Bezpieczeństwo w strzelectwie, czyli jak wybrać ochronniki wzroku i słuchu

0
714

Strzelectwo jest sportem, wymagającym skrupulatnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Jedną z ważniejszych kwestii okazuje się zabezpieczenie oczu i uszu. W jaki sposób chronić narząd wzroku przed nadlatującymi obiektami i jak dbać o słuch, narażony na duży hałas? Kluczowe okazuje się stosowanie porządnych ochronników. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytania, związane z wyborem odpowiednich akcesoriów strzeleckich. Skupimy się na ochronie wzroku oraz słuchu, która przez każdego strzelca powinna być traktowana priorytetowo.

Ochronne okulary strzeleckie. O czym musimy pamiętać podczas zakupu?

Zabezpieczenie narządu wzroku przed nadlatującymi odłamkami pocisków i rykoszetowaniem to podstawa. Nigdy nie wiadomo, czy pocisk nie wróci lub gorący gaz prochowy albo wyrzucona łuska nie dostaną się do oka strzelca. Z racji tego, że broń podczas oddawania strzału znajduje się blisko oczu, zawsze zachodzi ryzyko uszkodzenia wzroku. Stosowanie wysokiej jakości ochronników skutecznie je minimalizuje.

Aby mieć pewność, że wybrane ochronniki dobrze spełnią swoje zadanie, należy szukać wśród wyrobów od sprawdzonych producentów. Zgodnie z Ogólnymi Zasadami Bezpieczeństwa w Strzelectwie z dnia 29.06.2005 r.: […] strzelający powinni nosić okulary bezodpryskowe bądź inne ochraniacze spełniające takie funkcje (par. 3, pkt. 14). Na rynku jest dostępnych wiele modeli ochronników, więc każdy strzelec bez problemu dopasuje okulary do indywidualnych preferencji. Powinny być one odpowiednio wyprofilowane i pasujące do kształtu twarzy, tak, aby nie utrudniać prawidłowego celowania. Ochronniki wzroku nie mogą zakrzywiać obrazu ani ograniczać pola widzenia.

Wybierając strzeleckie ochronniki słuchu, przyjrzyjmy się tym aktywnym

Indywidualne ochraniacze słuchu stanowią obowiązkowe akcesorium każdego strzelca. Narażając słuch na hałas sięgający nawet do 180 dB, ryzykuje się jego utratą. Profesjonalne słuchawki strzeleckie zapewniają efektywną ochronę, tłumiąc szkodliwy hałas. Wśród popularnych ochronników znajdują się modele aktywne oraz pasywne. Te pierwsze są bardziej zaawansowane: wygłuszają one tylko określone dźwięki (np. te powyżej 80 dB), nie odbierając strzelcowi możliwości prowadzenia swobodnych rozmów. Tego rodzaju słuchawki można znaleźć w sklepie internetowym CYNGIEL, który zaopatruje miłośników strzelectwa w najwyższej jakości ochronniki i inne akcesoria. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup słuchawek aktywnych, pasywnych, a może zwykłych zatyczek do uszu, ważne, aby bezwzględnie je stosować. Z ich pomocą można uchronić słuch przed uszkodzeniami, od tych niegroźnych, aż po bardzo poważne.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here