Będzie aktywne przejście dla pieszych w Zielonej Górze

0
1410

Radni PiS z puli radnych sfinansują tzw. aktywne przejście. – To są takie przejścia, że jak podjeżdża do niego samochód to zaczynają migać światła – mówił nam radny Jacek Budziński z PiS. Przejście będzie realizowane na jesień.

Aktywne przejście. Co to jest?

Aktywne przejścia dla pieszych charakteryzują się lepszym oświetleniem i dodatkowymi sygnałami świetlnymi, które mają zwrócić uwagę kierowców na pieszych. Ponadto, widniejące tam znaki ostrzegawcze mają przypomnieć pieszym o zachowaniu ostrożności i oderwaniu się od telefonu. Przed przejściem dla pieszych nakładana jest antypoślizgowa nawierzchnia skracająca drogę hamowania. Czerwone tło pasów jest widoczne dla kierowców z większej odległości niż standardowe. Na znakach zamontowane są czujniki weryfikujące obecność człowieka, dzięki czemu uruchamiają się „kocie oczka” na asfalcie i LED-owe, żółte oświetlenie ostrzegające umieszczone ponad znakami informacyjnymi.

O aktywnych przejściach dla pieszych pisaliśmy już na naszym portalu i przeprowadziliśmy w tym temacie również sondę (czytaj więcej: Aktywne przejścia w Zielonej Górze). Wówczas aż 90 procent osób opowiedziało się za tym, że budowa takiego przejścia to dobry pomysł. Teraz pierwsze takie przejście powstanie os. Pomorskim. – Na wysokości schodów, koło kościoła, w pobliży przystanku MZK ma pojawić się takie przejście. Chcieliśmy wzbudzane przejście, ale niestety jest bardzo drogie, bo koszt takiego przejścia to 150 tys. zł. A to tzw. inteligentne przejście wydamy 60 tys. zł – mówi Budziński.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here