AUTODOC otwiera nowe centrum logistyczne

0
196
fot. materiały prasowe
Aby szybciej uzupełniać zapasy i zwiększyć produkcję, M40 służy obecnie jako centralny magazyn uzupełniający dla wszystkich centrów dystrybucyjnych AUTODOC. Przechowywanych jest tu około 200 000 produktów i 15 milionów numerów artykułów marek własnych Ridex i Stark, które w razie potrzeby są wysyłane do centrów dystrybucyjnych w Berlinie (A), Szczecinie (M13, M10) i już wkrótce w Chebie (C27), trafiają do klientów w całej Europie.
Przepływ towarów wynosi prawie 1,5 mln litrów dziennie. Codziennie odbierane jest stąd do 400 000 towarów, które są następnie dystrybuowane do innych magazynów. „Wynajmując „M40”, stworzyliśmy przestrzeń do dalszego rozwoju, zyskaliśmy elastyczność i znacznie rozszerzyliśmy asortyment naszych marek własnych. Dzięki zwiększonej i szybszej dostępności naszych produktów możemy również świadczyć wyższy poziom usług naszym klientom” – mówi Sven Herrmann, Senior Vice President Supply Chain Management w AUTODOC. 

Wspólny sukces w Szczecinie

Dzięki najnowszej inwestycji w Polsce, AUTODOC kontynuuje swoją historię sukcesu w Szczecinie, we współpracy ze swoim wieloletnim partnerem biznesowym Accolade, międzynarodowym inwestorem w infrastrukturę przemysłową. W 2018 roku AUTODOC otworzył swoje lokalne centrum przeładunkowe w dzielnicy Załom-Kasztanowe w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A6. W 2020 roku do obsługiwanej powierzchni magazynowej dodano półautomatyczne centrum dystrybucyjne M13. Wraz z otwarciem M40, Accolade ukończyło jednocześnie budowę swojego największego parku logistycznego w Polsce o powierzchni najmu 230 000 m2.
-Ten wielofazowy kompleks magazynowy jest największym parkiem w naszym polskim portfolio i drugim co do wielkości w Europie, wyprzedza go tylko park w Chebie. Accolade jest największym inwestorem w Szczecinie pod względem powierzchni magazynowej, a AUTODOC jest naszym największym najemcą. Jest to nie tylko nasz wspólny sukces, ale także sukces miasta i regionu. Pozytywny wpływ inwestycji na ten rejon widzimy już teraz. Inteligentne i przyjazne dla środowiska budynki magazynowe wniosły nowe życie do dawnego obszaru przemysłowego. Przyciągnęło to wiele innych światowej klasy marek i zaowocowało stworzeniem 4000 nowych miejsc pracy – powiedział Lukas Repal, Dyrektor Operacyjny, Accolade.

Znaczący pracodawca w regionie

AUTODOC zatrudnia obecnie około 2000 osób z trzynastu krajów jako pracowników magazynowych i administracyjnych w zakładzie logistycznym w Szczecinie. Każdego dnia realizowanych jest tu (w centrach dystrybucyjnych M13 i M10) średnio około 35 000 zamówień, kompletowanych jest 140 000 produktów i wysyłanych jest około 45 000 paczek do klientów w całej Europie. Z całkowitą inwestycją wynoszącą około 11 milionów euro, zakład w Szczecinie jest obecnie najważniejszą lokalizacją logistyczną firmy AUTODOC.
„Jesteśmy dumni, że AUTODOC, wiodący w Europie internetowy sprzedawca części zamiennych do pojazdów, wybrał Szczecin jako swoją lokalizację logistyczną. Potwierdza to fakt, że coraz więcej firm z branży e-commerce postrzega nasz kraj, a zwłaszcza nasze miasto jako atrakcyjne miejsce do prowadzenia działalności. Jako duży pracodawca AUTODOC wnosi znaczący wkład w tworzenie nowych miejsc pracy w regionie i czyni go jeszcze bardziej przyjaznym do życia dla mieszkańców – mówi Marek Kubik, Prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej  
Ponadto od 2010 roku firma prowadzi działalność logistyczną w Berlinie, w dzielnicy Lichtenberg. Wiosną 2023 roku zostanie otwarty „C27”, nowy obiekt logistyczny w Chebie w Czechach jako kolejny wspólny projekt z Accolade. Szacuje się, że powstanie tam 500 nowych miejsc pracy.

AUTODOC jest wiodącym sprzedawcą internetowym części zamiennych i akcesoriów do pojazdów w Europie. Firma, która została założona w Berlinie w 2008 roku przez Alexeja Erdle, Maxa Wegnera i Vitalija Kungela, w bardzo krótkim czasie stała się jedną z najbardziej ekscytujących firm internetowych w Europie. Od listopada 2022 roku firma działa jako europejska spółka akcyjna AUTODOC SE. W skład zarządu wchodzą Sandra Dax (współdyrektor generalny), Dmitry Zadorojnii ( współdyrektor generalny) i Bert Althaus (dyrektor finansowy). W 2021 roku AUTODOC osiągnął sprzedaż na poziomie ponad miliarda euro (2020 r.: 842 mln euro). AUTODOC posiada 4,8 miliona produktów do 166 marek samochodów osobowych, 23 marek ciężarówek i 154 marek motocykli w swojej ofercie produktów. AUTODOC działa w 27 krajach europejskich i zatrudnia około 5000 osób w siedmiu lokalizacjach. W Szczecinie spółka zależna działa pod nazwą AUTODOC Logistics sp. z o. o.

Accolade Holding działa w sześciu krajach w Europie, gdzie inwestuje w nowoczesną i zrównoważoną infrastrukturę dla biznesu globalnych marek, głównie w obszarach e-commerce, produkcji i logistyki. Jest właścicielem sieci 47 parków przemysłowych z certyfikatem BREEAM w Czechach, Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Holandii i Słowacji, gwarantując zrównoważone i przyjazne dla środowiska podejście do inwestycji. Grupa niedawno uruchomiła nieruchomości komercyjne o łącznej powierzchni 2 mln mkw., które są wynajmowane 142 najemcom na całym świecie. Ponadto w przygotowaniu są projekty o powierzchni ponad 5 mln mkw. Accolade inwestuje również w rewitalizację terenów poprzemysłowych. Tereny zdegradowane stanowią obecnie ponad jedną trzecią portfela. Budynek na zrewitalizowanym terenie Zakładów Inżynieryjnych Cheb był pierwszym projektem w Republice Czeskiej, który otrzymał ocenę zrównoważonego rozwoju „Outstanding” i rekordowy wynik 90,68% zgodnie z globalnym certyfikatem zrównoważonego rozwoju BREEAM. W 2014 roku Grupa powołała Accolade Fund Sicav, fundusz nieruchomości przemysłowych otwarty na inwestycje przez inwestorów kwalifikowanych, których obecnie posiada ponad 2 tys. Wartość portfela funduszu Accolade przekroczyła 1 miliard euro, został on również uznany za najlepszy fundusz nieruchomościowy w rankingu Top Real Estate Funds kilka razy z rzędu. W 2017 roku Grupa kupiła operatora drugiego najbardziej ruchliwego lotniska w Czechach Brno-Tuřany, przygotowuje także poligon w pobliżu Stříbro jako centrum badawcze do rozwoju i certyfikacji pojazdów autonomicznych. Więcej na www.accolade.eu. Dane aktualne na 31.12.2021.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here