię do tegorocznego festiwalu literackiego? – W tym roku chcieliśmy zadebiutować innym nurtem. Padło na fantastykę, stwierdziliśmy, że zrobimy kilka eventów dla osób w różnym wieku i dzisiaj mieliśmy konkurs wiedzy o Harrym Potterze dla najmłodszych – powiedział Bartek Czerniawski z Góry Mediów, współprowadzący i współorganizator konkursu. Dla nieco starszych czytelników jutro odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Ziemiańskim, autorem m.in.: Achai. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Biblioteka zaprasza również 30 listopada (czwartek) o godz. 10.00 na głośne czytanie fragmentów książki  „Harry Potter i Przeklęte dziecko”. Lektorami będą: Ida Ochocka, Agnieszka Hryniewicz, Agnieszka Der i Ernest Nita.

A teraz zobaczcie, jakie piękne dekoracje ze świata czarodziejów przybyły do Biblioteki. Część z nich zostało udostępnionych dzięki uprzejmości wydawnictwa Media Rodzina, wydawcy serii Harry Potter.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here