Aranżacja ogrodu. Jak urządzić ogród?

0
46
fot. ogrodosfera.pl
Aranżacja ogrodu to nie lada wyzwanie. Dotyczy to dużych i małych przestrzeni. Trzeba pomyśleć nie tylko odpowiedniej roślinności, pięknie wyglądających dekoracjach, ale także praktycznych rozwiązaniach.

Aranżacja ogrodu

By uniknąć chaosu, projektowanie ogrodu warto rozpocząć na „papierze”. W pierwszym kroku należy zmierzyć teren i przemyśleć, jakie elementy chcielibyśmy by pojawiły się w tej przestrzeni. Teren warto podzielić na części. Oddzielić teren, który miałby służyć rekreacji, zabawom dzieci od np. warzywniaka. Nie zapomnijmy także o zaplanowaniu alejek i ścieżek. Po wstępnym „rozrysowaniu” przestrzeni można przejść do działania.

Dobór roślin w ogrodzie to ważny element

fot. ogrodosfera.pl

Ogród to rośliny. Warto zatem dobrze dobrać roślinność do warunków panujących w naszym ogrodzie. Ważny będzie zarówno rodzaj gleby jak i nasłonecznienie. Niektóre rośliny źle tolerują glebę piaszczystą czy gliniastą, a inne dobrze. Jedne lubią dużo słońca a inne wolą być w cieniu. Dlatego przed przystąpieniem do kupna roślin powinno się najpierw zbadać ph gleby a także sprawdzić wymagania dotyczące nasłonecznienia wybranych gatunków. Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin, mamy większe szanse, że się przyjmą i dobrze będą się rozwijać.

Wybierając roślinność powinniśmy także zastanowić się nad takim ich doborem by cieszyły oko cały rok. Poza pięknie wyglądającymi i kwitnącymi sezonowo kwiatami warto zainwestować w zieleń „całoroczną”.

Meble ogrodowe

Wybór mebli to także ważny element aranżacji ogrodu. Powinien być podyktowany nie tylko estetycznymi walorami, ale także praktycznymi. Bo przecież do niewielkiego ogrodu nie kupimy dużego zestawu wypoczynkowego. Ale jeśli przestrzeń nam na to pozwala to mamy wiele opcji do wyboru.

fot. ogrodosfera.pl

Ogród możemy wyposażać na przykład w zestaw wypoczynkowy składający się z foteli, sofy i stolika kawowego, ale także urozmaicić o zestawem jadalnianym, przy którym w piękne dni będzie można spożywać posiłki. Fotele wiszące w ogrodosfera.pl mogą być ciekawym, przydatnym i dobrze wyglądającym elementem. W ogrodzie można także ustawić leżaki, albo hamaki, które idealnie nadadzą się do popołudniowego relaksu. Ciekawym dodatkiem mogą być regały ogrodowe, które mogą służyć jako miejsce do przechowywania rzeczy wykorzystywanych w ogrodzie. Przydatne mogą okazać się wózki czy patery do serwowania (zwłaszcza, kiedy odwiedzą nas goście).

Oświetlenie

Aranżując przestrzeń ogrodową nie zapominajmy o świetle. Letnie wieczory i noce chętnie spędzamy na zewnątrz. By jednak było bezpiecznie i by otoczenie miało także swój klimat warto dobrze rozplanować oświetlenie. By stworzyć romantyczną aurę warto wybrać ciepłe oświetlenie. Energooszczędnym rozwiązaniem mogą być lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu a także lampy solarne. Pamiętajmy, że lampy ogrodowe mogą stanowić także element dekoracyjny. I tak na przykład stylowe lampiony podkreślą wystrój ogrodu.

Dekoracje do ogrodu

Nasz zielony kącik można także urozmaicić dodatkowymi elementami jak żeliwne figurki, domki dla owadów albo ptaków, ciekawe donice, wiatraczki czy kosze. Wybór dekoracji i mebli powinien być podyktowany wyborem stylu i możliwie ujednolicony.

Ogród to miejsce, w którym w ciepłe dni chętnie spędzamy czas. To przestrzeń, w której odpoczywamy na łonie natury i czujemy się dobrze. Warto zatem, przed jego zagospodarowaniem, dobrze przemyśleć i zaplanować tę przestrzeń.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here