Badanie ultrasonograficzne miednicy. Zalecenia i przebieg

0
80
fot. materiały prasowe

Badanie ultrasonograficzne miednicy wykorzystywane jest zarówno w ginekologii, jak i położnictwie. W zależności od wskazań, do jego przeprowadzenia może służyć sonda przezbrzuszna lub przezpochwowa. W obu przypadkach konieczne jest wcześniejsze wykonanie badania ginekologicznego lub położniczego, pozwalającego lekarzowi na zapoznanie się z aktualnym stanem pacjentki oraz sprawdzenie wielu informacji – np. o daty ostatniej miesiączki.

Zalecenia do USG miednicy

USG miednicy w zalecane jest w wielu sytuacjach. W ginekologii badanie to przeprowadza się przede wszystkim w przypadku wystąpienia ciąży ektopowej, a także przy problemach z nietrzymaniem moczu. Wskazaniem są zaburzenia miesiączkowania, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, bóle podbrzusza czy zmiany w okolicach błony śluzowej, macicy lub jajników. W położnictwie służy do diagnostyki wczesnej ciąży, lokalizacji łożyska i realizacji badań prenatalnych. Ultrasonografia miednicy pozwala też na monitorowanie rozwoju płodu, a jej wykonanie zaleca się przynajmniej trzykrotnie.

Przygotowanie i przebieg badania

Do badania ultrasonograficznego miednicy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjentka powinna jedynie dostarczyć wyniki wcześniejszych badań USG, RM i TK, a także uzupełnić dokumentację o ewentualne karty informacyjne ze szpitala. Należy też pamiętać o wypełnieniu pęcherza, dlatego zaleca się wypicie 1,5 litra wody na dwie godziny przed badaniem. Sam przebieg badania zależy od wybranej metody. USG przezbrzuszne wykonywane jest przez zewnętrzną powierzchnię brzucha, na którą lekarz nanosi specjalny żel oraz przykłada do niej głowicę aparatu. USG przezpochwowe polega natomiast na wprowadzeniu sondy bezpośrednio do pochwy. Ginekolog odczytuje wyniki badania z ekranu ultrasonografu.

Częstotliwość badań USG miednicy

Częstotliwość realizacji tego badania nie jest odgórnie ustalona. Jeżeli pacjentka leczy się z niepłodności, USG miednicy wykonywane jest podczas każdej wizyty celem monitorowania wzrostu pęcherzyka Graffa. U kobiet w pełnie zdrowych, regularnie miesiączkujących i posiadających narządy płciowe o prawidłowej budowie, badanie ultrasonograficzne nie dostarcza zwykle żadnych nowych informacji. Z tego względu jego realizację zaleca się jedynie wówczas, gdy istnieją wyraźne wskazania do jego wykonania. USG miednicy powinno być zawsze przeprowadzane przez doświadczonego ginekologa, który będzie w stanie poprawnie zinterpretować i udokumentować wyniki. Po wykonaniu badania, lekarz może również dodatkowo zlecić inne testy.

Więcej o badaniu USG przeczytasz w artykule: https://noraxmedical.pl/usg-jak-dziala-ultrasonograf/.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here