Bezpieczne place zabaw – czego oczekuje się od nowoczesnych placów zabaw?

0
246
fot. materiały prasowe

Bezpieczny i nowoczesny plac zabaw – wybór nawierzchni bezpiecznej

Nowoczesne place zabaw muszą spełniać szereg wymogów, narzucanych nie tylko przez branżowe standardy, ale również przez prawo. Przepisy dotyczące sytuowania i wyposażania obiektów publicznych są dość wyśrubowane. Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniej nawierzchni bezpiecznej, to znaczy takiej, której obecność zapobiega groźnym konsekwencjom upadków dzieci.

Podłoże takie można zakupić u każdego producenta placów zabaw dla dzieci, który zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji. Powinna to być jednak firma ciesząca się doskonałą renomą, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nawierzchnia zostanie dobrana z uwzględnieniem wszystkich wymogów.

Nawierzchnie na place zabaw dla dzieci wybiera się głównie w oparciu o współczynnik HIC – kryterium urazu głowy, określające, z jakiej maksymalnej wysokości dziecko może spaść na dany rodzaj nawierzchni, tak aby nie doszło do niebezpiecznego dla życia pęknięcia czaszki. Im jest on wyższy, tym większa musi być grubość danego podłoża bezpiecznego.

Do najpopularniejszych bezpiecznych podłoży na place zabaw należą te wykonane z gumy – najczęściej występują one pod postacią płytek, wiórów czy nawierzchni wylewanych z granulatu. To właśnie te tworzywa charakteryzują się najwyższym stopniem amortyzacji.

Atestowane i certyfikowane urządzenia na plac zabaw

Kolejnym kluczowym aspektem jest decyzja o zakupie certyfikowanych placów zabaw. Jest to konieczne, jeśli obiekt ma być dostępny publicznie, natomiast jeśli kupujemy wyposażenie rekreacyjne na prywatne podwórko, nie ma takiego wymogu. Plac zabaw z atestem czy też certyfikatem to jednak inwestycja w bezpieczeństwo naszych dzieci, dlatego jej opłacalność nie powinna podlegać dyskusji.

fot. materiały prasowe

 

Place zabaw dla dzieci – z drewna, plastiku czy metalu?

Pomagając nam wybrać urządzenia na plac zabaw, producent w pierwszej kolejności będzie chciał ustalić z nami podstawową rzecz, mianowicie, z jakiego materiału konstrukcje nas interesują. Do najpopularniejszych surowców należą drewno, plastik oraz metal, a każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony.

Po drewno sięgają najczęściej wielbiciele naturalnych, ekologicznych rozwiązań. Drewniane place zabaw dla dzieci wyróżniają się elegancją, a ich tradycyjny design będzie pasował wszędzie tam, gdzie niemile widziane są zbyt modernistyczne formy. Minusem może być jednak dość wymagająca konserwacja.

Plastik to tworzywo, które można bardzo łatwo kształtować, dlatego wykonane z niego place zabaw mogą występować w ogromnej różnorodności form, kolorów i wzorów. Są też łatwe w czyszczeniu. Niestety, tworzywo, zwłaszcza słabej jakości, może z czasem blaknąć, a w dodatku jest dość podatne na uszkodzenia, które trudno naprawić – na ogół pękniętą zabawkę trzeba wymienić w całości.

Praktycznie każdy oferujący place zabaw dla dzieci producent ma w swoim asortymencie produkty metalowe. Cieszą się one bardzo dużym powodzeniem ze względu na ich wysoki poziom wytrzymałości i odporności na różnorodne niszczycielskie czynniki. Wadą urządzeń zabawowych z metalu jest ich skłonność do znacznego nagrzewania się, a w zimne dni – szybkiego wychładzania, co może być dla małych użytkowników bardzo nieprzyjemne, czy wręcz niebezpieczne.

Czy plac zabaw musi być ogrodzony?

Nie ma takiego wymogu, jednak jest to zalecane, zwłaszcza gdy plac zabaw ma się znajdować w sąsiedztwie ruchliwej drogi. Obecność nawet najprostszego płotu znacząco zwiększa bezpieczeństwo dzieci, które, pochłonięte zabawą, łatwo mogą się zapomnieć i wybiec prosto pod rozpędzony pojazd.

Nowoczesny plac zabaw dla dzieci powstaje już na etapie projektowania

Jak już wspomniano, projektowanie nowoczesnego placu zabaw nie jest sprawą prostą. Należy pamiętać nie tylko o wyborze odpowiedniej do wysokości urządzeń nawierzchni bezpiecznej, ale też o zachowaniu stref bezpieczeństwa wokół nich. Chodzi o obszary wokół poszczególnych sprzętów (ze wszystkich stron, także pod i nad nimi), w których nie mogą się znajdować żadne przeszkody uniemożliwiające poprawne i bezpieczne korzystanie z nich – drzewa, płoty, mury, kosze na śmieci, ławki, inne urządzenia…

Zgodnie z prawem budowlanym w miejscu usytuowania placu zabaw musi być też odpowiedni poziom nasłonecznienia wynoszący minimum 4 godziny, liczone w dniach równonocy, w godzinach 10:00-16:00 czasu strefowego. W zabudowie śródmiejskiej nasłonecznienie nie może być natomiast krótsze niż 2 godziny. Przepisy określają również minimalną odległość placu zabaw dla dzieci od innych obiektów budowlanych.

Bezpieczna przestrzeń do zabawy pod okiem rodziców

Nawet ogrodzone, certyfikowane place zabaw z nawierzchniami bezpiecznymi nie zagwarantują braku zagrożeń dla malucha, jeśli zostanie on pozostawiony bez opieki. Małego dziecka najlepiej nie spuszczać z oka ani na moment. Warto też od małego wpajać zasady bezpieczeństwa na placu zabaw.

Podsumowanie

Bezpieczne, nowoczesne place zabaw powstają dzięki zaangażowaniu profesjonalistów z takich firm, jak lubelski producent Active Line. Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy Marcinowi Taczalskiemu, właścicielowi przedsiębiorstwa.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here