Darmowe badania profilaktyczne. Warto korzystać

0
959
Badania profilaktyczne przeciw nowotworom
fot. katalog.parenting.pl

Badania profilaktyczne są bardzo ważne i warto z nich korzystać, kiedy są darmowe i nie tylko. A co jakiś czas taka okazja się nadarza.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Kobiety w wieku od 50 do 69 lat mogą korzystać z darmowych badań mammograficznych co dwa lata. Cytologię mogą wykonywać bezpłatnie kobiety w wieku od 29 do 59 lat, co trzy lata. Warto pamiętać o badaniu piersi w domu własnymi rękami, najlepiej w każdym miesiącu po menstruacji. Poza tym każda kobieta powinna wykonywać cytologię u ginekologa przynajmniej raz do roku.

Takie badania mają duże znaczenie, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Niedopilnowanie takich spraw prowadzi do poważnych chorób, m.in. nowotworów narządów płciowych lub raka piersi.

Badania profilaktyczne przede wszystkim!

Kierownik klinicznego oddziału położnictwa i ginekologii w szpitalu w Zielonej Górze, lek. med. Sławomir Gąsior podkreśla, że profilaktyka onkologiczna jest najbardziej istotnym elementem w zapobieganiu nowotworom – Tych kobiet jest dużo, ponieważ jesteśmy ośrodkiem regionalnym. Dużo jest pacjentek chorujących na nowotwory narządów płciowych. Wykrywalność jest na stałym poziomie od kilku lat, natomiast poprawiają się wskaźniki wyleczalności pacjentek – mówił na antenie Radia Zielona Góra.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here