Będą podwyżki. W górę idzie energia, pójdą też śmieci

10
940
Designed by Freepik

W 2019 dotkną nas podwyżki za energię. – Generalnie samorządowcy są przerażeni tą sytuacją, która nastąpiła, bo ceny energii wzrosły znacząco, między 40-70 procent w zależności od działu, dziedziny. To jest kilka milionów złotych, które trzeba wydać.  Za chwilę zdrożeją śmieci – mówił prezydent na antenie Radia Index.

Będzie wzrost cen w Zielonej Górze

W Zielonej Górze wzrost kosztów energii szacuje się na 54 procent. Miasto musi opłacać np. prąd, który dostarczany  jest do lamp, czy sygnalizacji świetlnej. Ale to tylko część potrzeb. Wzrost cen za energię wygeneruje dodatkowo kilka milionów kosztów. A to z kolei będzie skutkowało mniejszą ilości inwestycji.  – Wygenerowanie wyższych cen energii spowoduje podwyżki m.in. śmieci, wody etc. Nie da się tego uniknąć. To jest ładnych kilka milinów złotych, które trzeba znaleźć w budżecie miasta, żeby pokryć te w koszty. Nie uciekniemy od nich – mówi prezydent. Przytoczył przykład od “kolegów samorządowców”, gdzie w jednej z gmin ogłoszono przetarg na wywóz śmieci. – Zaplanowano na ten cel 22 mln zł, a jedyna oferta, która wpłynęła opiewa na 54 mln zł. Wychodzi na to, że za posegregowane śmieci trzeba będzie zapłacić 30 zł od osoby. To w przypadku Zielonej Góry byłby wzrost trzykrotny – tłumaczył prezydent miasta.  Wyjaśnił także, że podwyżki już są widoczne w budżecie, ale nie znamy jeszcze szczegółów kosztów związanych ze śmieciami. Te być może poznamy jeszcze w tym miesiącu. Całość rozmowy możecie przesłuchać na fanpage Radia Index (poniżej wideo)

Prezydent na 96 FM 05-12-18

O najważniejszych sprawach miasta, jak co tydzień w programie Prezydent na 96 FM. Gościem Radio Index 96 fm Janusz Kubicki.

Publiée par Radio Index 96 fm sur Mercredi 5 décembre 2018

PODZIEL SIĘ

10 KOMENTARZE

 1. Błędne koło płaci się więcej za prąd bo płacimy kary dla U.E. za emisji co2 który są wydalane do środowiska, będą jeszcze większe opaty bo ludzie teraz zaczną spalać śmieci (plastiki, gumy,ubrania) bo nie będzie stać ich na wywoź .

 2. Cała ta chucpa z CO2 ma na celu jedno! Wyniszczyć gospodarki narodowe (szczególnie w byłym bloku wschodnim) i przedsiębiorców! Korporacje jak zawsze wyjdą najlepiej, gdyż to nie dotyczy (proszę spojrzeć choćby na branże farmaceutyczną, która generuje setki miliardów obrotów, płacąc ułamki promila podatku) A co z próbą otwarcia kopalni odkrywkowej Gubin-Zasieki-Brody, gdzie zatrudnienie docelowe miałoby kilkanaście tysięcy osób! Zbombardowany przez niemców (ich rząd), gdy sami wycinają pradawną puszczę otwierając kopalnie węgla brunatnego (najgorszy bodajże sort) i dodatkowo elektrownie na ten surowiec.Wiadomo, że wiatry wieją u nas przede wszystkim z zachodu… no ale przecież mamy smog!

 3. Panie moderator! Dlaczego blokuje pan wpisy, które otwierają ludziom oczy? Nie ładnie, tak pro niemicko, jak “nasza” Gazeta Lubuska, która została tylko polskojęzyczna, sprzedana sąsiadom zza miedzy. Podobnie zresztą jak 75% prasy w kraju…

 4. Drogo nas kosztuje kultura węgla. Paliwa kopalniane to przeszłość. Teraz czas na tani wodór oraz energię ze źródeł odnawialnych. Nasi politycy śpią albo są total ignorantami. Dania i Norwegia są samowystarczalne dzięki odnawialnym, a u nas wungiel i wungiel. Zaprawdę lepiej było przeznaczyć 500 + do każdego gospodarstwa domowego.

 5. Dlaczego tak mało w Polsce są promowane Solary i fotowoltaika wystarczyło by je umieścić na każdym domu potrzebny jest zastrzyk finansowy od rządu tak żeby gospodarz tego nie odczuł za bardzo, a u nas tylko po co skoro jest węgiel i ktoś trzyma łapę na monopol ewidentnie widać że Polska nie walczy z smogiem idzie po łatwiźnie tu i teraz.

 6. Tyle samo CO2 wydziela się z węgla i ropy ale to węgiel jest obłożony podatkiem… Niemieckie samochody mają się dobrze sprzedawać.
  CO2 to czysta hucba lewactwa brukselskiego by podporządkować sobie inne narody.
  Natychmiast polexit…dość dojenia Polski!

 7. Aaaaa, mam 10kW fotowoltaiki i podwyzki tylko przyspieszają jej spłacenie. Jednak ceny segregacji śmieci są wynikiem nie inwestowania miasta w takie farmy. Gdyby mieli dziś ich kilka.po 50kW, to crs byłby energetycznie na zero! A tak trzeba dokładać co roku 2-3 mln. To samo z segregacją i energią niezbędna do tego, własna fotowoltaika nie tylko daje własny prąd ale wpisuje się w niezbędny mix 15% zielonej energii jaką Polska musi miec do ’21 roku!
  Inwestycje samorządów i prywatnie w fotowoltaike, to czysty zysk. Mniej głupich imprez miejskich a kasę zaoszczędzoną należy inwestowac w OZE!

 8. Tylko podwyżki potrafią do….bać, Kubicki, zrób coś z tym, wybraliśmy Cię to działaj, ale nie na szodę mieszkańców!

 9. Polska leży na terenach geotermalnych, gdzie przy mądrrym ich wykorzystaniu mielibyśmy zapewnione bezpieczeństwo energetyczne kraju, ba! Moglibyśmy śmiało jeszcze sprzedawać na zachód. Niestety polityka naszego śąsiada zza Odry nie pozwala na takie działania. Ach, gdyby Polska była suwerennym krajem…

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here