Kradli benzynę i akumulatory. Jeden zgłosił się, bo było mu zimno

0
447

Zielonogórscy policjanci zatrzymali trzech młodych mężczyzn, którzy przyjechali  na teren miasta z zamiarem kradzieży paliwa i akumulatorów z samochodów ciężarowych. Dwaj mężczyźni zostali zatrzymani na tzw. gorącym uczynku, a jeden zgłosił się po pewnym czasie, bo jak tłumaczył policjantom, po prostu zmarzł.

10 listopada, na jednej ze stacji benzynowych w Zielonej Górze zatrzymali się dwaj kierujący samochodami ciężarowymi obywatele Iranu, którzy mieli tu odpoczywać w oczekiwaniu na rozładunek. Przed pójściem spać, po godz. 22, postanowili jeszcze zrobić nocny obchód, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Podczas sprawdzania samochodów zauważyli, że z jednego z ich pojazdów zdjęte były osłony zbiorników paliwa i akumulatorów. Kierowcy natychmiast pobiegli na stację i poprosili pracowników o powiadomienie Policji. Wracając do samochodów zauważyli młodego mężczyznę w pobliskich zaroślach, a obok leżące osłony z samochodu. Gdy poszli w tę stronę, na ich widok, młody mężczyzna zaczął uciekać. Obaj kierowcy pobiegli za nim próbując go dogonić.

Po chwili na miejsce przyjechali policjanci, a kierowcy wskazali im zdjęte osłony i próbowali wytłumaczyć co się stało. Gdy policjanci zaczęli sprawdzać inne samochody, okazało się, że osłony z baku paliwa i akumulatorów są zdjęte w jeszcze w innych pojazdach. W pewnym momencie policjanci zauważyli zaparkowanego niedaleko białego busa. Do samochodu wsiadł nieznany mężczyzna i odjechał chowając się za budynkiem stacji. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić co robią o tej porze na stacji i wylegitymować ich.

Podczas legitymowania, dwaj mężczyźni przebywający w pojeździe zachowywali się nerwowo. Po sprawdzeniu samochodu policjanci znaleźli wewnątrz dwie plastikowe beczki, prawdopodobnie przygotowane do przewiezienia skradzionego paliwa. Ponadto irańscy kierowcy rozpoznali jednego z mężczyzn jako tego, którego próbowali wcześniej dogonić. Mężczyźni siedzący w busie w rozmowie z policjantami  przyznali się, że zamierzali ukraść zarówno paliwo z ciężarówek jak i akumulatory. Policjanci wylegitymowali zatrzymanych, którymi okazali się 16-latek i 18-latek, mieszkańcy gminy Babimost. Podczas sprawdzania w policyjnych systemach okazało się, że starszy z nich był wcześniej karany za kradzież akumulatorów.

Czynności na miejscu trwały dosyć długo, z uwagi na to, ze irańscy kierowcy nie znali języka polskiego. Po pewnym czasie do policjantów podszedł kolejny mężczyzna i oznajmił, że on także przyjechał z zatrzymanymi mężczyznami. Jak tłumaczył policjantom, zgłosił się ponieważ nie mógł już dłużej czekać i było mu bardzo zimno. Także ten 18-letni mężczyzna, jest mieszkańcem gminy Babimost. Cała trójka została przewieziona na przesłuchanie do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Po przesłuchaniu 18 i 19-latek trafili do pomieszczenia dla osób zatrzymanych, a 16-latka odwieziono do Izby Dziecka. Zatrzymani 18 i 19-latek usłyszeli zarzuty usiłowania kradzieży. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Decyzję w sprawie nieletniego sprawcy czynu karalnego podejmie Sąd Rodzinny.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here