Andrzej Buck powołany na kolejną kadencję dyrektora WiMBP

0
309
fot. lubuskie.pl

W miniony wtorek, 28 grudnia 2021 r., dr Andrzej Buck otrzymał z rąk wicemarszałka Łukasza Poryckiego decyzję o powołaniu na kolejną (3-letnią) kadencję dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Dr Andrzej Buck jest dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze nieprzerwanie od 2010 roku.

Andrzej Buck – Absolwent filologii polskiej. Zawodowo związany z bibliotekarstwem i bibliotekoznawstwem od 1978 roku zarówno jako nauczyciel akademicki, jak i bibliotekarz.
Od lat pracuje jako bibliotekoznawca, literaturoznawca, dziennikarz, edytor, historyk i krytyk teatru, animator kultury. W 1989 roku uzyskał doktorat nauk humanistycznych w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Tego samego roku zdał egzamin państwowy dla bibliotekarzy i dokumentalistów uzyskując tytuł starszego kustosza dyplomowanego. Adiunkt w Zakładzie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Zastępca dyrektora
Biblioteki Głównej WSP w Zielonej Górze. W latach 1983-1988 redaktor prowadzący warszawskiego miesięcznika literacko-naukowego „Nowe Książki”. Członek kolegium zeszytów „Integracje”. Od 1990 do 1993 roku redaktor naczelny dziennika „Gazeta Nowa” i innych czasopism. W latach 1993-2007 związany z Lubuskim Teatrem im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze jako kierownik literacki, od 1998 roku dyrektor naczelny i artystyczny. W latach 1994-2011 adiunkt w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego, później w Zakładzie Animacji Kultury Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2010 roku dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
Bierze udział w pracach Sekcji Prasoznawczej Polskiej Akademii Nauk jako członek PAN. Oddział w Krakowie. Członek Rady Naukowo-Programowej Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP. Członek zespołu ds. kształcenia bibliotekarzy Krajowej Rady Bibliotecznej. Pomysłodawca powstania zielonogórskich mediatek Góra Mediów i Szklana Pułapka oraz Lubuskiego Laboratorium Książki.
Autor i współautor książek: „Lubuski Teatr w latach 1972-2003. Dokumentacja” (2003), „Teatr w mieście bez teatru” (2008), „Teatr Drewniana Kurtyna Żarskiego Domu Kultury” (1978-2008) (2008), „Antologia Lubuskiego Dramatu” (2013), „Czasopisma literackie młodych i dla młodych po roku 1945” (2019), „Nowe technologie i nowe przestrzenie – dlaczego warto modernizować biblioteki?” (2018), „Miejsce spotkań. Biblioteka jako przestrzeń społeczna” (2019), „Wiedza, gust, kompetencje. Kultura literacka, teatralna, czytelnicza i cyfrowa we współczesnej bibliotece” (2020), „Teatr małej ojczyzny. Szkice do dziejów Lubuskiego Teatru 1951-2010” (2021) oraz wielu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu historii prasy, dziejów teatru, życia literackiego i współczesnych bibliotek. Współredaktor „Almanachów Teatralnych” oraz „Zeszytów Teatralnych Lubuskiego Teatru”, kilkuset programów teatralnych. Redaktor naczelny kwartalnika „Pro Libris” oraz rocznika „Zielonogórskie Studia Bibliotekoznawcze”. Członek redakcji półrocznika „Bibliotekarz Lubuski”.

Źródło: materiały prasowe WiMBP w Zielonej Górze

–> Kto wie co to jest mem internetowy ręka w górę

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here