Będziemy mieli pierwszy w Lubuskiem bank kobiecego mleka!

0
491
fot. ZielonaNews.pl

Zielonogórski szpital dostał dotację od Ministerstwa Zdrowia wysokości prawie 600 tys. zł na organizację i zakup sprzętu na potrzeby pierwszego w Lubuskiem banku kobiecego mleka. – Bank powinien ruszyć na przełomie roku – poinformowała kierowniczka oddziału neonatologii lek. med. Marzena Michalak-Kloc.

Na oddział neonatologii w Zielonej Górze w ciągu tego roku trafiło 17 wcześniaków ze skrajnie niską masą urodzeniową (poniżej 1 kg), urodzonych przed 28 tygodniem ciąży i około 80 procent przeżyło. – Jesteśmy może już trochę zafiksowani, ale staramy się by nasze pacjentki, jeśli tylko mogły karmiły maluszki piersią – przekonuje kierowniczka. Banki mleka pomogą w tym by coraz więcej dzieci mogło być karmionych mlekiem kobiecym, a dzięki temu mają większe szanse na przeżycie. – Badania dowodzą, że w przypadku dzieci karmionych piersią rzadziej zdarzają się powikłania. – Mleko matki jest wyjątkowe. Firmy farmaceutyczne starają się poprawiać mieszkanki, ale to nie to – wyjaśnia kierowniczka. A doradca laktacyjny Agnieszka Tokarz dodaje:  To będzie wielka szansa i radość dla mam które, mogą się podzielić tym mlekiem z innymi dziećmi, które nie mogą być karmione przez własne mamy – wyjaśnia.

Bank mleka jak bank krwi

Dostarczone do banku mleko jest sprawdzane, a jego skład analizowany. – Są bardzo rygorystyczne kryteria pozyskiwania i przechowywania takiego mleka.  Trochę może przypominać stację krwiodawstwa i przechowywania krwi. Jest to materiał biologiczny i stąd też nie wystarczy nam lodówka do funkcjonowania banku mleka, tylko cały szereg urządzeń – wyjaśnia M. Michalak-Kloc. Szpital ma już wyznaczone odpowiednie pomieszczenia, w których będzie znajdował się bank mleka. W ramach dofinansowania do końca roku szpital zakupi m.in. pasteryzator mleka kobiecego z systemem rejestracji temperatury, analizator składu mleka, sonikator, laktatory elektryczne, zamrażarkę szokową.

 

Kto może zostać dawcą mleka?

Matki karmiące swoje mleko będą mogły oddawać bezpłatnie do banku mleka. Odająca mleko kobieta musi spełnić wiele kryteriów.  Jest poddawana badaniom wykluczającym takie choroby jak HIV, kiła etc. – Wymogiem jest m.in. to, że kobieta prowadzi higieniczny tryb życia, czyli nie pije alkoholu, nie pali i nie miała też transfuzji krwi w ciągu ostatniego roku. Będziemy też podpowiadać w zakresie odpowiedniej diety – wyjaśnia kierowniczka oddziału. Każda mama zainteresowana oddawaniem mleka do banku mleka będzie dostawała specjalny laktator, który ułatwi ściąganie mleka w domu. – Nie ma znaczenia, kobieta karmiąca karmi dziecko, które ma 3 miesiące, czy osiem – wyjaśnia M. Michalak-Kloc. I zapewnia, że warto dzielić się darem jakim jest mleko matki. – To niesamowite jak wiele nieprzecenionych właściwości ma mleko matki. Jest nie do podrobienia i cały czas dowiadujemy się o jego niezwykłych właściwościach czegoś nowego – wyjaśnia. I już teraz zachęca do dzielenia się tym darem.

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here