Mieszkańcy wytykają fuszerki na pl. Matejki. A magistrat wyjaśnia

1
1032
fot. ZielonaNews.pl

Jeszcze w tym miesiącu tzw. deptak bis powinien zostać oddany do użytku – tak poinformowano nas w urzędzie miasta w czerwcu. Plac Matejki, będący częścią tzw. deptaku bis został teoretycznie w listopadzie ubiegłego roku. Wciąż jednak nie jest w pełni gotowy (czytaj więcej: Kiedy przespacerujemy się deptakiem bis?)

Czytaj dalej za reklamą —>Plac Matejki gotowy, ale…

W listopadzie hucznie otwarto plac i odsłonięto nowy pomnik. Prace miały być zakończone przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości w 2018 roku. Pomnik odsłonięto, na placu odbyły się obchody, a potem ponownie budowlańcy zajęli plac układając palety. Niecały miesiąc temu pisaliśmy o tym, że latarnie przy placu nie świecą (Czytaj więcej: Nie działają latarnie przy pl. Matejki). Teraz zgłaszane są kolejne uwagi. Przekazał je podczas sesji rady miasta Jacek Budziński, radny PiS.

Czytaj dalej za reklamą —>Fatalnie położony bruk?

– Mieszkaniec naszego miasta zwraca uwagę na fatalnie wg niego położony bruk przy placu Matejki. Twierdzi, że kostki na jezdni zostały położone za daleko od siebie i prosi o interwencję w tej sprawie. Pyta się również, dlaczego pomnik Niepodległości Polski na placu Matejki zmienił ostatnio barwę i czy co jakiś czas trzeba będzie jego czyścić. Prosi też o wzięcie pod uwagę ustawienie obok niego gazonów z roślinnością, tak aby przełamać dominację betonu i kamienia w tej okolicy – pytał radny w imieniu mieszkańca.

Co z kostką i pomnikiem?

W odpowiedzi magistrat wyjaśnił, że zgodnie z pierwotnymi założeniami do odtworzenia była nawierzchnia asfaltowa jednak po zdjęciu nawierzchni, zgodnie z decyzją Konserwatora Zabytków należało rozebrać oczyścić i odtworzyć starą kostkę kamienną, która była pod spodem. – Kostka jest nieregularna i została ułożona w miarę możliwości w rzędach. Obecnie nawierzchnia jest jeszcze w procedurze odbiorowej, będzie zamulona miałem granitowym i miejscowo równana. Nie było dużego manewru w zakresie wyselekcjonowania pozyskanego materiału – tłumaczą urzędnicy.

Czytaj dalej za reklamą  —> Pomnik został oczyszczony

Co do pomnika to magistrat wyjaśnia, że na prośbę urzędu z dnia 29 maja br. pomnik został oczyszczony przez wykonawcę w ramach gwarancji umownej. – Dalszych prac porządkowych nie planuje się, ponieważ pomnik wykonany jest ze stali nierdzewnej. Drzewa i trawnik na pi. Matejki zostały zapewnione przez miasto na etapie zamówienia jednak decyzją konserwatora zostały usunięte. Ostatecznie podjęto decyzję, że znajdą się tam drzewa w specjalnych donicach ozdobnych – tłumaczy magistrat.

Czytaj także:

Kiedy przespacerujemy się powiększonym deptakiem? (ZDJĘCIA)

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Co do drzew to nie ma co się dziwić pani konserwator, ponieważ w okolicy siedziby konserwatora jest brak zieleni poza zaniedbanym i rachitycznym parczkiem:(

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here