Bezpieczne używanie wenflonu – jak powinna przebiegać pielęgnacja miejsca wkłucia

0
121
fot. materiały prasowe

Wenflon to potoczna nazwa dla kaniuli dożylnej. To plastikowa rurka, którą umieszcza się w żyle przy pomocy stalowej igły. Aby w pełni bezpiecznie używać tego akcesorium medycznego, i tym samym uniknąć jakichkolwiek powikłań, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad dotyczących pielęgnacji miejsca wkłucia. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę!

Wenflon – czy zawsze wiąże się z poważnymi procedurami?

Wenflon jest znany niemałej liczbie pacjentów. Wielu z nas kojarzy się on z poważną procedurą medyczną i tym samym budzi niepokój – tak naprawdę jest on jednak zakładany większości osób, które pojawią się na Szpitalnym Oddziale Ratonkowym, czyli SORze. Co więcej, korzysta się z nich również poza szpitalami oraz przychodniami weterynaryjnymi – znajdują one zastosowanie podczas domowej opieki nad osobami obłożnie chorymi.

Kaniule stosuje się tak często podczas różnych medycznych czynności, ponieważ umożliwiają one skuteczne i kontrolowanie podawanie lekarstwa czy płynu bezpośrednio do krwioobiegu, a także pozwalają na szybką interwencję farmakologiczną. To sposób na bezpieczną infuzję płynów nawadniających i leków. Wenflony wykorzystuje się także do transfuzji krwi oraz podczas chemioterapii. Wielu z nas z pewnością spotkało się również z pobieraniem krwi za pomocą wenflonu.

Niezwykle ważne jest, by akcesoria medyczne tworzone były z myślą o pracownikach ochrony zdrowia oraz pacjentach. Koniecznie sprawdź wenflony, które zapewniają wysoki poziom higieny oraz komfort użytkowania.

Jak zakłada się wenflon?

Istotne jest, aby przed i po każdym użyciu wenflonu przepłukać go – pozwala to na sprawdzenie drożności wkłucia. Dodatkowo, niwelowane jest wtedy ryzyko zwężenia jego światła przez m.in. skrzepy krwi.

Kaniula dożylna jest najczęściej zakładana na przedramieniu, zgięciu łokciowym czy też grzbiecie dłoni. Medycy wybierają miejsca, gdzie żyły są dobrze widoczne, a wenflon nie będzie przeszkadzał pacjentowi.

W zależności od widoczności żył oraz celu założenia wenflonu, medycy dobierają ich wielkość. W ich identyfikacji pomagają kolory kaniul. U noworodków sprawdzają się najmniejsze, fioletowe wenflony. W przypadku pacjentów z żyłami, które są bardzo mało widoczne, przykładowo u osób z chorobami nowotworowymi czy starszych, wybiera się mniejsze wenflony, żółte lub niebieskie. Kaniula zielona i żółta stanowią standardowy rozmiar, który wykorzystuje się do rutynowej transfuzji krwi oraz innych płynów, a także dożylnego żywienia. Biały wenflon wybiera się, gdy sytuacja jest nagła i należy podać krew jak najszybciej. Na sali operacyjnej czy w sytuacjach awaryjnych najczęściej wybiera się kaniule szare i brązowe. Dla pacjentów w najcięższym stanie przeznaczone są kaniule czerwone, brązowe lub pomarańczowe.

Przed rozpoczęciem wkłuwania medyk myje ręce, zakłada jednorazowe rękawiczki i dezynfekuje skórę pacjenta. Kolejnym krokiem jest wkłucie wenflonu pod kątem 30 stopni, na głębokość 1/3 igły. Kaniula wprowadzana jest do żyły, a igła usuwana. Wszystko zabezpiecza się korkiem i plastrami. Kaniule powinno wymieniać się w przeciągu 72 godzin, co zapobiega rozwojowi infekcji.

Jak pielęgnować miejsce wkłucia?

Opatrunki miejsca wkłucia powinny być sprawdzane codziennie – te transparentne i gazowe nie muszą być wymieniane rutynowo, a jedynie w razie konieczności, czyli w przypadku zabrudzenia, obluzowania, zamoczenia czy podejrzenia infekcji. Codzienna wymiana powinna nastąpić, jeśli nie ma możliwości wzrokowej kontroli miejsca wkłucia.

Niezwykle ważne jest, aby wymiana opatrunku zachodziła przy pomocy techniki bez dotykania lub w sterylnych rękawiczkach. Jeśli wystąpi taka konieczność, można wyczyścić miejsce wkłucia za pomocą sterylnego wacika i roztworu soli fizjologicznej 0.9%. Dodatkowo, nie powinno się nakładać kremów bądź maści antybakteryjnych na miejsce wkłucia.

Jakie są przeciwwskazania do założenia wenflonu?

Wśród głównych przeciwwskazań do założenia wenflonu możemy wyróżnić posiadanie kruchych naczyń krwionośnych, a także zwłóknienie tkanek spowodowane wielokrotnymi wkłuciami. Dodatkowo, specjaliści nie zalecają, aby zakładać wenflon u wcześniaków i dzieci o słabo widocznych żyłach. Nie należy ich zakładać również dzieciom odwodnionym czy znajdującym się we wstrząsie.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here